Wielu pacjentów boi się implantacji zęba, uważając ją za skomplikowany, inwazyjny i bolesny zabieg. Nic bardziej mylnego! Chociaż wstawianie implantu to złożona procedura medyczna i wymaga od lekarza specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, pacjenci zwykle bez problemów przechodzą przez kolejne etapy. Jak wygląda proces wszczepienia implantu? O co należy zadbać po jego wstawieniu? W tym artykule przybliżymy przebieg zabiegu i rozwiejemy najczęstsze obawy.
Czy każdy zabieg wstawienia implantu zęba wygląda tak samo?
Każde leczenie implantologiczne przebiega nieco inaczej. Musi być ono dopasowane do potrzeb i uwarunkowań pacjenta, dlatego niekiedy nawet sama liczba wizyt będzie różna. Wpływają na to przede wszystkim czynniki związane z uwarunkowaniami anatomicznymi pacjenta.
Często bywa tak, że pacjent wymaga dodatkowo augmentacji kości, lub podniesienia dna zatoki szczękowej. Zdarza się to u osób, które przez dłuższy czas nie posiadali zęba. Organizm zadziwiająco szybko przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy, przez co kość w szczęce zanika. Zabiegi te mogą przedłużyć całą procedurę nawet o pół roku.
Leczenie implantologiczne, wymaga też tego, aby wszystkie zęby były zdrowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że próchnica to w rzeczywistości bakterie. Jeżeli dostaną się one do rany po zabiegu, znacznie zwiększą ryzyko powstania jakichkolwiek komplikacji. Pacjent może w ten sposób doznać stanu zapalnego rozwijającego się w obrębie implantu, lub w skrajnych przypadkach nawet go stracić.
W przypadku stwierdzenia braku jakichkolwiek przeciwwskazań, do wykonania zabiegu, lub rozwiązaniu tych tymczasowych, u większości procedura wygląda podobnie.
Pierwsza konsultacja implantologiczna i rozpoczęcie procedury
Pierwszym etapem wszczepienia implantu zawsze jest konsultacja. Na wstępnej wizycie lekarz ocenia stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, wykonuje szereg badań diagnostycznych oraz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. Dzięki temu może on zaplanować leczenie, zająć się doborem odpowiedniego implantu i przygotować się do całej procedury.
Przygotowanie do zabiegu polega przede wszystkim na wykonaniu diagnostyki obrazowej. Dopiero po wykonaniu zdjęć RTG, lub tych z wykorzystaniem tomografu komputerowego, można przejść do właściwego leczenia. Lekarz na ich podstawie najpierw określa, czy nie są wymagane dodatkowe zabiegi jak np. wspomniana augmentacja kości. Jeżeli nie, również na ich podstawie, specjalista może zaplanować dokładne rozmieszczenie śrub w kości pacjenta. Pomaga to uniknąć niepożądanych sytuacji, takich jak uszkodzenie nerwu, czy skrócenie żywotności systemu, przez niedostateczną ilość miejsca w kości.
Ustaliwszy wszystkie potrzebne informacje, można przejść do dalszego leczenia. Odpowiednie przygotowanie do wszczepienia implantu znacznie je upraszcza.
Zabieg wszczepienia implantu
Zabieg implantacji może przebiegać inaczej u poszczególnych pacjentów. Zdarzają się sytuacje, które komplikują go u niektórych, przez co cała procedura może się wydłużać. Jej czas trwania z reguły wynosi od 30 minut do 1,5 godziny. Aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek, wszystko dzieli się na dokładnie zaplanowane etapy. Są to kolejno:
- Podanie znieczulenia, bez którego cały zabieg byłby niemal niewykonalny. Zależnie od gabinetu i konkretnego przypadku podaje się je w różnej postaci.
- Kolejnym etapem zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego jest nacięcie dziąsła. Stomatolog wykonuje precyzyjne nacięcie w miejscu, gdzie ma być wszczepiony implant, aby odsłonić kość.
- Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworu w kości, w którym zostanie umieszczona śruba. Proces ten wymaga dużej dokładności, żeby zapewnić odpowiednie położenie oraz stabilność wszczepu. Często do jego wykonania korzysta się ze specjalnych szablonów.
- Po przygotowaniu otworu lekarz wprowadza implant do środka. Wkręcenie śruby jest całkowicie bezbolesne.
- Kolejnym etapem jest umieszczenie tymczasowego łącznika, który umożliwia szybsze gojenie się rany i chroni ją przed dostaniem się do niej bakterii, czy resztek jedzenia.
- Ostatnim etapem zabiegu jest zamknięcie rany. Stomatolog zszywa nacięcie, aby umożliwić szybsze gojenie się tkanek. Po tym kroku pacjent otrzymuje również zalecenia dotyczące pielęgnacji oraz postępowania po zabiegu, aby zapewnić prawidłowe gojenie.
Co dalej po zabiegu?
Po zabiegu wszczepienia implantu pacjent musi przestrzegać szeregu zaleceń. Dzięki temu zapewni prawidłowe gojenie i zminimalizuje ryzyko odrzucenia wszczepu. Wydane przez lekarza zalecenia po wszczepieniu implantu obejmują przede wszystkim unikanie obciążania operowanego obszaru oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Pacjent powinien również unikać twardych i ostrych pokarmów, które mogą uszkodzić wszczep lub podrażnić miejsce po zabiegu.
Niezbędne mogą być także wizyty kontrolne, jeszcze przed nałożeniem korony. Podczas osteointegracji należy dokładnie obserwować miejsce zabiegu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak ból, obrzęk czy krwawienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Pełna rekonwalescencja po zabiegu implantacji może trwać nawet kilka miesięcy. Kiedy wszczep będzie już zagojony, czeka nas kolejna wizyta w celu odkrycia implantu i założenia na nim korony. Ten etap jest już znacznie mniej odczuwalny dla pacjenta. Dodatkowa świadomość tego, że właśnie otrzymaliśmy nowy ząb, jeszcze bardziej niweluje dyskomfort związany z tym etapem.
Po wykonaniu całej procedury warto regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Zwłaszcza na początku. Często są one warunkiem gwarancji na cały system. Dodatkowo lekarz, znacznie szybciej niż my zauważy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o powstającym stanie zapalnym, czy jakichkolwiek innych niepożądanych sytuacjach.
Podsumowanie
Wszczepianie implantów zębowych to skomplikowany proces, który wymaga precyzji oraz odpowiedniego przygotowania. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia. Kolejne etapy, od pierwszej konsultacji po okres rekonwalescencji, są niezwykle ważne i wpływają na pozytywne zakończenie leczenia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dzięki nowoczesnym technologiom oraz doświadczeniu stomatologów cała procedura nie jest uciążliwa.