Każdy z nas marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Braki w uzębieniu lub całkowite bezzębie mogą wpływać negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale również na ogólny stan zdrowia, utrudniając spożywanie posiłków i narażając organizm na ryzyko pojawienia się różnych chorób. Dlatego też warto skorzystać z innowacyjnej metody leczenia implantologicznego All-on-4, która pozwala odzyskać wymarzony uśmiech w zaledwie jeden dzień. Czy jednak pozwala to uniknąć przeszczepu kości? Zapraszamy do lektury!

Nowe zęby w jeden dzień

Odbudowa zębów to proces skomplikowany i długotrwały — przynajmniej w teorii. Cieszenie się na nowo pięknym uśmiechem jest bowiem możliwe nawet w jeden dzień i to w przypadku poważnego bezzębia. Co więcej, jest to również alternatywa dla ruchomych protez szkieletowych, które często powodują u pacjentów dyskomfort ze względu na m.in. kwestie estetyczne. W skrajnych przypadkach samo włożenie protezy ruchomej może powodować także odruch wymiotny.

Dzięki metodzie All-on-4 pacjent może odzyskać zęby w jeden dzień i niemal od razu cieszyć się ich naturalnym wyglądem, wygodą i jedzeniem ulubionych potraw. Zęby na 4 implantach to specjalna metoda medyczna, która odpowiednio rozkłada siły wewnątrz jamy ustnej, aby pacjent mógł dożywotnio korzystać z życia bez stosowania ruchomej protezy.

Zęby na 4 implantach – na czym polega metoda All-on-4?

Utrata zębów to problem, który dotyka milionów ludzi na całym świecie. Bez wątpienia, jest to doświadczenie, które ma ogromny wpływ nie tylko na funkcje układu stomatognatycznego, ale również na jakość życia pacjentów. W tej sytuacji, leczenie bezzębia staje się priorytetem, a implanty dentystyczne przywracają nie tylko uśmiech, ale również pewność siebie i możliwość komfortowego funkcjonowania.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i eksperckiej wiedzy stomatologicznej obecnie istnieją już rozwiązania, które pomagają kompleksowo odbudować brakujące zęby w jeden dzień. Przed zabiegiem lekarz musi jednak dokładnie zbadać stan pacjenta, by wykluczyć wszelkie ewentualne przeciwskazania.

Metoda All-on-4 polega na szybkim zastąpieniu zębów specjalną protezą, która jest instalowana na implantach. Zabieg ten stanowi świetną alternatywą nie tylko dla protez ruchomych, ale także tradycyjnego leczenia implantologicznego, gdzie do przeprowadzenia zabiegu konieczna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej.

Technika All-on-4 to zabieg implantologiczny uzębienia, który wykonuje się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz wszczepia wówczas pacjentowi 4 tytanowe implanty w miejscach, które wcześniej zostały wyznaczone na podstawie badania tomografii komputerowej.

Następnie do implantów przymocowywane są łączniki, a do nich z kolei — specjalny most z pełnym uzębieniem. Warto tutaj zaznaczyć, że mowa tutaj o moście tymczasowym, który pacjent musi nosić przez około 6 miesięcy, a więc do czasu, gdy możliwa będzie jego wymiana na tzw. most stały ze wzmocnioną tytanową belką. Takie rozwiązanie jest niewyczuwalne i niewidoczne, co zapewnia pełen komfort i wygodę codziennego funkcjonowania oraz estetykę uśmiechu.

Piękne zęby w jeden dzień bez przeszczepu kości?

Metoda All-on-4 jest przeprowadzana w ciągu jednego dnia. Podczas wizyty lekarz oczyszcza dokładnie tkanki, przeprowadza ekstrakcje i wszelkie inne konieczne zabiegi. Wcześniej jednak konieczna jest konsultacja, przeprowadzenie badań (np. tomografii komputerowej) i odpowiednie przygotowanie przedzabiegowe.

Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Zdarza się także, że na potrzeby pacjenta stosowana jest narkoza. Po zabiegu nie powinny występować żadne dolegliwości bólowe, a pacjent w zasadzie natychmiast może cieszyć się nowym, zdrowym uśmiechem.

Warto tutaj dodać, że w tradycyjnym leczeniu implantologicznym często stosowany jest skomplikowany zabieg przeszczepu kości. W przypadku metody All-on-4 nie jest to konieczne, bo implanty osadza się w punktowych miejscach wyznaczonych na podstawie szczegółowej analizy i badań. 

Taki zabieg wiąże się z relatywnie wysoką ceną, która jednak w kontekście często wieloletniego leczenia implantologicznego może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Co więcej, pacjent nie musi wówczas obawiać się przeszczepu kości czy zabiegu oczyszczania zatok.

Zabieg All-on-4 – jacy pacjenci mogą skorzystać?

Z nowych zębów w jeden dzień, dzięki metodzie All-on-4 mogą skorzystać przede wszystkim pacjenci zmagający się z poważnym i rozległym zanikiem kości. Podczas zabiegu stosuje się specjalne implanty zygomatyczne tj. implanty jarzmowe. Montowane są one w kości policzkowej w przeciwieństwie do tradycyjnych implantów, które instaluje się w szczęce. Takie rozwiązanie skraca czas rekonstrukcji uzębienia i pozwala uniknąć przeszczepu kości.

Implanty zygomatyczne to również propozycje dla nałogowych palaczy, cierpiących na całkowite i częściowe bezzębie lub pacjentów, którzy nie przepadają za stosowaniem ruchomych i często wypadających z jamy ustnej protez. 

Zabieg All-on-4 podzielony jest na część chirurgiczną i protetyczną. Podczas tej pierwszej lekarz wszczepia implanty. Podczas drugiej, gdy pacjent odpoczywa, przygotowywany jest już most protetyczny. Po dwóch tygodniach pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną w celu zdjęcia szwów. Po pół roku przygotowywane są wyciski, na bazie których powstaje ostateczna wersja mostu.

Z technologii All-on-4 może skorzystać zdecydowana większość pacjentów. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jest duży zanik kości żuchwy, choroby nowotworowe czy stany zapalne. All-on-4 nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży i osób, które nie ukończyły 18. roku życia. 

Co więcej, podczas pierwszej konsultacji lekarskiej należy poinformować o wszelkich chorobach związanych z układem krążenia, cukrzycą czy stosowanych lekach, które także mogą stanowić przeszkodę do przeprowadzenia zabiegu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Metoda All-on-4 w przeciwieństwie do tradycyjnych implantów nie wymaga przeprowadzenia bolesnych i skomplikowanych zabiegów przeszczepu kości. Jednak pomimo niepodważalnych zalet tej techniki wciąż należy pamiętać, jak ważną rolę w utrzymaniu efektów będzie miała codzienna dbałość o higienę jamy ustnej.

Pacjent powinien dokładnie czyścić most i to każdego dnia. Ponadto co pół roku zaleca się udanie do gabinetu stomatologicznego, aby przeprowadzić profesjonalne zabiegi higienizacyjne. Oprócz szczoteczki i pasty do zębów z pewnością przyda się również płyn do płukania ust i irygator wodny.

Pacjent, stawiający się w gabinecie stomatologicznym z dużymi ubytkami zębów, które umożliwiają wszczepienie tradycyjnych implantów, już po kilku godzinach może się cieszyć w pełni zrekonstruowanym uśmiechem. Implanty oraz most All-on-4 powstają z wysokiej jakości materiałów tj. z akrylu, porcelany i tytanu, które są wytrzymałe i w większości przypadków dobrze tolerowane przez organizm. Dzięki temu wszczepiona proteza może służyć nawet do końca życia. 

Zalety metody All-on-4:

  • pełna rekonstrukcja uzębienia przy zastosowaniu zaledwie 4 implantów,
  • krótki czas trwania zabiegu implantacyjnego,
  • krótki czas trwania rekonwalescencji po zabiegu,
  • brak konieczności przeszczepu kości i przeprowadzenia innych bolesnych zabiegów,
  • skuteczność i efektywność,
  • pełna funkcjonalność i estetyka uśmiechu,
  • bezbolesność, dzięki znieczuleniu miejscowemu,
  • możliwość skorzystania z leczenia większości pacjentów, u których nie wykryto przeciwwskazań.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas