Piękny i zadbany uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Problemy z uzębieniem zdarzają się jednak coraz częściej i to także u osób w młodym wieku. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: niewłaściwa higiena, urazy mechaniczne lub choroby dziąseł. Częściowy brak uzębienia lub całkowite bezzębie mogą doprowadzić do obniżonego samopoczucia, izolacji społecznej, trudności wymowy czy problemów z jedzeniem. Remedium może się okazać nowoczesna odbudowa protetyczna.

Odbudowa protetyczna jako nowoczesny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu

Świadomy i higieniczny tryb życia to absolutna podstawa w utrzymaniu zdrowego uśmiechu. Gdy dojdzie jednak do utraty zębów, np. z powodu urazu mechanicznego, konieczna jest ich odbudowa. Pacjenci mają coraz wyższe oczekiwania względem rekonstrukcji uśmiechu i chcą, by proteza nie różniła się niczym od naturalnych zębów. Na szczęście nowoczesne rozwiązania stomatologiczne pozwalają uzyskać w pełni satysfakcjonujące efekty.

Odbudowa protetyczna dobierana jest w zależności od potrzeb i indywidualnej sytuacji pacjenta. W przypadku oczekiwania na leczenie lub koronę można się zdecydować na tzw. protezy ruchome. To jednak rozwiązanie tymczasowe — po pewnym czasie proteza może stać się niezbyt wygodna. Duże braki w uzębieniu leczy się za pomocą koron lub implantów.

Jaki sposób rekonstrukcji uśmiechu wybrać?

Jednym z najnowocześniejszych sposobów na rekonstrukcję uzębienia są implanty. To rozwiązanie, które doskonale imituje stałe uzębienie, zarówno pod względem stabilności, jak i estetyki. Wysokiej jakości materiały sprawiają, że są one bardzo wytrzymałe. Co więcej, możliwości dzisiejszej stomatologii pozwalają osiągnąć zadowalające efekty w naprawdę krótkim czasie.

Rekonstrukcja zębów to nie tylko kwestia komfortu życia, ale i poczucia własnej wartości. Prawidłowo wdrożone leczenie może przynieść satysfakcjonujące rezultaty zarówno w przypadku bezzębia, jak i utraty pojedynczych zębów. Warto bowiem pamiętać, że utrata naturalnych zębów może prowadzić do powstania asymetrii twarzy, a także do problemów trawiennych. Implanty to obecnie najlepszy sposób na wypełnienie ubytków zębowych w jamie ustnej i w leczeniu bezzębia. Pacjent może w ten sposób odzyskać zdrowy i atrakcyjny wygląd oraz dobre samopoczucie. Odbudowa protetyczna musi być odpowiednio dobrana, aby jej noszenie było wygodne i komfortowe — dlatego też tak ważny jest wybór renomowanego gabinetu stomatologicznego, który dostosuje protezę do potrzeb pacjenta w każdym wieku.

Najnowocześniejsze metody rekonstrukcji uzębienia

  • Korony zębowe, które stosuje się w sytuacji, gdy pacjent wciąż ma zachowany zdrowy korzeń zęba. To na nim będzie osadzona korona wykonana z np. porcelany.
  • Mosty zębowe, które stosuje się w przypadku utraty jednego lub kilku zębów, a także w leczeniu całkowitego bezzębia. Mosty składają się z koron protetycznych i tzw. przęsła — korony osadza się na zębach, które sąsiadują z brakiem zębowym, a przęsła stanowią sztuczne zęby znajdujące się nad dziąsłem.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe, które stosuje się u pacjentów, którzy stracili koronę zęba, lecz zachowali jego zdrowy korzeń. Założenie takiego mechanizmu często wiąże się z leczeniem kanałowym. W korzeniu zostaje wykonany otwór, w którym mocuje się wkład i na którym osadza się później koronę.
  • Licówki — jedna z najbardziej popularnych, lecz droższych metod. Licówki to cienkie (najczęściej porcelanowe) płatki, które przykleja się do zębów. Nie są to jednak protezy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu; pomagają jednak w zachowaniu właściwej estetyki.
  • Implanty to rozwiązanie wykorzystywane zarówno u pacjentów, którzy stracili wszystkie zęby w łuku zębowym, jak i tych, którzy cierpią na częściowe bezzębie. Wszczepienie implantów w młodym wieku może być jednak niemożliwe z uwagi na fakt, że kości wciąż się rozwijają. Konieczna jest wówczas konsultacja ze specjalistą, który może zlecić RTG nadgarstka. Pomoże to wówczas w określeniu wieku kostnego i tym samym stwierdzenia czy wzrost kości już się zakończył.

Ogromną zaletą protez stałych jest to, że są wygodniejsze w noszeniu. Nie istnieje wówczas praktycznie żadne ryzyko, że proteza wysunie się z jamy ustnej, np. podczas śmiechu czy jedzenia. Przekłada się to na komfort pacjenta i satysfakcję z codziennego użytkowania. Co więcej, protezy stałe mogą zapobiegać zanikowi kości. Korony i implanty zębowe wykonywane są z materiałów bliźniaczo podobnych do naturalnych zębów. Protezy tego typu doskonale odwzorowują funkcje żucia. 

Takie rozwiązanie jest jednak droższe w porównaniu z protezami ruchomymi. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że proteza stała może być użytkowana przez wiele lat, co w dłuższej perspektywie może się znacznie bardziej opłacać.

Protezy zębowe stałe prawidłowo przenoszą siłę żucia, co zapobiega zanikowi kości żuchwy. Cechują się bardzo wysoką estetyką i mogą być stosowane także u osób młodych, którym zależy na jak najwyższym komforcie i swobodzie użytkowania.

Podsumowanie

Każda z wymienionych wyżej protez zębowych ma swoje wady i zalety. Z perspektywy osoby, której zależy na nowoczesnych i estetycznych rozwiązaniach, najlepiej sprawdzą się implanty. Wyglądają świetnie, zapewniają odpowiedni komfort, są wygodne, wytrzymałe i doskonale imitują naturalne uzębienie. 

Implantów zębowych z reguły nie wszczepia się u bardzo młodych osób. Wiek nie jest jednak czynnikiem decydującym. Lekarz musi ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, a także sprawdzić wytrzymałość kości szczękowej i tkanki dziąsła. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań — zabieg implantacji zębowej może być wykonany bez przeszkód.

Operacja wszczepienia implantów jest minimalnie inwazyjna. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i zajmuje około godziny. W większości przypadków czas gojenia trwa od 3 do nawet 6 miesięcy, ale ból nie jest zazwyczaj odczuwany podczas tego procesu. Pamiętajmy, że choć implanty stomatologiczne kosztują więcej od klasycznych mostów protetycznych i protez, to są również wytrzymalsze i trwalsze. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć nawet przez całe życie.

Ostateczny wybór odbudowy protetycznej zależy od potrzeb pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Nie w każdym przypadku przeprowadzenie zabiegu będzie możliwe natychmiast. Czasami konieczne będzie uprzednie wyleczenie stanów zapalnych lub przeprowadzenie dodatkowych operacji chirurgicznych.

Sprawdź również: https://frankowski.pl/specjalizacje/protetyka/

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas