galeria z zycia kliniki 80

Ile trwa wyrywanie zęba w gabinecie stomatologicznym?

Gdy pacjenci słyszą o konieczności usunięcia zęba, zazwyczaj pojawia się u nich szereg pytań związanych z przebiegiem tej procedury. Jednym z nich jest to, ile wyniesie czas trwania zabiegu. Odpowiedź zależy od kilku kwestii. Jakie to kwestie? Czy można jakoś skrócić długość wizyty? W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na te nurtujące tak wiele osób pytania.

Od czego zależy czas wyrywania zęba?

Długość zabiegu ekstrakcji zależy od wielu czynników – zarówno tych związanych ze stanem zęba, jak i naszym zdrowiem. Duże zniszczenia spowodowane próchnicą, pęknięciami lub złamaniami znacznie wydłużą czas wizyty. Podobnie nasze indywidualne reakcje, takie jak wrażliwość na znieczulenie lub nagły wzrost ciśnienia w reakcji na stres również sprawią, że w gabinecie spędzimy więcej czasu.

Bezpośredni wpływ na czas trwania zabiegu ma też rodzaj usuwanego zęba. Zazwyczaj łatwiejsze do usunięcia są te przednie, takie jak kły i siekacze. Z kolei te położone w głębi szczęki są gorzej dostępne. Często mają także bardziej skomplikowaną budowę. Do ekstrakcji zębów trzonowych niezbędna może okazać się niekiedy nawet interwencja chirurgiczna w postaci rozcięcia dziąsła. Najbardziej problematyczne jest jednak usuwanie zęba mądrości – szczególnie, gdy jest to ząb zatrzymany.

Ile trwają poszczególne etapy zabiegu?

Samo wyjęcie zęba z zębodołu to tylko jeden z etapów ekstrakcji. Cały zabieg wymaga przygotowania pacjenta, wykonania stosownych badań, a jeśli jest to konieczne – również zaszycia rany. Konsultacja przed ekstrakcją zajmuje zazwyczaj do 20 minut. Dentysta ocenia w jej trakcie stan zęba pacjenta, zbiera dodatkowe informacje o jego zdrowiu i tłumaczy przebieg procedury usunięcia. Wykonuje również zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu zobaczy przebieg kanałów korzeniowych i dokładne położenie innych struktur obecnych w jamie ustnej.

Przed przystąpieniem do właściwej części zabiegu, stomatolog aplikuje miejscowe znieczulenie. Po podaniu substancji znieczulającej odczekamy jeszcze 5-10 minut. Dzięki temu obejmie ona swoim działaniem cały obszar zabiegu i nie odczujemy żadnego dyskomfortu w trakcie interwencji. Dentysta przechodzi wtedy do najważniejszego etapu, czyli rozchwiania zęba i wyciągnięcia go z zębodołu. W przypadku ekstrakcji prostej usunięcie zajmuje od 10 do 20 minut. Lekarz delikatnie poluzuje ząb, a później wyciągnie go przy użyciu kleszczy. Czasem taki sposób wyrwania nie jest jednak możliwy, a stomatolog musi dokonać nacięcia na dziąśle i chirurgicznie oddzielić ząb od okolicznych tkanek. Ekstrakcja chirurgiczna trwa dłużej, zazwyczaj od 30 do 60 minut. W bardzo skomplikowanych sytuacjach może jeszcze dodatkowo się wydłużyć – nie zdarza się to jednak u wielu pacjentów.

Na koniec dentysta zaszywa ranę i umieszcza opatrunek, co zajmuje kilka minut. Dodatkowy kwadrans trwa natomiast omawianie zaleceń pozabiegowych. W kolejnych dniach musimy bowiem zadbać o to, by proces gojenia przebiegał bez zakłóceń. Nie możemy więc nadmiernie obciążać swojego organizmu ani podrażniać rany. Lekarz pokrótce opowie także, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do umówienia pilnej wizyty. Możemy również od razu zapisać się na kontrolę – jest ona polecana, gdy w trakcie zabiegu stomatologicznego doszło do komplikacji.

Czas wyrywania poszczególnych typów zębów

W zależności od rodzaju usuwanych zębów czas zabiegu może znacznie się różnić. Musimy mieć jednak na uwadze, że nie tylko rodzaj definiuje konkretne ramy czasowe. Zestawić należy go z indywidualną reakcją pacjenta. Wyrwanie siódemki u jednej osoby może zająć zaledwie kwadrans, a u innej czterdzieści minut. Czasem dochodzi bowiem do komplikacji, które przedłużają procedurę – i to niezależnie od tego, którego zęba dotyczy ekstrakcja.

Z reguły najszybciej usuwa się kły i siekacze. Zęby przednie zazwyczaj łatwo poddają się ekstrakcji ze względu na ich budowę i mniejszą liczbę korzeni. W tym przypadku możemy spodziewać się, że główna część zabiegu zajmie 10-20 minut. Nieco dłużej przebiega natomiast wyrywanie trzonowców, które są położone głębiej i mają skomplikowany przebieg korzeni. Czasem okazuje się, że wymagane jest przy nich nacięcie dziąsła i przeprowadzenie ekstrakcji chirurgicznej. Musimy przygotować się na to, że usuwanie zajmie około pół godziny. Najdłuższe zabiegi wyrywania dotyczą zaś zębów mądrości. Zatrzymane ósemki generują duże trudności i wymagają precyzji ze strony stomatologa. W przypadku trzecich trzonowców procedura ekstrakcji zęba trwa godzinę, a czasem nieco dłużej.

Jak przyśpieszyć wykonanie zabiegu?

Aby zabieg został wykonany szybciej, warto od pierwszych chwil w gabinecie współpracować z lekarzem. Pełny i szczery wywiad jest niezbędny do poprawnego przeprowadzenia ekstrakcji, więc dokładnie opiszmy mu swoje dolegliwości. Nie ukrywajmy także żadnych informacji związanych ze stanem zdrowia. Stomatolog musi wiedzieć, z jakimi chorobami przewlekłymi się zmagamy i czy przyjmujemy jakieś leki na stałe.

Wykonanie zabiegu ekstrakcji może przyspieszyć także wybór odpowiedniego dentysty. Doświadczony specjalista przeprowadzi procedurę sprawnie, a przy tym zadba o pełen komfort pacjenta. Jego umiejętności i wiedza pozwolą na precyzyjne usunięcie zęba, a to zminimalizuje ryzyko powikłań i przyspieszy proces gojenia. Warto znaleźć również klinikę, która dysponuje wysokiej jakości sprzętem. Dzięki temu już na etapie wykonywania zdjęcia rentgenowskiego dentysta będzie w stanie lepiej zaplanować przebieg interwencji.

Jeżeli szukają Państwo miejsca, w którym cały proces przebiegnie szybko i bezstresowo zapraszamy do Frankowski Dental. Chirurgią stomatologiczną w Gdańsku zajmujemy się od niemal trzech dekad. Przez ten czas zdobyliśmy ogromne doświadczenie, które w połączeniu z nowoczesną technologią umożliwi nam komfortowe przeprowadzenie zabiegu.

Ile trwa regeneracja po zabiegu ekstrakcji?

Już bezpośrednio po zakończeniu zabiegu chirurgicznego w naszym organizmie rozpoczyna się intensywna regeneracja w miejscu usunięcia zęba. Czas gojenia rany po wynosi około 7-10 dni, jednak może różnić się w zależności od naszych indywidualnych predyspozycji. U niektórych rekonwalescencja przebiega szybciej, a u innych wolniej – a na jej tempo ma wpływ stan zdrowia, posiadane nałogi i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Po wyjściu z gabinetu warto więc dać sobie czas na odpoczynek, przyjmować przepisane środki i nie obciążać nadmiernie okolicy usuniętego zęba. Pomoże nam to uniknąć potencjalnych powikłań i szybko powrócić do pełni sił. Pamiętajmy też, że bóle po ekstrakcji są całkowicie normalne, tak samo jak pojawienie się obrzęku. Dopiero silne dolegliwości, które nie ustępują z czasem, powinny nas zaalarmować.

Podsumowanie

Na czas ekstrakcji wpływa wiele czynników, takich jak rodzaj zęba, jego stan oraz złożoność zabiegu. Czasem usuwanie zęba trwa zaledwie kilkanaście minut, niekiedy zaś ponad godzinę. Zęby przednie z reguły usuwa się szybciej niż trzonowce, a zwłaszcza te ostatnie. Proste ekstrakcje trwają krócej, natomiast chirurgiczne wymagają większej ilości czasu ze względu na skomplikowany przebieg. W każdym przypadku mogą jednak pojawić się komplikacje, które dodatkowo wydłużą czas zabiegu usunięcia zęba. Warto zwrócić się do doświadczonego dentysty, który korzysta z nowoczesnych metod leczenia i ma szeroką wiedzę na temat wyrywania zębów. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań, a po kilkudniowej rekonwalescencji całkowicie wrócimy do zdrowia.

Podobne wpisy