Z pojęciem zatrucia zęba spotkał się niemalże każdy, kto musiał skorzystać z usług stomatologa w przypadku występującego bólu. Dolegliwość ta bardzo często utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku nie warto zwlekać i udać się do specjalisty. Na czym dokładnie polega cała procedura zatruwania zęba i czy zniweluje ona dokuczliwy ból? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest dewitalizacja zęba?

Dewitalizacja zęba to alternatywna nazwa dla zabiegu, który ma na celu zatruć uszkodzoną miazgę. Miazga zęba to żywa tkanka, która znajduje się w jego centralnej części. Niekiedy zostaje ona uszkodzona w wyniku dostania się tam próchnicy czy doznania urazu mechanicznego. To z kolei prowadzi do bólu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W trakcie dewitalizacji zęba stomatolog usuwa martwą już miazgę, oczyszcza kanały z ewentualnych bakterii i poprzez wypełnienie zapobiega dalszym komplikacjom.

Procedura ta często wykonywana jest nie tylko w przypadku leczenia kanałowego. Wskazaniem do tego typu zabiegu jest również zakładanie koron, mostów, a także implantów dentystycznych.

Zabieg zatrucia zęba krok po kroku

Zatruwanie zęba może wydawać się procesem skomplikowanym. Doświadczony specjalista jest w stanie wykonać go jednak bardzo sprawnie. Czas jego trwania uzależniony jest od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest sam wygląd zęba, zaś drugim — sposób jego ukorzenienia. Bardzo często w przypadku komplikacji, zdecydowaną część wizyty na fotelu stomatologicznym zajmuje przystąpienie do działań przygotowujących ząb do zatrucia.

Dewitalizację zęba rozpoczyna się od jego rozwiercenia, które pozwoli na dostanie się do jego korzenia. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie dalszych prac w tym obszarze. Następnie korzeń zostaje oczyszczony, co sprawia, że będzie on podatny na działanie konkretnych substancji, przydatnych do ostatecznego wypełnienia. W następnej kolejności aplikuje się specjalny preparat, który nakłada się bezpośrednio na stan zapalny zęba. W wyniku działania środka dewitalizacyjnego tkanka obumiera, co umożliwia podjęcie dalszych kroków. Ból zęba po zatruciu to normalne zjawisko — warto w takich sytuacjach wesprzeć się środkami przeciwbólowymi.

Kolejny etap stosowany jest zapobiegawczo — czasowe zamknięcie zęba pozwoli na prawidłowe działanie trucizny. Czas, jaki potrzebny jest, aby trucizna w zębie zadziałała, to około 2 tygodnie. Dopiero po ostatecznej decyzji dentysty zatruty ząb zostaje wypełniony plombą.

Po co lekarz zatruwa zęby?

Zatrucie zęba to jedna ze sprawdzonych metod, która już od wielu lat stosowana jest głównie w endodoncji. Pozwala ona na pozbycie się stanu zapalnego, który wytworzył się w miazdze zębowej. Tylko w takim przypadku dentysta będzie miał pewność, że cały ząb będzie nadawał się do dalszego opracowywania. Zatrucie zęba przed leczeniem kanałowym daje również komfort pacjentowi — dzięki temu zostaje uśmierzony uporczywy ból.

Kiedy wyleczenie zęba wymaga wykonania dewitalizacji?

Wyleczenie zęba może wymagać dewitalizacji w sytuacjach, kiedy miazga ulegnie uszkodzeniu bądź zakażeniu. Najczęstszymi problemami, z jakimi pacjenci przychodzą do stomatologów, to zaawansowana próchnica, uraz mechaniczny oraz infekcja bakteryjna, która dostała się w głąb miazgi zębowej. Pozostawienie stanu zapalnego w tym miejscu może prowadzić do silnego bólu, a nawet poważnych komplikacji zdrowotnych.

Warto również wspomnieć, że dewitalizacja miazgi wykonywana jest również w przypadku najmłodszych pacjentów, a tym samym zębów mlecznych. Dentysta zatruwa je podobnie jak u osób dorosłych. Dzięki temu również u dzieci można szybko pozbyć się bólu spowodowanego przez uszkodzony ząb.

Alternatywy dla zatruwania zębów

Wielu pacjentów zastanawia się, czy intensywny ból zęba zawsze kwalifikuje się do leczenia endodontycznego. Specjaliści, aby potwierdzić zapalenia miazgi zęba, zlecają wykonanie badania RTG, które umożliwi dokładną ocenę stanu kanałów, a także stopień zaawansowania zmian. W większości przypadków okazuje się, że ząb kwalifikuje się do takiego leczenia. Na początku zaleca się więc dewitalizację miazgi, która nie tylko uśmierzy ból, ale pozwoli również na przeprowadzenie dalszych etapów leczenia.

Alternatywnie istnieje opcja leczenia kanałowego pod mikroskopem. Umożliwia to wykonanie tego rodzaju zabiegu już podczas jednej wizyty. Lekarz, korzystając z nowoczesnych metod leczenia, jest w stanie precyzyjnie usunąć uszkodzoną miazgę zęba. Pozwala to pozbawić pacjenta konieczności stawiennictwa na kolejnej wizycie.

Aby jednak zminimalizować ryzyko konieczności leczenia miazgi zęba, warto wprowadzić do życia, nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Niezbędne będą również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Szybka reakcja na pojawienie się bólu może pomóc w uniknięciu bardziej skomplikowanych zabiegów aniżeli samo plombowanie i wypełnienie.

FAQ

Czy zatrucie zęba jest szkodliwe?

Zatrucie zęba jest bezpieczne, co oznacza, że nie jest możliwe doprowadzenie do negatywnych efektów bezpośrednio po jego wykonaniu. Zabieg powinien wykonywać specjalista, który przeprowadzi go w odpowiedni sposób. Dewitalizacja zęba mlecznego u dzieci również nie jest niebezpieczne dla ich zdrowia.

Ile trwa zabieg zatruwania?

Czas trwania samego zabiegu zależy od stopnia jego skomplikowana. Zwykle jednak mieści się w okolicach 30 min.

Czy zęba można zatruć domowym sposobem?

Zatrucie zęba w domowym zaciszu nie jest możliwe. Do tej procedury potrzebne są specjalne substancje, które dostępne są wyłącznie w gabinecie dentystycznym.

Czy leczenie kanałowe można wykonać bez zatrucia?

W dobie nowoczesnych technik leczenia endodontycznego możliwe jest przeprowadzenie zabiegu bez tradycyjnego zatruwania. Leczenie miazgi zęba odbywa się w takich przypadkach z wykorzystaniem techniki leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Jak długo można chodzić z zatrutym zębem?

Trucizna w zębie, aby mogła zadziałać, musi znajdować się na stanie zapalnym miazgi zębowej co najmniej kilka dni. Lekarze zwykle zalecają odczekanie około dwóch tygodni. Każdemu pacjentowi na ten okres zakłada się specjalny opatrunek, który ochroni rozwiercony ząb od dalszych uszkodzeń mechanicznych.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas