Silny ból, obluzowanie się zęba lub duży obrzęk w jego okolicy – to tylko niektóre sytuacje, w których może pojawić się u nas myśl o usunięciu zęba. Jak będzie wyglądać zabieg ekstrakcji w gabinecie dentystycznym? Czy są jakieś sposoby, by uniknąć stomatologa i samodzielnie wyrwać sobie ząb? Co w przypadku ruszających się zębów mlecznych u dziecka? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje związane z usuwaniem zębów.

Ekstrakcja zęba wykonywana w gabinecie stomatologicznym

Gdy zmagamy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami w jamie ustnej, powinniśmy udać się do stomatologa. Siadając na fotelu z bólem zęba, mamy nadzieję, że dentysta zaleczy toczącą się infekcję. Czasem okazuje się jednak, że nawet zastosowanie wielu różnorodnych metod nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Koniecznością okazuje się wtedy wyrwanie – czyli przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji zęba. Na szczęście użycie nowoczesnych technik i miejscowego znieczulenia sprawia, że wykonanie jej w gabinecie przebiega szybko i bezboleśnie.

Zabieg ekstrakcji można przedstawić w kilku etapach:

  • ocena stanu zęba i okolicznych tkanek;
  • wykonanie zdjęcia rentgenowskiego;
  • podanie znieczulenia miejscowego;
  • rozluźnienie więzadeł utrzymujących ząb w kości;
  • wyciągnięcie zęba z zębodołu;
  • oczyszczenie zębodołu;
  • zabezpieczenie rany.

Zabieg przeprowadzony w gabinecie jest bezpieczny – wykonywany w sterylnych warunkach przez doświadczonego lekarza. Dzięki temu ryzyko powikłań jest niewielkie, a proces gojenia przebiega sprawnie.

Usuwanie zęba w domu

Niektórzy zastanawiają się, czy można uniknąć stomatologa i poradzić sobie „we własnym zakresie”. Często dotyczy to osób, które obawiają się wizyty lekarskiej lub jej kosztów. Usuwaniem zębów interesują się także rodzice, gdy ich pociechy zaczynają tracić pierwsze zęby mleczne. Otóż można wyrwać zęba w domu – ale tylko w niektórych przypadkach.

Czy można wyrwać zęba w domu?

Samodzielne próby usunięcia zęba stałego zazwyczaj prowadzą do poważnych komplikacji, takich jak krwotok, infekcja, uszkodzenie dziąseł i innych struktur jamy ustnej. Co więcej, jest to niezwykle bolesne doświadczenie, które może zakończyć się nawet omdleniem. Zdecydowanie odradzamy próby samodzielnego przeprowadzania na sobie zabiegu ekstrakcji. W niektórych przypadkach możemy natomiast wyrwać dziecku ząb mleczny.

Jak wyrwać zęba w domu?

Czasem zdarza się, że ząb zaczyna się ruszać. Może być to spowodowane wychyleniem korony w stosunku do kości wyrostka zębodołowego. Wiele osób myśli, że jest to równoznaczne z koniecznością jego wyrwania. Nie należy jednak próbować usunąć ruszającego się zęba stałego – istnieje duża szansa, że da się go jeszcze uratować w gabinecie stomatologicznym. Powinniśmy zatem jak najszybciej skontaktować się z dentystą i umówić się na wizytę.

Inaczej jest w przypadku zębów mlecznych, które możemy wyrwać samodzielnie w warunkach domowych. Co prawda mleczaki i tak z czasem wypadną same, jednak potrafią powodować u dziecka nasilający się dyskomfort. Gdy więc zauważymy, że są coraz bardziej rozkołysane, przystąpmy do działania.

Jak wyrwać zęba dziecku?

Coraz bardziej rozchwiane zęby mleczne znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli dziecko odczuwa nasilający się dyskomfort podczas jedzenia i mówienia, możemy pomóc mu i usunąć ząb. Powinniśmy zrobić to szybko i bez bólu, a przede wszystkim – za zgodą malucha. Nagłe przystąpienie do wyrywania i ignorowanie protestów dziecka jedynie utrudni sytuację i przysporzy niepotrzebnego stresu. Warto zatem przeprowadzić wcześniej rozmowę i wyjaśnić, że wyrwanie zęba będzie bezbolesne i przyniesie natychmiastową ulgę. Dla niektórych pociech najbardziej przekonującym argumentem jest obietnica, że w nocy po ząbek przyjdzie Wróżka Zębuszka.

Jak wyrwać zęba bezboleśnie?

Usunięcie obluzowanego zęba nie powinno wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Jeśli takie się pojawią, najlepiej jest przerwać wyrywanie i zgłosić do specjalisty. Stomatolog wie, jak pomóc pacjentom, a przy tym zadba o ich komfort.

Usuwanie zębów mlecznych

Zęby mleczne mogą być usuwane w domowych warunkach całkowicie bezboleśnie.

Ważne jednak, by ząb był odpowiednio rozchwiany – jeśli tylko delikatnie się rusza, najlepiej dać mu jeszcze trochę czasu i nie narażać dziecka na niepotrzebny dyskomfort. Zanim zdecydujemy się usuwać ząb, zachęćmy dziecko do jego rozkołysania za pomocą języka. Podawajmy mu też twarde pokarmy (na przykład marchewki, jabłka), o ile ich gryzienie nie wiąże się z dyskomfortem. Gdy ząb będzie już mocno poluzowany, złapmy go przez gazę jałową. Pociągnijmy zdecydowanym ruchem do dołu (jeśli usuwamy ząb górny) lub do góry (jeśli wyrywamy ząb dolny). Unikajmy ciągnięcia na boki – takie działanie jedynie powiększy ranę w miejscu wyrwania.

Usuwanie zębów stałych

Zęby stałe nie powinny być przez nas wyrywane w domu. Samodzielne próby usuwania przy pomocy nici czy kombinerek mogą prowadzić do rozległych krwawień, które trudno zatamować. Istnieje także ryzyko wdania się infekcji, ponieważ w domowych warunkach nie dysponujemy sterylnymi narzędziami i środkami antyseptycznymi takimi jak profesjonalny gabinet. Co więcej, samodzielne usuwanie zęba może prowadzić do komplikacji – złamania korony zęba, pozostawienia fragmentów w zębodole czy uszkodzenia sąsiednich zębów. Warto pamiętać, że wszystkie nasze zęby tworzą system. Nieodpowiednio przeprowadzona ingerencja na jednym z nich niesie poważne konsekwencje dla zdrowia całego uzębienia.

Jeśli zatem zauważymy niepokojące objawy, takie jak ruchomość, silny ból lub obrzęk okolicy zęba, nie próbujmy samodzielnie przeprowadzać interwencji dentystycznych. Umówmy się na wizytę do specjalisty, który posiada wiedzę i doświadczenie w leczeniu chorób jamy ustnej. Szczególnie dlatego, że dzięki nowoczesnej technologii nie musimy obawiać się o bolesność zabiegu ekstrakcji.

Podsumowanie

Ekstrakcja to zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych na porządku dziennym. Gdy dojdzie do sytuacji, w której naszego zęba nie da się już uratować, stomatolog sprawnie go usunie. To właśnie jemu najlepiej zaufać w tej kwestii. Zazwyczaj bowiem samodzielne usuwanie bolącego zęba prowadzi do powikłań i zagraża naszemu zdrowiu. W domu możemy za to wyrywać zęby mleczne, gdy są odpowiednio rozchwiane. Pamiętajmy jednak, że nie musimy tego robić za każdym razem – w większości przypadków mleczaki wypadną niezależnie od naszej ingerencji.

 

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas