Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się stanem tkanek otaczających ząb. Od nich zależy utrzymanie zębów. Niepokojące objawy, takie jak odsłaniające się powierzchnie korzeni zębów, ich wzmożona ruchomość, krwawienie, przykry zapach z ust lub zmiany w wyglądzie dziąseł powinny skłaniać do konsultacji periodontologicznej.

Za stan przyzębia odpowiedzialne są bakterie, które osiedlają się na powierzchni korzeni zębowych. Miękka płytka składająca się z osadu pokarmowego i bakterii stopniowo ulega mineralizacji zamieniając się w kamień nazębny. Powoduje to stany zapalne oraz stopniowy zanik kości i obniżanie się dziąseł. Ponieważ reakcje zapalne mają podłoże immunologiczne u osób osłabionych, starszych, chorych nowotworowo, z osłabioną odpornością immunologiczną stany zapalne przyzębia pogłębiają się. Także osoby z zaburzoną gospodarką hormonalną (wiek dojrzewania czy ciąża) także mogą cierpieć na tego typu dolegliwości.

Likwidacja kamienia, złogów nazębnych, polerowanie odsłoniętych powierzchni korzeni, to zadanie zabiegów higienicznych scalingu i piaskowania. Powinny one być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, a u osób zagrożonych chorobami przyzębia co 3-6 miesięcy. Szczególną opieką otaczamy pacjentów po zabiegach implantologicznych, wzmożona higiena gwarantuje utrzymanie wszczepów.

W Frankowski Dental pracujemy ultradżwiękowym systemem VECTOR, który jest bardzo skuteczny i mało inwazyjny podczas leczenia paradontozy, periimplatitis czy higienizacji jamy ustnej.

Specjalny fluid zawierający hydroksyapatyt poleruje a zarazem zamyka kanaliki zębinowe przez co znosi jednocześnie nadwrażliwość zębów.
W poważniejszych stanach konieczne jest przeprowadzenie tzw. kiretaży, czyli głębokiego oczyszczania z patologicznej ziarniny wypełniającej powstałe przestrzenie wokół zęba na skutek utraty tkanek. Opracowanie mechaniczne ostrych, szorstkich powierzchni do których łatwo przyczepiają się bakterie jest bardzo ważne, ponieważ one urażając dziąsła powodują krwawienia.

Aby jak najdłużej zachować rozchwiane zęby łączymy je ze sobą – szynujemy – za pomocą materiałów wzmocnionych włóknem szklanym lub wykonujemy szyno-protezę. Pomaga to w odbudowie kości, a tym samym wzmacnia utrzymanie uzębienia.

Biomateriały BIO-OSS i Emdogein pozwalają na odbudowę i regenerację utraconych tkanek. Natomiast chirurgiczne operacje dziąseł (gingiwektomie, operacje płatowe, operacje pogłębiania przedsionka, przykrycia recesji obnażonych korzeni) znakomicie polepszają ich stan i funkcje.

W naszym centrum szczególny nacisk kładziemy na wczesną higienizację pacjenta. Profilaktyka jest najlepszą bronią w walce z tzw. „parodontozą”. Profesjonalnie przygotowane asystentki prowadzą instruktaże oczyszczania jamy ustnej. Uczymy jak skutecznie eliminować bakterie i osad nazębny szczotkowaniem, nitkowaniem oraz irygowaniem. Pacjentom posiadającym duże odbudowy protetyczne czy kłopoty z przyzębiem szczególnie zalecamy płukanie specjalnym aparatem typu „Water Pik”.

Zadzwoń do nas