Dentysta i pacjent przed zabiegiem wyrwania zęba

Wyrwanie zęba to zabieg, który wielu osobom kojarzy się z dyskomfortem fizycznym i psychicznym. Czasem to jedyny sposób na pozbycie się bólu i uratowanie pozostałych zębów. Ekstrakcja zdrowych zębów jest także jednym z elementów leczenia ortodontycznego. Choć sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, to pacjent po wyrwaniu może odczuwać dyskomfort. Jak długo boli po wyrwaniu zęba? Czym płukać dziąsła i co robić, a czego unikać bezpośrednio po ekstrakcji? Sprawdź!

Najczęstsze przyczyny ekstrakcji zębów

Każdy ząb jest ważny! Choć zarówno pacjenci, jak i lekarze, dążą do tego, aby zachować naturalne zęby jak najdłużej, czasem ekstrakcja jest niezbędna. Decyzja o wyrwaniu zęba nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. W klinice Frankowski Dental zawsze poprzedza ją szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie oraz diagnostyka obrazowa.

Najczęstsze przyczyny wyrywania zębów to:

Zaawansowana próchnica

Próchnica to choroba zakaźna, która dotyczy niemal 100% dorosłych Polaków. Najpierw na zębach pojawiają się białe plamki, które powodują demineralizację szkliwa. Bagatelizowana próchnica może prowadzić do rozpadu zębiny, zajęcia miazgi zębowej i powstania ropnia. W przypadku zaawansowanej próchnicy jedyną możliwością uratowania zęba jest leczenie endodontyczne (nazywane również kanałowym). Niestety nie zawsze jest ono możliwe. Wówczas lekarz podejmuje decyzję o ekstrakcji.

Uraz zęba, kości szczęki lub żuchwy

Wypadek komunikacyjny, upadek z roweru lub deskorolki, pobicie i nieprzestrzeganie zasad BHP w zakładzie pracy – to jedne z najczęstszych przyczyn urazów twarzy. Nie zawsze uszkodzenie zęba kończy się jego ekstrakcją. W przypadku złamania lub ukruszenia ogromną rolę odgrywa czas. Należy zabezpieczyć ząb i jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Pękniętą koronę można odbudować za pomocą licówki. Jeżeli dojdzie jednak do pęknięcia korzenia, wiele przypadków kończy się wyrwaniem zęba.

Leczenie ortodontyczne

Wyrwanie zdrowych zębów może być podyktowane koniecznością rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Najczęściej lekarz podejmuje decyzję o usunięciu ósemek, czwórek lub piątek. W przypadku dużej wady zgryzu usunięcie stłoczonych zębów to jedyny sposób, aby przywrócić właściwe styki zębów na całej powierzchni żującej.

Choroby przyzębia

Wskazaniem do usunięcia zęba mogą być też zaawansowane choroby przyzębia (m.in. paradontoza). Dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów takich jak nadwrażliwość zębów, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, krwawienie, obnażenie szyjek zębowych lub ruchomość zębów) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem. Dzięki szybkiej reakcji w wielu przypadkach można uniknąć ekstrakcji.

Zatrzymany ząb

Niektóre zęby nie wyżynają się w ogóle lub wyżynają się tylko częściowo (najczęściej są to ósemki nazywane potocznie zębami mądrości). Mogą powodować liczne dolegliwości i wady zgryzu. Dlatego w szczególnych przypadkach lekarz decyduje o ich usunięciu.

Czemu boli po wyrwaniu zęba?

Ból po usunięciu zęba jest całkowicie naturalny (mimo że sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym). Ekstrakcja to zabieg, który składa się z trzech etapów. Stomatolog najpierw usuwa więzadła utrzymujące ząb w zębodole, a następnie za pomocą specjalnych kleszczy ekstrakcyjnych doprowadza do zwichnięcia i usunięcia zęba. Dyskomfort może powodować konieczność utrzymywania szeroko otwartej szczęki przez dłuższy czas. W przypadku usuwania zęba z ropą konieczne może być podanie antybiotyku przed zabiegiem. O zaaplikowaniu jakichkolwiek leków zawsze decyduje lekarz.

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa?

Ból po wyrwaniu zęba to tzw. ból poekstrakcyjny. Zaczyna być odczuwalny w momencie ustąpienia znieczulenia, czyli około 2-3 godziny po zabiegu. To efekt podrażnienia tkanek wokół wyrywanego zęba. Niektórzy pacjenci skarżą się także na opuchliznę. To, jak długo boli po wyrwaniu zęba, jest sprawą indywidualną. Zazwyczaj ból poekstrakcyjny nie trwa dłużej niż 3 doby. Jeżeli po tym czasie, zamiast ustępować, jest coraz silniejszy lub promieniuje do ucha i głowy, należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

Sztuczna szczęka z wyrwanym jednym zębem

Co oznacza ból po wyrwaniu ósemki?

Ósemki to jedne z najczęściej usuwanych zębów. Znajdują się w miejscu, do którego nieco trudniej dotrzeć szczoteczką i nicią dentystyczną, dlatego są bardziej narażone na rozwój próchnicy. Często mają nietypowy kształt i mogą prowadzić do przesunięcia innych zębów i rozwoju wad zgryzu. Ze względu na swoje położenie są także trudne do leczenia. Czy ósemki zawsze należy usuwać? Zdecydowanie nie! Gdy nie sprawiają żadnych problemów zdrowotnych, lekarze  nie podejmują decyzji o ich profilaktycznym usunięciu. Jeżeli jednak istnieje ryzyko powstania nieprawidłowych styków zębowych lub dalszego rozwoju próchnicy, warto skonsultować się z lekarzem. O konieczności ich usunięcia zawsze decyduje stomatolog. Ból po wyrwaniu ósemki nie powinien być jednak mocniejszy niż po usunięciu innych zębów.

Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba?

Bólu po wyrwaniu zęba, który pojawia się bezpośrednio po ustąpieniu znieczulenia, nie jest powodem do niepokoju. U jednych będzie jednak słabszy, a u innych silniejszy. Co na ból po wyrwaniu zęba? Lekarz może zalecić środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, a także zimne okłady, które pomogą uniknąć opuchlizny.

Najczęstsze powikłania po ekstrakcji

Wyrwanie zęba to rutynowy zabieg, który zazwyczaj nie powoduje powikłań. W przypadku nieprzestrzegania zaleceń lekarskich lub źle przeprowadzonego zabiegu może jednak pojawić się zapalenie zębodołu. Tzw. suchy zębodół powstaje, gdy w jamie ustnej nie wytworzył się skrzep zabezpieczający ranę. To sygnał, który powinien skłonić nas do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Jak uniknąć powikłań po ekstrakcji zęba?

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji? Przede wszystkim należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich, czyli m.in.:

  • Nie spożywać żadnych posiłków i nie pić żadnych napojów do momentu całkowitego ustąpienia znieczulenia (około 2-3 godziny po zabiegu).
  • Przez minimum dwie doby unikać palenia tytoniu i spożywania alkoholu.
  • Przez 24 godziny należy unikać dużego wysiłku fizycznego.
  • Należy pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej.

Czym płukać dziąsła po wyrwaniu zęba?

  • 2-3 doby po zabiegu jamę ustną można płukać preparatami zawierającymi substancje o działaniu antybakteryjnym takie jak chlorheksydyna.
  • W razie potrzeby stosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty i zimne okłady w miejscu bólu.
  • W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów jak najszybciej umówić się na wizytę do dentysty.

Szczegółowe wytyczne dotyczące dbania o jamę ustną po ekstrakcji otrzymasz po zabiegu. W klinice Frankowski Dental robimy wszystko, aby pacjenci czuli się komfortowo w trakcie wykonywania wszystkich zabiegów. Doskonale rozumiemy, że wyrwanie zęba może powodować strach i niepewność. Zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką. Z przyjemnością odpowiemy na pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu, a także zaproponujemy metody odbudowy uzębienia dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas