closeup examination of the patient s oral cavity by the dentist in black medical gloves with tools dental treatment and prosthetics in a dental clinic

Ile kosztuje wyrwanie zęba w 2024 roku?

Kiedy pacjent dowiaduje się, że konieczna będzie ekstrakcja zęba, często pojawia się u niego wiele obaw. Jedną z nich stanowią koszty zabiegu – zwłaszcza jeśli okaże się on skomplikowany. Czy naprawdę jest się czego bać? Ile kosztuje usunięcia zęba w 2024 roku? Co może przyczynić się do podwyższenia tej kwoty? W tym artykule weźmiemy na tapet aktualne ceny ekstrakcji i przedstawimy konkretne liczby.

Od czego zależy cena wyrwania zęba?

Cena usunięcia zęba może różnić się ze względu na rodzaj zęba, jego stan, umiejscowienie w jamie ustnej czy stopień skomplikowania zabiegu. Wyrwanie tych mlecznych jest z reguły znacznie prostsze niż ekstrakcja stałych. Najmniejsze trudności sprawiają także kły i siekacze, a największe – przedtrzonowce i trzonowce. Doskonałym przykładem są tutaj położone w głębi szczęki zęby mądrości. Ich ekstrakcja może wymagać nacięcia dziąsła lub dłutowania, co wpływa na większy koszt usunięcia ósemki. Czasem w trakcie dochodzi również do pojawienia się komplikacji. To z kolei wydłuża czas zabiegu i wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur, które finalnie mogą przełożyć się na cenę. Ryzyko ich wystąpienia jest większe, gdy ząb jest mocno uszkodzony, złamany lub nachodzi na te sąsiednie.

Nie bez znaczenia pozostaje także nasze zdrowie – przewlekłe choroby mogą nieść za sobą większe ryzyko powikłań w trakcie zabiegu. To z kolei może wymagać wykonania dodatkowych procedur, a ostatecznie zwiększyć cenę całkowitego leczenia. Warto jednak pamiętać, że choroby serca, cukrzyca czy nadciśnienie nie zawsze stanowią przeciwwskazanie do zabiegu i wiążą się z komplikacjami. Jeśli jesteśmy pod stałą kontrolą lekarza, przyjmujemy leki, a nasz stan jest ustabilizowany, zabieg powinien przebiegać bez dodatkowych utrudnień.  

Musimy również pamiętać, że na cenę ma również wpływ doświadczenie dentysty i wykorzystywany przez niego sprzęt. Wybór najtańszej opcji nie zawsze jest najkorzystniejszy. Gdy w grę wchodzi nasze zdrowie, warto poszukać dobrego specjalisty. W przeciwnym razie mogą pojawić się komplikacje, przez które i tak będziemy musieli wrócić na fotel dentystyczny i dopłacić za dalsze leczenie.

Jeżeli szukają Państwo miejsca, w którym cały proces przebiegnie szybko i bezstresowo zapraszamy do Frankowski Dental. Chirurgią stomatologiczną w Gdańsku zajmujemy się od niemal trzech dekad. Przez ten czas zdobyliśmy ogromne doświadczenie, które w połączeniu z nowoczesną technologią umożliwi nam komfortowe przeprowadzenie zabiegu.

Co wpływa na cenę wyrwania zęba?

Na cenę wyrwania zęba składa się konsultacja, zdjęcie RTG, właściwy zabieg, a także dodatkowe procedury (na przykład podanie znieczulenia). Musimy pamiętać, że ekstrakcja to proces złożony z kilku etapów – samo wyjęcie zęba z zębodołu jest tylko jednym z nich. Żeby przystąpić do usuwania, należy wcześniej ocenić ułożenie korzeni i stan okolicznych tkanek. Dodatkowym kosztem jest też zazwyczaj znieczulenie, bez którego zabieg byłby bardzo bolesny.

Konsultacja przed zabiegiem

Przed rozpoczęciem zabiegu konieczna jest konsultacja ze stomatologiem. Lekarz dokładnie zbada naszą jamę ustną, oceni stan zęba i stwierdzi, czy wykonanie ekstrakcji jest konieczne. Omówi też z nami różne metody usunięcia i zaproponuje wstępny plan leczenia. W trakcie rozmowy możemy także dopytać o wszystkie dodatkowe szczegóły – na przykład te dotyczące leczenia protetycznego. Koszt takiej konsultacji to 200 złotych, a jej cena wynika z kompleksowej diagnozy oraz stworzenia indywidualnego planu dostosowanego do naszych potrzeb. Warto jednak wspomnieć, że konsultacja może być również wliczona w cenę usunięcia zęba, jeżeli pacjent zdecyduje się wykonać wszystko podczas jednej wizyty.

Zdjęcie RTG – czy jest konieczne i ile kosztuje?

Przed przeprowadzeniem ekstrakcji zazwyczaj wykonuje się RTG. Zdjęcie rentgenowskie pozwala zobaczyć to, czego lekarz nie jest w stanie dostrzec podczas wstępnego badania jamy ustnej. Widać na nim dokładnie położenie korzeni, strukturę kości oraz wszelkie zmiany patologiczne: cysty, torbiele czy ropnie. RTG pozwala także ocenić, czy w pobliżu zęba znajdują się struktury anatomiczne, takie jak nerwy i zatoki. Dzięki temu stomatolog może zaplanować zabieg w sposób bardziej precyzyjny i komfortowy dla pacjenta. Gdybyśmy nie wykonali tego badania, niekiedy w trakcie usuwania zęba mogłoby dojść do nieprzewidzianych komplikacji. Zdjęcie RTG to koszt 150 złotych.

Dodatkowe koszty związane z zabiegiem ekstrakcji

Usunięcie zęba wiąże się często z dodatkowymi kosztami. W cenie jest miejscowe znieczulenie do ekstrakcji. Warto jednak zauważyć, że to niejedyna metoda, z której możemy skorzystać. Możemy także zapytać stomatologa o sedację wziewną (popularnie znaną jako gaz rozweselający) – w tym wypadku cena procedury wzrośnie o 250 złotych.

Po zakończeniu zabiegu otrzymamy od dentysty zalecenia, których przestrzeganie jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu procesu gojenia. Lekarz przepisze nam także leki przeciwbólowe, a niekiedy również antybiotyk. Zazwyczaj ich kwota nie przekracza 50 złotych – jeśli jednak będziemy zmagać się z większymi dolegliwościami bólowymi, konieczne może być przepisanie dodatkowych środków.

Niekiedy po zabiegu zaleca się również przeprowadzenie kontroli – szczególnie po usunięciu wielu zębów, lub gdy w trakcie wystąpiły komplikacje. Na dodatkową wizytę powinniśmy umówić się również, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy. Jej koszt wyniesie 200 złotych – pozwoli jednak upewnić się, czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Wszelkie powikłania zostaną wtedy szybko wykryte i usunięte, a to przełoży się na przywrócenie pełnego zdrowia jamy ustnej.

Ceny ekstrakcji zęba w 2024 roku

Cena ekstrakcji zależy w największym stopniu od tego, jak przebiega usunięcie zęba. W niektórych przypadkach musi bowiem dojść do skomplikowanej interwencji. Nie tylko wydłuża ona czas zabiegu, lecz wymaga również ogromnej precyzji ze strony lekarza.

Ekstrakcja prosta to procedura wyrwania zęba, który jest łatwo dostępny – z tego powodu jest ona tańsza od ekstrakcji chirurgicznej. Po wprowadzeniu znieczulenia, dentysta luzuje ząb, a następnie wyjmuje go kleszczami z zębodołu. Zabieg przebiega szybko, rekonwalescencja przebiega łagodnie, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Za usunięcie zęba stałego w takim wypadku zapłacimy 400 złotych, a usunięcie zęba mlecznego 180 złotych.

Ekstrakcja chirurgiczna to bardziej skomplikowana procedura, która wiąże się także z wyższymi kosztami. Wymaga nacięcia dziąsła i oddzielenia zęba od sąsiednich tkanek. Wykonuje się ją wtedy, gdy tradycyjna ekstrakcja nie jest możliwa – na przykład gdy ząb jest zatrzymany, mocno osadzony lub ma zakrzywione korzenie. Koszt usunięcia chirurgicznego to 800 złotych. Konieczność przeprowadzenia tego typu zabiegu często pojawia się w przypadku ósemek. Czasem może się jednak okazać, że zęby mądrości generują szczególne wyzwania dla stomatologa. Jeśli niezbędne stanie się dłutowanie zatrzymanej ósemki, musimy liczyć się z kosztem 1700 złotych. Do obu tych przypadków często doliczyć będzie trzeba również zdjęcie RTG.

Podsumowanie

Zabieg ekstrakcji wykonuje się wtedy, gdy nie ma już innych sposobów na uratowanie zęba. Cena tej procedury medycznej kształtuje się w zależności od jej skomplikowania, czy stanu naszego uzębienia. Prosta ekstrakcja jest znacznie tańsza od procedury chirurgicznej, która wymaga nacięcia dziąsła i zastosowania specjalistycznych metod. Najbardziej skomplikowane może okazać się usuwanie zębów mądrości, które ze względu na swoją budowę mogą wymagać dłutowania. Musimy także pamiętać, że na ostateczny koszt składają się również: wstępna konsultacja, zastosowanie niektórych form znieczulenia, leki oraz ewentualna wizyta kontrolna. Warto jednak podkreślić, że dobrze przeprowadzona ekstrakcja jest kluczowa dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Zwróćmy się zatem do zaufanego stomatologa, który ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko powikłań i szybko przejdziemy przez okres rekonwalescencji.

Podobne wpisy