Sporo przyszłych mam nadal zastanawia się, czy w trakcie ciąży można chodzić do stomatologa. Nic jednak dziwnego — wokół leczenia zębów ciężarnych zbudowało się wiele mitów. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że niektóre zabiegi lepiej niekiedy przełożyć. Większość jest jednak wręcz obowiązkowa.

Dentysta a ciąża — kiedy należy odwiedzić lekarza specjalistę?

Już w trakcie planowania ciąży warto najpierw wyleczyć wszystkie zęby. Rozwijająca się próchnica czy zapalenie mogą być stanem, który nawet będzie zagrażał życiu dziecka. Ciąża poza tym, że jest piękna, bywa niekiedy ciężkim przeżyciem dla przyszłej mamy. W związku z tym podczas jej trwania warto zminimalizować dodatkowy stres, którym może być wizyta u dentysty.

Głównym założeniem podczas odpowiedzi na pytanie, czy ciężarne kobiety mogą chodzić do dentysty, powinno być to, że lista zabiegów powinna ograniczać się do tego, co jest naprawdę niezbędne. Leczenie próchnicy w ciąży, czy leczenie zapalenia miazgi będą takimi zabiegami. Zdecydowanie jednak warto unikać zabiegów takich jak zakładanie licówek, czy wstawianie mostów protetycznych. Generują one niepotrzebny stres, który może niekorzystnie wpływać na zdrowie dziecka.

Dlaczego należy chodzić do dentysty w trakcie ciąży?

Unikanie dentysty podczas ciąży niesie za sobą negatywne konsekwencje, zwłaszcza z uwagi na zwiększoną podatność zębów na próchnicę. Może być ona spowodowana zmianami hormonalnymi i tymi w składzie śliny.
Próchnica to z kolei bakterie, które przedostając się do krwioobiegu, którędy trafiają do płodu. To z kolei może skutkować niebezpiecznymi problemami ze zdrowiem przyszłego dziecka.
W przypadku dolegliwości, takich jak ból zęba, należy natychmiast skonsultować się ze stomatologiem. Zapewnienie odpowiedniej opieki dentystycznej w czasie ciąży jest bardzo ważne w kontekście zachowania zdrowia matki i dziecka. Zawsze należy również przed samą wizytą poinformować lekarza o tym, w jakim trymeście ciąży jest pacjentka, aby mógł podjąć odpowiednie kroki pozwalające na bezpieczne wykonanie zabiegu.

Pierwszy trymestr ciąży a wizyta u dentysty

W pierwszym trymestrze ciąży najważniejsze jest zrealizowanie wizyty kontrolnej u dentysty. Leczenie zębów w ciąży podczas pierwszego trymestru powinno być jednak podyktowanie pilnością wykonania zabiegu.
W celu zapewnienia komfortu przyszłej mamy, zaleca się unikanie planowania nieobowiązkowych zabiegów stomatologicznych. W związku z nowym stanem, w którym znajduje się pacjentka, warto zrezygnować z poważnych zabiegów, które nie są obowiązkowe. Można na przykład przełożyć założenie licówek, czy aparatu ortodontycznego na okres po ciąży.

Drugi trymestr ciąży – najlepszy czas na leczenie dentystyczne

Według ekspertów drugi trymestr ciąży jest optymalnym momentem na przeprowadzenie planowanego leczenia stomatologicznego. Jest to spowodowane zakończeniem organogenezy oraz dostosowaniem organizmu do nowego stanu, co często wiąże się z ustąpieniem nudności i wymiotów.
W tym okresie przeprowadza się nie tylko pilne interwencje, ale także zaleca się wizyty kontrolne. Jeżeli jest wymagane, można też wykonać leczenie kanałowe zęba oraz ewentualne ich usuwanie.
Właśnie podczas tego etap warto szczególnie mieć na uwadze zdrowie zębów oraz ogólny stan jamy ustnej. Leczona jest wtedy próchnica, czy zapalenie dziąseł.

Dentysta w 3 trymestrze ciąży

Warto kontynuować regularne wizyty kontrolne w ciąży podczas jej III trymestru. Podobnie jednak jak na początku i w środku tego wyjątkowego okresu, nie zaleca się wykonywania zabiegów, które nie są pilne. W tym czasie lekarz koncentruje się jedynie na niezbędnych interwencjach, które są istotne dla utrzymania zdrowia zębów w ciąży. Mogą to być na przykład wspomniane wcześniej zapalenie dziąsła, czy postępująca próchnica.

Wpływ znieczulenia miejscowego na ciążę

Ciężarne kobiety często zastanawiają się również, czy miejscowe znieczulenie może wpłynąć na rozwijające się dziecko. Zastosowanie znieczulenia zęba w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Pomaga ono w eliminacji bólu podczas zabiegów, co może przyczynić się do zmniejszenia stresu, który mógłby niepotrzebnie wpłynąć na dziecko. Warto również dodać, że znieczulenie u dentysty stosowane u kobiet w ciąży jest wolne od adrenaliny i noradrenaliny, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia matki i dziecka.

Znieczulenie u dentysty a karmienie piersią

Warto w tym miejscu poruszyć jeszcze jedną kwestią, która ma miejsce już po urodzeniu dziecka. Mianowicie kwestia znieczulenia, a karmienia piersią, która również jest powodem wielu niedomówień u pacjentek. Zwykle po zastosowaniu znieczulenia miejscowego u dentysty można nadal kontynuować karmienie piersią. Składniki, jakie stosowane są w przypadku znieczuleniu u dentysty, rzadko przenikają do mleka matki w ilościach, które mogłyby negatywnie wpływać na dziecko. Mimo wszystko zawsze jednak warto skonsultować się z dentystą przed planowanym znieczuleniem, aby omówić indywidualne aspekty zdrowotne i otrzymać ewentualne zalecenia.

FAQ

Czy podczas ciąży można leczyć próchnicę?

Tak, a nawet trzeba leczyć próchnicę podczas ciąży. Nieleczona infekcja może przyczynić się do rozprzestrzeniania się bakterii. Bakterie te przedostają się do krwi i mogą poważnie zagrozić zdrowiu dziecka.

Czy w trakcie ciąży można usuwać zęby?

Tak, usuwanie zębów jest możliwe, jeśli jest to konieczne. Ważne jest, aby poinformować dentystę o ciąży, aby mógł zastosować odpowiednie znieczulenie i podjąć niezbędne środki ostrożności​​.

Czy RTG dla przyszłych mam jest bezpieczny?

Zdjęcie RTG jest generalnie odradzane w ciąży ze względu na ryzyko dla płodu. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zabiegi tego typu powinien być wykonywany tylko w wyjątkowych sytuacjach i z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Czy w trakcie ciąży można wybielać zęby?

Wybielanie zębów w ciąży nie jest zalecane. Zabiegi wybielające, szczególnie te używające nadtlenku karbamidu, powinny zostać odłożone do czasu po porodzie​​.

Podsumowanie

Zęby w czasie ciąży powinny być bezwzględnie kontrolowane oraz poddawane stosownemu leczeniu. Dentysta w 1 trymestrze sprawdzi stan uzębienia, jednak w tym okresie lepiej unikać wszelkich zbędnych zabiegów. Usuwanie zębów w ciąży, czy jakiekolwiek inne zabiegi będą wykonywane w drugim trymestrze. Ostatni trymestr ciąży to z kolei ponowienie pierwszego i zalecane są wyłącznie te najpilniejsze zabiegi.
Niemniej jednak zawsze należy pamiętać, że każda pacjentka jest inna. U niektórych zabieg usuwania zęba nie będzie problemem, u innych z kolei plombowanie zębów w ciąży może być tak ciężkim przeżyciem, że wykonanie go będzie bardzo niekomfortowe. W związku z tym każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas