galeria z zycia kliniki 81

Kiedy nie można wyrwać zęba, a kiedy należy to zrobić?

Procesy chorobowe, poważne uszkodzenia mechaniczne i nawracające stany zapalne – to tylko niektóre czynniki, które mogą zadecydować o konieczności wyrwania zęba. Choć to ostateczne rozwiązanie, to czasem okazuje się jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie zdrowia jamy ustnej. Kiedy zęba należy usunąć? Kiedy zaś nie można tego zrobić? Co powinno skłonić nas do skorzystania z innych metod leczenia? W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę przypadki, w których rozważamy ekstrakcję.

Kiedy należy wyrwać zęba?

Przyczyn usunięcia zęba może być wiele – od zaawansowanej próchnicy, przez choroby przyzębia, aż po konieczność przygotowania do leczenia ortodontycznego. Jedną z najczęstszych sytuacji wymagających ekstrakcji jest dotarcie bakterii do komory zębowej. Dokonane przez nie uszkodzenia mogą okazać się głębokie i osłabić zęba na tyle, że jego odbudowa nie jest już możliwa. Usunięcia często wymagają również zęby mądrości, które nie wyrosły w odpowiednim czasie. Mamy wtedy do czynienia z zębami zatrzymanymi, które są uwięzione w kości. Choć nie zawsze dają konkretne objawy, to często powodują ból, nawracające infekcje oraz postępujące wady zgryzu.

Inne sytuacje, w których zabieg ekstrakcji zęba może stać się koniecznością to:

  • nieodwracalne uszkodzenia (pęknięte korzenie, pionowe złamania);
  • martwy ząb stanowiący ognisko infekcji;
  • zgorzel miazgi zębowej;
  • duże zmiany zapalne;
  • przewlekłe infekcje;
  • choroby dziąseł;
  • ropnie.

Choć wyrwanie zęba z początku wydaje się radykalnym rozwiązaniem, to czasem bywa koniecznością. Zanim jednak stomatolog podejmie decyzję o wykonaniu zabiegu, dokładnie upewni się, czy nie ma szans na wprowadzenie innych metod leczenia. Ekstrakcja zęba jest zawsze ostatecznością. Niemniej często zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji i ochroni zdrowie jamy ustnej.

Kiedy należy wyrwać zęba mlecznego?

Zęba mlecznego należy wyrwać wtedy, gdy przeszkadza w wyrzynaniu się zęba stałego. Zazwyczaj zatrzymanie mleczaka powoduje także duży dyskomfort i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Interwencja jest wtedy niezbędna – pozwoli uśmierzyć ból i zapobiegnie powstawaniu wad zgryzu. Jeśli nie zostanie w porę przeprowadzona, nowy ząb może zacząć wyrastać krzywo, powodując stłoczenie.

Wyrywanie zębów mlecznych z próchnicą jest konieczne jedynie w bardzo poważnych przypadkach. Zdarza się, że ubytek jest na tyle duży, że zwykłe plombowanie nie rozwiąże problemu. Usunięcie może być wtedy jedynym sposobem na to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i ochronić sąsiednie zęby. Aby zapobiegać takim sytuacjom, regularnie zabierajmy dzieci na kontrole stomatologiczne. Uczmy je także prawidłowej higieny i zachęcajmy do budowania zdrowych nawyków – regularnego i dokładnego mycia zębów oraz korzystania z nici dentystycznej.

Przeciwwskazania do wyrwania zęba

Ekstrakcja zęba nie zawsze może zostać wykonana. Istnieje szereg czynników, które uniemożliwiają przeprowadzenie tej procedury. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • choroby serca i układu krążenia;
  • nieleczona cukrzyca;
  • choroby nowotworowe;
  • niektóre choroby autoimmunologiczne.

Swój stan zdrowia oraz listę przyjmowanych leków każdorazowo należy skonsultować ze stomatologiem, który oceni, czy usunięcie zęba jest możliwe.

Kiedy jeszcze nie powinno się wyrywać zęba?

W niektórych sytuacjach ekstrakcję warto odłożyć na później. Na ogół zaleca się, by powstrzymać się z wykonywaniem zabiegu w czasie ciąży (a szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze). Z usunięciem zęba powinniśmy także poczekać, gdy w obrębie jamy ustnej pojawią się zmiany, takie jak afty i opryszczka. Wizytę u stomatologa należy także przesunąć, gdy dopadnie nas grypa, przeziębienie, angina, zapalenie płuc lub inne choroby zakaźne.

Jakich leków nie brać przed wyrwaniem zęba?

Przed zaplanowanym zabiegiem wyrwania zęba nie powinniśmy sięgać po leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Ta substancja utrudniająca prawidłowe krzepnięcie krwi znajduje się w Aspirinie, Polopirynie czy niektórych środkach stosowanych w leczeniu migreny. W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna i acenokumarol, trzeba natomiast ustalić ze stomatologiem szczegółowy plan odstawiania leku. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie terapii pomostowej, polegającej na przejściowym podawaniu innych leków (najczęściej heparyny).

Dlaczego i kiedy stomatolog może odmówić przeprowadzenia zabiegu

Dentysta odmawia przeprowadzenia zabiegu usunięcia zęba, gdy cierpimy na poważne choroby. Najpierw musi on bowiem skonsultować się z innym specjalistą (na przykład pulmonologiem, onkologiem, kardiologiem czy endokrynologiem). Dopiero po otrzymaniu od drugiego lekarza „zielonego świata” przystąpi on do wykonania procedury. Takie działanie wynika wyłącznie z troski o zdrowie pacjenta i chęć zapewnienia mu bezpiecznego i dopasowanego leczenia.

Stomatolog może również odmówić ekstrakcji, gdy planujemy leczenie ortodontyczne. Decyzja o usunięciu zęba powinna zostać wtedy podjęta wspólnie przez dentystę i ortodontę. To właśnie do tego drugiego specjalisty musimy udać się po skierowanie. Przed jego wystawieniem dokładnie ocenia, jakie konsekwencje dla zgryzu będzie miało przeprowadzenie zabiegu.

FAQ

Czy można wyrwać zęba podczas przeziębienia?

W trakcie przeziębienia nasz organizm jest osłabiony. Jeżeli jest to możliwe, warto odłożyć ekstrakcję na później. Dzięki temu proces gojenia po zabiegu będzie przebiegać sprawniej, a ryzyko wystąpienia powikłań zostanie zminimalizowane.

Czy wyrywanie zęba podczas miesiączki jest bezpieczne?

Okres nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji. Co prawda, panie w trakcie miesiączki mają zmniejszoną krzepliwość krwi – nie jest to jednak przeszkoda, która powinna hamować przed wykonaniem zabiegu. Ze względu na możliwość wystąpienia nieco większego krwawienia z zębodołu, warto jednak o miesiączce poinformować dentystę.

Czy w ciąży można wyrywać zęby?

Usuwanie zębów w czasie ciąży jest możliwe, lecz najlepiej nie przeprowadzać tego zabiegu w pierwszym trymestrze. Ingerencje medyczne w tym okresie ograniczane są do niezbędnego minimum, by nie zaburzyć rozwoju płodu. Najbardziej dogodnym czasem na wyrwanie jest drugi trymestr – zabieg warto więc umówić pomiędzy 14. a 27. tygodniem. Przed udaniem się do dentysty, warto też skierować się do ginekologa i uzyskać od niego zgodę na przeprowadzenie ekstrakcji.

Czy można wyrwać zęba z ropą?

W przypadku pojawienia się ropy zazwyczaj początkowo zostaje wprowadzone leczenie antybiotykowe. Duże i głęboko umiejscowione ropnie mogą jednak powodować konieczność jak najszybszej ekstrakcji. Usunięcie zęba i odpowiednie oczyszczenie jego okolicy skutecznie eliminuje infekcję i zapobiega tworzeniu się ropni w innych częściach jamy ustnej.

Czy można wyrwać zęba z opuchlizną?

Dentysta może podjąć decyzję o usunięciu zęba, wokół którego występuje opuchlizna. Często okazuje się to koniecznością, gdy obrzęku nie udaje się zmniejszyć za pomocą zastosowanych wcześniej metod. Ekstrakcja odbywa się wtedy jak najszybciej, lecz wymaga szczególnej precyzji i zastosowania dodatkowych środków ostrożności.

Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym?

Wyrywanie zęba przy stanie zapalnym jest możliwe, lecz stanowi bardziej skomplikowaną procedurę niż tradycyjna ekstrakcja. Zazwyczaj najpierw wdrażane jest leczenie, które ma na celu usunięcie lub znaczące zmniejszenie toczącego się w okolicznych tkankach zapalenia. Jeśli nie jest to jednak możliwe, dentysta przechodzi do usunięcia zęba przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności.

Czy martwy ząb zawsze trzeba wyrywać?

Martwy ząb nie zawsze musi zostać usunięty. Odpowiednio oczyszczony i opracowany podczas leczenia kanałowego, może służyć nam jeszcze przez wiele lat. Jeśli jednak w jego okolicy wciąż odnawiają się infekcje, ekstrakcja często okazuje się najlepszą metodą na przywrócenie zdrowia jamy ustnej na stałe.

Ile zębów można wyrwać naraz?

Żaden dentysta nie jest w stanie podać konkretnej liczby zębów, które mogą zostać usunięte podczas jednej wizyty. Jeśli zachodzi taka konieczność, tego samego dnia może dojść do ekstrakcji dwóch, czterech, a nawet sześciu zębów. Ich liczba zależy od naszego stanu zdrowia, samopoczucia, rodzaju znieczulenia oraz złożoności zabiegu.

Podsumowanie

Ekstrakcja to ingerencja medyczna, która czasem okazuje się konieczna zarówno w przypadku zębów stałych, jak i mlecznych. Istnieje wiele czynników, które trzeba przeanalizować przed wyrwaniem zęba, by zagwarantować najwyższą skuteczność leczenia. Usunięcie nie zawsze może być przeprowadzone w bezpieczny sposób. W niektórych sytuacjach zabieg powinien zostać przesunięty w czasie, a niekiedy całkowicie odwołany. Ostateczna decyzja zawsze należy do stomatologa, który po konsultacji i dokładnym badaniu, podejmie decyzję o najbardziej optymalnym sposobie postępowania.

Podobne wpisy