Wielu pacjentów nie kryje obaw przed wstawianiem implantu. Procedura wydaje im się skomplikowana, obarczona ryzykiem, a do tego nieprzyjemna i czasochłonna. Ale choć zabieg wymaga od stomatologa rozbudowanej wiedzy i doświadczenia, zazwyczaj przebiega bez żadnych komplikacji i nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Co więcej, jego wykonanie wcale nie oznacza długich godzin spędzonych na fotelu dentystycznym. Ile zatem trwa wszczepianie implantu? Ile czasu minie od pierwszej wizyty do końcowego rezultatu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania tak, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ile trwa kompletne leczenie implantologiczne?

Aby określić czas trwania leczenia implantologicznego, musimy uwzględnić różne jego możliwości. Do wyboru mamy tradycyjną, dłuższą opcję i zabiegi, podczas których można odzyskać nowy uśmiech w jeden dzień – All-on-4®. W przypadku tej pierwszej całe leczenie zajmuje od kilku miesięcy do roku, a w szczególnych przypadkach nawet nieco dłużej. Etapy tego procesu, w najprostszej jego wersji to:

Jak widać, po wszczepieniu tytanowej śruby konieczne jest przejście okresu gojenia. Wydłuża to czas upływający od pierwszej wizyty do chwili, w której opuszczamy gabinet z nowym uśmiechem. Nieco inaczej wygląda to w przypadku metody All-on-4®:

  • konsultacja;
  • wszczepienie implantów;
  • osadzenie tymczasowej protezy (bezpośrednio po założeniu implantów);
  • okres osteointegracji;
  • osadzenie stałej protezy.

Tutaj osadzenie protezy ma miejsce tuż po założeniu implantów — a to oznacza, że pacjent nie musi czekać na swój nowy uśmiech. Wychodzi z kliniki z tymczasową protezą, którą po kilku miesiącach wymienić może na stałą.

Ile trwa pierwsza konsultacja implantologiczna i po jakim czasie po niej można wykonać zabieg?

Podczas pierwszej wizyty przeprowadza się szczegółowy wywiad z pacjentem, ocenia stan zdrowia jamy ustnej i wykonuje niezbędne badania diagnostyczne. Na ich podstawie opracowuje się indywidualny plan leczenia i wyznacza dogodny termin zabiegu.

Na opóźnienie terminu wszczepienia implantów dentystycznych może mieć wpływ proces leczenia ubytków. Warunkiem dopuszczenia do zabiegu jest bowiem zdrowie wszystkich zębów. Gdyby bakterie wywołujące próchnicę dostały się do rany po zabiegu chirurgicznym, ryzyko powikłań znacznie by wzrosło. W konsekwencji mógłby rozwinąć się stan zapalny, który może doprowadzić nawet do utraty implantu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na długość oczekiwania od konsultacji do leczenia, są nieodpowiednie warunki genetyczne pacjenta. Chodzi tu przede wszystkim o brak odpowiedniej ilości miejsca w kości. Aby wyeliminować ten problem, należy wykonać jej augmentację. Rekonwalescencja po tym zabiegu może wynieść od kilku miesięcy do roku. O tyle też przesunie się cała procedura wszczepienia implantu.

Czas wstawiania implantu

Zabieg chirurgiczny zazwyczaj trwa od 30 minut do godziny. Czas ten może się nieco różnić w zależności od indywidualnych warunków genetycznych pacjenta i liczby implantów. Bezpośrednio po nim warto jednak zaplanować sobie spokojny dzień na odpoczynek. Należy pamiętać, że mimo wszystko jest to zabieg inwazyjny, po którym można odczuwać dyskomfort lub ból.

Ile trwa proces gojenia po wykonaniu zabiegu?

Po wszczepieniu implantu zęba w organizmie pacjenta dochodzi do osteointegracji. To złożony proces biologiczno-chemiczny, podczas którego tkanka kostna łączy się z powierzchnią implantu. Dzieje się tak, ponieważ implant wykonano ze specjalnego materiału, którego organizm nie traktuje jak ciała obcego.

To, ile czasu musi upłynąć, by wszystko się zagoiło, zależy od stanu zdrowia i prowadzonego trybu życia. Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce ingerencji dentystycznej. W przypadku żuchwy zazwyczaj trzeba odczekać 3-4 miesiące — zaś w przypadku szczęki nawet pół roku.

Na gojenie się po zabiegu duży wpływ ma przestrzeganie zaleceń stomatologa. Ważne jest unikanie twardych pokarmów, przestrzeganie higieny jamy ustnej oraz stosowanie zimnych okładów. Dzięki temu ogólny dyskomfort szybciej się zmniejsza, a proces gojenia przebiega sprawniej.

Po jakim czasie można założyć koronę na implancie?

Koronę na implancie założyć można po zakończeniu osteointegracji. W niektórych przypadkach możliwe jest skorzystanie z korony tymczasowej jeszcze w dniu wszczepienia implantu.

Co wpływa na wydłużenie czasu całego procesu?

Na długość procesu wszczepienia implantu zębowego ma wpływ wiele czynników. Dotyczą one zarówno uwarunkowań zdrowotnych, jak i tych związanych z prowadzonym trybem życia. Do najważniejszych należą:

  • stan zdrowia — choroby przewlekłe, takie jak osteoporoza i cukrzyca, mają wpływ na wydłużenie czasu gojenia, a niekiedy mogą nawet uniemożliwić wykonanie zabiegu;
  • stan jamy ustnej — choroby zębów i dziąseł opóźniają rozpoczęcie procesu, ponieważ przed wstawieniem implantu konieczne jest ich wyleczenie;
  • jakość tkanki kostnej — gdy naturalna kość nie jest na tyle mocna, by utrzymać implant, pojawia się konieczność wykonania dodatkowych zabiegów (takich jak augmentacja kości);
  • palenie papierosów — tytoń negatywnie wpływa na proces osteointegracji i wydłuża czas gojenia.

Ile trwa augmentacja kości i o ile wydłuża cały proces?

Przed wszczepieniem implantów dentystycznych konieczna może być augmentacja kości, czyli jej odbudowa. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy kość jest słaba lub uszkodzona. Taki zabieg zajmuje łącznie do 3 godzin. W większości przypadków to jednak kwestia połowy tego czasu.

Później musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i dać kości czas, by zintegrowała się z materiałem augmentacyjnym. Cały ten proces wydłuża wszczepianie implantów stomatologicznych od 3 miesięcy do roku. Tak szeroka rozpiętość czasowa wynika z faktu, że czas integracji jest inny dla każdego pacjenta — duże znaczenie odgrywają tutaj wiek, stan zdrowia i kondycja tkanki kostnej.

Ile czasu po wyrwaniu zęba musi minąć, aby założyć implant?

Czas od wyrwania zęba do założenia implantu jest uzależniony od konkretnego przypadku. Decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji klinicznej pacjenta. Dostępne są trzy możliwości:

  • implantacja natychmiastowa — zabieg wykonuje się bezpośrednio po usunięciu zęba (jest to możliwe, gdy wyrostek zębodołowy ma odpowiednią wielkość);
  • implantacja wczesna — zabieg przeprowadza się od 8 do 12 tygodni po ekstrakcji (miejsce po usunięciu zęba jest wtedy częściowo wygojone, co zwiększa stabilność implantu);
  • implantacja późna — implant wszczepiany jest po okresie dłuższym niż 3 miesiące od ekstrakcji (wyjątkowe sytuacje spowodowane na przykład procedurą augmentacji).

Podsumowanie

Implanty zębowe to trwałe rozwiązanie, które pozwala skutecznie poradzić sobie z brakami w uzębieniu. Sam zabieg przebiega szybko. Niemniej ze względu na dodatkowe procedury medyczne oraz konieczność przeczekania okresu osteointegracji, na ostateczny rezultat trzeba poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Alternatywą jest jednak metoda All-on-4®, dzięki której jeszcze tego samego dnia pacjent opuszcza gabinet z nowym uśmiechem.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas