Implantologia w Frankowski Dental na najwyższym światowym poziomie

Implantologia zajmuje się uzupełnieniem braków zębowych za pomocą implantów, czyli wszczepieniem w miejsca po utraconych zębach tytanowych śrub. U nas możesz odzyskać uśmiech w jeden dzień. W naszej Klinice możesz odbudować utracony ząb natychmiast – w ciągu jednego dnia wszczepimy implant i odbudujemy go za pomocą estetycznej korony. Jest to możliwe, ponieważ Klinika Frankowski-Dental posiada własne laboratorium wyposażone w wysokojakościowy sprzęt i komponenty. Co więcej, jeśli cierpisz na poważne braki zębowe, możesz tu odzyskać pełne uzębienie w jeden dzień dzięki rewolucyjnej technice ALL-ON-4.

 

CZYM SĄ IMPLANTY ZĘBÓW?

Implanty stomatologiczne są to najnowocześniejsze, a zarazem najbardziej naturalne rozwiązania w przypadku, gdy cierpimy na braki w uzębieniu. Implantem lub inaczej uchwytem chirurgicznym, nazywamy niewielką śrubę, która po wszczepieniu w kość szczęki ma za zadanie zastępować korzeń zęba. Gdy śruba ta odpowiednio ustabilizuje się w kości, stomatolog może przejść do zamontowania na niej korony porcelanowej lub ceramicznej. Odcień tego uzupełnienia protetycznego możesz bez problemu dopasować do naturalnego odcienia swoich zębów. Implanty stomatologiczne, które stosujemy w Gdańsku, najczęściej wykonane są z tytanu. Dzięki nim Twój uśmiech odzyska piękny blask!

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

W naszej klinice Frankowski-Dental stosujemy najwyższej jakości systemy implantologiczne, które zostały przebadane klinicznie w wielu ośrodkach i stosowane są przez wiodące kliniki na świecie. Rodzaje implantów stomatologicznych wyróżniamy pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Do produkcji implantów najczęściej używa się tytanu. Implanty tytanowe cechują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością nawet na silne obciążenia. Ponadto tytan wykazuje się bardzo dobrym łączeniem się z kością i tkankami miękkimi.

Drugim rodzajem implantów, jakie oferuje nasza klinika, jest All-on-4®. Skrót ten oznacza „wszystkie zęby na czterech implantach” i jest to niezwykle innowacyjna technika mająca na celu odbudowę uzębienia. Metoda ta została opracowana przez Dr. Paulo Malo i wykorzystuje implanty Nobel Biocare®. Pozwala ona uzyskać naszym pacjentom nowe stałe zęby w jeden dzień i bez konieczności przeszczepu kości. Technika ta polega na tym, że w dniu zabiegu wszczepiane są pacjentowi cztery implanty w odpowiednio dobranych miejscach. Następnie, tego samego dnia mocowany jest na nich stały most z pełnym uzębieniem w linii uśmiechu. Jest to tak zwany most tymczasowy, który po upływie pół roku wymienia się na wzmocniony most stały.

CZYM JEST IMPLANTACJA?

Specjalnie przygotowana powierzchnia „śruby” umożliwia wytworzenie biologicznego połączenia pomiędzy implantem a kością szczęki tzw. osteointegrację. Proces ten trwa od 2 do 6 miesięcy i jest odpowiedzialny za przyjęcie implantu. Po tym czasie możliwe jest obciążanie implantów pracami protetycznymi, mogą to być pojedyncze korony, mosty czy protezy zębowe. Nowe zęby zachowują się bardzo naturalnie, pacjent bez skrępowania może swobodnie jeść i rozmawiać.

Wygląd jest bardzo estetyczny i trudny do odróżnienia od własnych zębów, które jednocześnie oszczędziliśmy przed zbędnym oszlifowaniem. W zależności od warunków operacyjnych tzn. grubości i gęstości kości, a także od sąsiedztwa struktur anatomicznych – np. przebiegu nerwów, położenia zatoki szczękowej czy ustawienia sąsiednich zębów – planujemy przebieg zabiegu.

ZABIEG IMPLANTACJI DZIELIMY NA DWA ETAPY

Zabieg wszczepiania implantów w Gdańsku dzielimy na dwa etapy. Część chirurgiczną, czyli wszczepienie w kość szczęki. Zabieg przeprowadzony jest w sterylnych warunkach na sali operacyjnej, w znieczuleniu oraz osłonie antybiotykowej. Na życzenie możemy pacjenta poddać sedacji lub znieczuleniu ogólnemu pod kontrolą lekarza anestezjologa. Część protetyczną, czyli przygotowanie protetycznej odbudowy brakujących zębów na podstawie pobranych precyzyjnych wycisków.

Na czas integracji ma wpływ miejsce, w które wszczepiono implant. Dla żuchwy jest to ok 2-3 m-cy, dla szczęki 3-6 m-cy. Niekiedy konieczne są również zabiegi przygotowujące miejsce dla wszczepu, takie jak podnoszenie zatoki szczękowej czy odbudowa kości – augmentacja, które przedłużają czas zakończenia leczenia.

Względy kosmetyczne wymagają natychmiastowej odbudowy na implantach, szczególnie w przednim odcinku uzębienia. Dlatego często wszczepiamy implanty tuż po przeprowadzonym usunięciu zniszczonego zęba, co znacznie skraca czas oczekiwania na ostateczne uzupełnienie braku. W niektórych przypadkach konieczna jest korekta aparatem ortodontycznym zapewnia to trwałość pracy protetycznej.

Aby prawidłowo ocenić warunki jakie panują u danego pacjenta wykonujemy tomografię komputerową, dającą przestrzenny obraz szczęk. Systemy nawigacyjne pomagają nam zaplanować rozmieszczenie implantów, możemy wykonać symulację woskową odbudowy protetycznej. Kształt i zasięg pracy badamy z użyciem tzw. łuku twarzowego, który pomaga ustalić indywidualne warunki zgryzowe, Z tych danych korzystają technicy podczas wykonywania odbudowy w artykulatorze programowanym indywidualnie dla danego pacjenta.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU?

Zabieg wszczepienia implantów zębów w Gdańsku w naszej klinice dzielimy na kilka etapów. Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog przeprowadza ogólny wywiad z pacjentem, sprawdza stan jego uzębienia oraz ocenia możliwości wypełnienia braków zębowych za pomocą implantów. Podstawowym badaniem, które jest niezbędne w procesie planowania leczenia jest rentgen pantomograficzny. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także dodatkowe badania, takie jak na przykład tomografia komputerowa lub też densytometria kości. Osoby, które już posiadają zdjęcie RTG pantomograficzne powinny zabrać je ze sobą na pierwszą wizytę. Implantolog z pewnością wykona nowe, aktualne zdjęcie, niemniej jednak zdjęcia wcześniejsze również są istotne dla oceny stanu uzębienia pacjenta. Na podstawie wyników wykonanych badań lekarz następnie zaproponuje możliwe warianty leczenia i wspólnie z pacjentem dokona wyboru najlepszej opcji.

Następnie pacjent otrzymuje do zapoznania się pełny plan leczenia wraz ze szczegółowym kosztorysem. Plan można także omówić z lekarzem podczas kolejnej wizyty. Kiedy już podejmiemy decyzję dotyczącą metody leczenia i uzgodnimy wszystkie szczegóły, pacjent proszony jest o podpisanie zgody na zabieg. Dokument ten zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące gwarancji na leczenie implantoprotetyczne. Na koniec pozostaje nam wybór rodzaju znieczulenia (miejscowe, narkoza lub sedacja) oraz ustalenie terminu zabiegu.

W przypadku, gdy pacjent choruje dodatkowo na jakąś chorobę ogólnoustrojową, implantolog może prosić o dodatkową konsultację od lekarza prowadzącego i ewentualne zalecenia. U niektórych pacjentów może okazać się konieczne wykonanie rekonstrukcji kości przed przystąpieniem do zabiegu implantacji. Procedura ta polega na uzupełnieniu braków kostnych specjalnym biomateriałem w procesie tak zwanej sterowanej regeneracji kości i tkanek. W takich przypadkach zabieg implantacji musi zostać odroczony o około dwa miesiące.

CZY WSTAWIENIE IMPLANTU BOLI?

Sam zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu w kość pacjenta jest bezbolesny. Standardowo przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, jednakże na życzenie pacjenta może on być wykonany pod narkozą (znieczuleniem ogólnym) w obecności anestezjologa lub sedacją. Jednakże powinniśmy pamiętać, że implantacja w dalszym ciągu jest zabiegiem chirurgicznym, który ingeruje w nasz organizm. Z tego też względu po zabiegu należy spodziewać się wystąpienia opuchlizny, obrzęku oraz odczucia bólu czy też dyskomfortu. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do kilku dni po zabiegu, jednakże jest to zupełnie normalne zjawisko. W celu zmniejszenia dolegliwości lekarze zalecają przyjmowanie leków przeciwbólowych, które w znacznym stopniu zmniejszą odczuwany przez pacjenta dyskomfort po zabiegu.

HIGIENA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty stomatologiczne, podobnie jak nasze własne zęby, wymagają dobrej higieny jamy ustnej. Pacjent musi pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów oraz używaniu nici dentystycznych tak jak w przypadku własnego uzębienia. Ponadto również podobnie jak w przypadku własnych zębów, należy regularnie, minimum raz na pół roku, udać się do dentysty w celu dokonania przeglądu stomatologicznego. Podczas takiej wizyty lekarz ocenia stan koron, implantów, a także całej jamy ustnej. Powinniśmy pamiętać o poddawaniu się zabiegom higienizacji regularnie. Należy tutaj podkreślić, że zarówno na implanty, jak i odbudowę protetyczną, udzielana jest gwarancja producenta. Jednakże jednym z podstawowych jej warunków jest regularne utrzymywanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie.

IMPLANTY ZĘBÓW – WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA

Wskazania do implantacji zawsze omawiane są indywidualnie. Jednakże, w klinice Frankowski w Gdańsku implanty zębów proponujemy w następujących przypadkach:

 • pojedynczy brak zęba
 • większe braki międzyzębowe, mające różną rozległość (dotyczy to zarówno żuchwy, jak i szczęki)
 • brak pojedynczego zawiązka lub kilku zawiązków zębów stałych
 • całkowity brak uzębienia w żuchwie lub szczęce
 • implanty mają zwiększyć liczbę filarów niezbędnych pod zamontowanie mostu protetycznego
 • nietolerancja tradycyjnych protez wyjmowanych

Niestety, może zdarzyć się tak, że pacjent nie będzie mógł zostać zakwalifikowany do implantacji stomatologicznej ze względu na stan zdrowia. Do takich przeciwwskazań należą:

 • paradontoza i nieodpowiednia higiena jamy ustnej
 • choroba nowotworowa
 • AIDS
 • nieustabilizowana cukrzyca, której konsekwencją jest spowolnione gojenie ran oraz utrudniona osseointegracja
 • choroby krwi, takie jak na przykład zaburzenia krzepnięcia
 • osteoporoza
 • ciąża
 • wiek pacjenta poniżej 18 lat, gdyż w tym przypadku rozwój kości jeszcze nie został zakończony

Natomiast dodatkowych konsultacji u lekarza prowadzącego mogą wymagać pacjenci ze stwierdzonymi następującymi schorzeniami:

 • wady serca, w tym sztuczne zastawki serca
 • choroby szpiku kostnego
 • choroba reumatyczna
 • choroba Parkinsona
 • choroby psychiczne

Ponadto, warto podkreślić, że do czynników zwiększonego ryzyka należy także nałogowe palenie tytoniu.

U pacjenta mogą występować także przeciwwskazania miejscowe, związane ze stanem kości i miejsca planowanego zabiegu:

 • mała ilość i/lub słaba jakość tkanki kostnej w okolicy planowanego zabiegu
 • niewystarczająca wysokość lub szerokość wyrostka zębodołowego żuchwy, lub szczęki, aby wszczepić implanty stomatologiczne
 • brak miejsca na umieszczenie przyszłej korony protetycznej na implancie pomiędzy zębami górnymi i dolnymi
 • duży przechył zębów, który uniemożliwia wprowadzenie narzędzi chirurgicznych lub wykonanie przyszłej korony
 • nieprawidłowa budowa błony śluzowej w miejscu, w którym planowane jest wszczepienie implantu stomatologicznego

ILE KOSZTUJĄ IMPLANTY?

Cena implantów zębów w Gdańsku w naszej klinice zależna jest od wielu czynników. Należą do nich, chociażby ilość wszczepianych implantów i ich rodzaj, zakres zabiegu, a także to, czy konieczne będzie wykonanie dodatkowych procedur przed wstawieniem uzupełnienia. U pacjentów borykających się z brakami w uzębieniu od wielu lat często kość zaczyna zanikać, przez co najpierw należy ją odbudować (zregenerować), zanim przystąpimy do leczenia implantoprotetycznego.

Warto także zwrócić uwagę na to, że koszt samego implantu (śruby) stanowi dopiero część wydatków. Do tego musimy doliczyć również cenę korony (uzupełnienia protetycznego). Jednakże wszystkie koszty zabiegu implantacji zawsze zostaną szczegółowo przedstawione przez lekarza stomatologa podczas konsultacji implantologicznej. W celu uzyskania bardziej precyzyjnych informacji zachęcamy również do zapoznania się z naszym cennikiem.

CZY IMPLANTY ZĘBÓW SĄ TRWAŁE?

Implanty zębów najczęściej wykonane są z tytanu. Dzięki temu niezwykle wytrzymałemu materiałowi sztuczne korzenie mogą pełnić swoją funkcję nawet przez 10 – 20 lat. Szybkość zużycia takiego implantu stomatologicznego zależy od jego umiejscowienia. Zęby trzonowe są zdecydowanie bardziej narażone na obciążenie od zębów przednich. Z tego względu sztuczne korony oraz korzenie (śruby) tych zębów wyeksploatują się nieco szybciej. Ponadto, na trwałość implantu w znacznym stopniu wpływa także odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy tutaj pamiętać, że o implanty zębów powinniśmy dbać tak samo jak o nasze naturalne uzębienie.

Dzięki zabiegom implantologicznym pacjent zyskuje poprawę warunków zgryzowych, a także bardzo naturalny wygląd. To nowoczesne rozwiązanie zapewnia ogromny komfort podczas jedzenia, wspaniałe samopoczucie i piękny uśmiech na wiele lat. Zapraszamy do odwiedzin naszej kliniki implantologicznej w Gdańsku.

Zadzwoń do nas