Licówki to popularne rozwiązanie stomatologiczne, które pomaga poprawić estetykę uśmiechu poprzez zamaskowanie przebarwień, niewielkich ubytków czy krzywizn zębów. Dostępne w różnych rodzajach, oferują trwałe i estetyczne rozwiązanie. Ich cena może się różnić w zależności od materiału, z którego są wykonane. Sprawdźmy dokładnie, czym są i kiedy warto z nich skorzystać.

Co to są licówki?

Licówki to cienkie płatki materiału stomatologicznego, które są przyklejane na przednią powierzchnię zębów, aby poprawić ich wygląd. Stosuje się je w celu korekty kształtu, rozmiaru, ułożenia, czy koloru zębów.

W stomatologii są jednym z popularnych rozwiązań estetycznych, które pozwalają na poprawę wyglądu zębów. Szczególnie poleca się je osobom z przebarwieniami, niewielkimi ubytkami, diastemami czy krzywymi zębami.

Rodzaje licówek

Wyróżniamy trzy główne rodzaje licówek. Porcelanowe są wykonane z cienkiej warstwy porcelany, która jest trwała i odporna na przebarwienia. Licówki kompozytowe wykonane są z mieszanki żywicy i szkła, co sprawia, że są mniej trwałe, ale tańsze. Pełnoceramiczne z kolei to najnowsza generacja licówek, które są wykonane z materiałów ceramicznych o wysokiej wytrzymałości, co przekłada się na ich dłuższą żywotność.

Poprawa wyglądu zębów

Licówki mają na celu poprawę wyglądu uzębienia. Dzięki nim można szybko i skutecznie zamaskować przebarwienia, niewielkie ubytki, diastemy czy krzywizny zębów. Mogą być stosowane na przykład do zamknięcia diastemy, czyli przerwy między dwoma zębami. Ponadto, licówki pozwalają na wybielenie zębów, które są oporne na tradycyjne metody wybielania, takie jak pasty czy żele wybielające.

Zalety i wady różnych typów licówek

Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Warto zatem porównać zalety i wady licówek porcelanowych i kompozytowych, aby podjąć świadomą decyzję.

Zalety licówek ceramicznych: dlaczego są popularne?

Zalety licówek ceramicznych wynikają z ich trwałości, estetyki oraz odporności na przebarwienia. Dzięki tym cechom są często wybierane przez pacjentów. Pozwalają m.in. na zamaskowanie przebarwień, korektę kształtu zębów czy zamknięcie diastemy. Warto jednak pamiętać, że są droższe od kompozytowych.

Licówki kompozytowe czy ceramiczne: porównanie

Decydując się na licówki kompozytowe czy ceramiczne, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że ceramiczne są trwalsze, bardziej estetyczne i odporne na przebarwienia, ale również droższe. Kompozytowe z kolei są tańsze, ale mniej trwałe i podatne na przebarwienia.

Wybór między licówkami ceramicznymi i kompozytowymi zależy więc przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz budżetu.

Jak zakłada się licówki — od przygotowania zębów, po efekt końcowy

Proces zakładania licówek rozpoczyna się od przygotowania zębów. W pierwszej kolejności stomatolog ocenia ich stan u pacjenta. Następnie są one szlifowane, aby umożliwić przejście do dalszych kroków. W przypadku licówek ceramicznych i porcelanowych szlifowanie jest nieco bardziej inwazyjne niż w przypadku tych kompozytowych.

Po zabiegu szlifowania zębów stomatolog wykonuje wycisk, który jest przekazywany do laboratorium protetycznego. Tam specjaliści na jego podstawie wytwarzają gotowy produkt do nałożenia. W międzyczasie pacjent nosi tymczasowe licówki, które chronią zęby przed uszkodzeniami.

Kiedy ostateczna wersja jest gotowa, stomatolog sprawdza ich dopasowanie oraz kolor. Jeśli wszystko jest w porządku, są przyklejane do zębów za pomocą specjalnego kleju. Na koniec stomatolog poleruje je, aby uzyskać idealny efekt estetyczny.

To na ile zębów zakłada się licówki, zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Można je założyć na jeden, kilka lub wszystkie zęby w zależności od tego, jakie są oczekiwania pacjenta oraz jaki efekt chce osiągnąć.

Podsumowując, zakładanie licówek to proces, który składa się z:

 • Przygotowania zębów;
 • wykonania wycisku;
 • tworzenie licówek w specjalistycznym laboratorium;
 • przyklejenie gotowego produktu do zębów.

Czy warto założyć licówki?

Licówki warto założyć w przypadkach, gdy chcemy poprawić estetykę naszego uśmiechu, a także w sytuacjach, gdy zęby są uszkodzone lub mają nieestetyczny wygląd.

Przypadki, w których jest zalecane założenie licówek:

 • występują przebarwienia zębów lub mają one nieestetyczne plamy;
 • zęby są uszkodzone, np. przez próchnicę (już wyleczoną), uraz czy ścieranie;
 • zęby mają nierówną powierzchnię lub kształt;
 • istnieją niewielkie luki między zębami;
 • chcemy poprawić ogólny wygląd naszego uśmiechu.

Przeciwwskazania do założenia licówek

Przeciwwskazania to głównie sytuacje, gdy:

 • zęby są bardzo osłabione lub mają duże ubytki;
 • pacjent ma problemy ze zgryzem, które wymagają innego rodzaju leczenia;
 • pacjent ma nawykowe zgrzytanie zębami (bruksizm);
 • pacjent ma nieleczoną chorobę przyzębia, np. paradontozę.

W przypadku licówek kompozytowych przeciwwskazania mogą być nieco mniej restrykcyjne, jednak warto skonsultować się ze stomatologiem przed podjęciem decyzji o ich założeniu.

Cena licówek i czynniki wpływające na koszt

Cena licówek może się różnić w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Koszt licówek zaczyna się od 900 zł za jedną sztukę i rośnie w zależności od kilku czynników.

Od czego dokładnie zależy cena?

Cena licówek zależy od takich czynników jak:

 • Rodzaj materiału: licówki porcelanowe, kompozytowe czy pełnoceramiczne mają różne ceny;
 • Ilość: im więcej tym drożej;
 • dodatkowe zabiegi: w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych zabiegów przed ich założeniem, co wpłynie na koszt całego leczenia.

Ile kosztują licówki pełnoceramiczne?

Licówki pełnoceramiczne „cyrkon” są jednym z najtrwalszych i estetycznych rozwiązań. Ich cena jest jednak wyższa niż w przypadku innych rodzajów. Cena licówki kompozytowej zaczyna się od 900 zł za sztukę, natomiast cena pełnoceramicznych wynosi 2200 zł za jedną sztukę. Warto jednak pamiętać, że licówki pełnoceramiczne są trwalsze i estetyczne, co może przekładać się na dłuższą żywotność i lepszy efekt końcowy.

Podsumowanie

Licówki, podobnie jak implanty zębów, czy korony, to jedna z metod poprawy estetyki zębów. Główne rodzaje licówek, to kompozytowe i pełnoceramiczne. Oba są efektywnym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić wygląd swojego uśmiechu. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, a także od zaleceń stomatologa.

 

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas