stomatologia

Implantologia to jeden z najszybciej rozwijających się działów stomatologii. Uzupełnienie ubytków w uzębieniu jest istotne nie tylko z punktu widzenia estetycznego, ale przede wszystkim zdrowotnego. Dlatego lekarze z Polski i całego świata szukają sposobów, aby w jak najmniej inwazyjny sposób dokonać rekonstrukcji zębów. Jedną z metod, która cieszy się coraz większą popularnością, jest All-on-4®. Na czym polega i czy każdy może z niej skorzystać? Sprawdź!

All-on-4® – co to jest?

All-on-4® to technologia rekonstrukcji zębów stworzona przez doktora Paulo Malo, światowej sławy portugalskiego dentystę, założyciela kliniki Malo Clinic oraz laureata wielu nagród w dziedzinie odbudowy uzębienia. Jej nazwa pochodzi z języka angielskiego, którą można przetłumaczyć jako „wszystkie zęby na czterech implantach”. Technika All-on-4® szybko zdobyła uznanie wśród specjalistów i została uznana za jeden z największych przełomów w implantologii! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwala bez dużej ingerencji chirurgicznej (takiej jak np. przeszczep kości) w pełni zrekonstruować uzębienie pacjenta. Jesteśmy niezwykle dumni, że tę innowacyjną technologię możemy zaoferować naszym pacjentom w klinice Frankowski Dental na gdańskiej Żabiance.

All on 4® – wady i zalety

Zacznijmy od zalet, ponieważ jest ich zdecydowanie więcej! Technologia All-on-4® to szansa na realną poprawę komfortu życia. Nawet dla pacjentów, którzy utracili większość zębów, zmagają się ze schorzeniami przyzębia lub tych, którzy mają duże brak w kościach uniemożliwiające wszczepienie tradycyjnych implantów. Zabieg odbywa się w ciągu jednego dnia, nawet w przypadku konieczności wykonania ekstrakcji. Tymczasowy most jest montowany już kilka godzin po zabiegu wszczepienia implantów zastępujących korzeń zęba. Oznacza to, że pacjent przychodzi do naszej kliniki z ubytkami lub protezą, a wychodzi z nowym, zrekonstruowanym uśmiechem, który, przy zachowaniu odpowiedniej higieny i regularnych kontrolach, posłuży mu przez długie lata (nawet do końca życia).

Choć wszczepienie implantów w miejsce kości może kojarzyć się z bólem, nowoczesne technologie pozwalają zredukować dyskomfort w trakcie i po zabiegu do minimum. Proces rekonstrukcji uzębienia odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub przy pełnej narkozie. W drugim przypadku nad bezpieczeństwem pacjenta przez cały czas trwania zabiegu czuwa doświadczony lekarz anestezjolog.

Implanty All-on-4® oraz montowany na nich most powstają z wysokiej jakości materiałów takich jak tytan, porcelana czy akryl, które są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Implanty, tak jak kości, nie będą widoczne podczas jedzenia czy mówienia. Montowany na nich most będzie pełnił funkcję korony, czyli górnej i jedynej widocznej części zęba. Pacjenci po zabiegu bywają zaskoczeni, że praca wykonana przez protetyka do złudzenia przypomina naturalne zęby!

Czy technologia All-on-4® ma więc jakieś wady?

Jednym z czynników mogących decydować o rezygnacji z zabiegu jest cena, która ze względu na wysoką jakość użytych materiałów, nie należy do najniższych. O tym, od czego zależy koszt leczenia, opowiemy dokładnie w kolejnych akapitach.

All-on-4® – przeciwwskazania

Choć technologia All-on-4® została stworzona po to, aby mogło z niej skorzystać jak najwięcej osób, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Są to przeciwwskazania miejscowe, czyli m.in. duży zanik kości żuchwy, stany nowotworowe, stany zapalne kości lub zbyt mało miejsca w zgryzie.

Istnieją także przeciwwskazania zdrowotne. Technologia All-on-4® nie jest stosowana u pacjentów, którzy nie ukończyli 18. roku życia (czyli są w tzw. wieku rozwojowym), a także u kobiet w ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia trzeba bezwzględnie poinformować lekarza o chorobach układu krążenia, niewyrównanej cukrzycy typu drugiego oraz stosowanych lekach, ponieważ są to czynniki, które również mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą.

All-on-4® cena – od czego zależy?

Pełna rekonstrukcja uzębienia wymaga sporych nakładów finansowych. Warto jednak pomyśleć, że jest to najlepsza inwestycja: w zdrowie i poprawę jakości życia. Technologia All-on-4® jest przełomowa nie tylko ze względu na maksymalne skrócenie czasu leczenia, ale także cenę zabiegu. Koszt leczenia jest uzależniony m.in. od budowy implantów, rodzaju materiałów, z których zostały wykonane, a także konieczności wykonania dodatkowych zabiegów (np. w przypadku zbyt małej liczby kości). Ostateczna cena All-on-4® jest ustalana na jednej z pierwszych wizyt po konsultacji z implantologiem, przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonaniu niezbędnych badań (m.in. zdjęcia panoramicznego oraz tomografii komputerowej). Nawet jeśli lekarz uzna, że Twój stan uzębienia nie pozwala na zastosowanie technologii All-on-4®, nie zostawi Cię z problemem na kolejne lata, lecz zaproponuje inne, równie atrakcyjne i bezpieczne metody rekonstrukcji uzębienia.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas