Zabieg plombowania na pacjentce która nie odczuwa bólu

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób zębów. Statystyki nie kłamią: to problem, z którym zmaga się ponad 90% Polaków! Coraz częściej także dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym. Nieleczona próchnica prowadzi do demineralizacji szkliwa i rozpadu zębiny. Proces ten można zatrzymać, usuwając bakterie próchnicze i wypełniając ubytek w gabinecie stomatologicznym. Często okazuje się jednak, że gdy znieczulenie przestaje działać, zaczynamy odczuwać ból zęba po plombowaniu przy nagryzaniu. Czy to powód do niepokoju? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Kiedy konieczne jest założenie plomby, a kiedy wypełnienie ubytku to za mało?

Pierwsze objawy próchnicy łatwo zbagatelizować. Biały osad na zębach nie wygląda groźnie i nie wywołuje żadnych dolegliwości. Tworząca się na powierzchni zębów płytka dzień po dniu osłabia szkliwo, powodując demineralizację zęba. Nieleczona próchnica prowadzi do rozpadu szkliwa i zębiny. Część pacjentów skarży się na ból, ale część nie odczuwa żadnych dolegliwości. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa, który zdecyduje o dalszym leczeniu. Możesz skorzystać z usług naszego gabinetu stomatologicznego w Gdańsku. Na tym etapie rozwoju próchnicy najczęściej zapada decyzja o wypełnieniu ubytku. Gdy dojdzie do zapalenia miazgi, plombowanie nie wystarczy! Konieczne będzie rozpoczęcie leczenia endodontycznego (nazywanego także kanałowym). Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u dentysty. Szybka reakcja to sposób na uratowanie zęba i zachowanie pięknego uśmiechu. Jeśli nie wiesz, jak wygląda leczenie kanałowe, możesz sprawdzić nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, na czym polega leczenie kanałowe.

Na czym polega plombowanie?

Odbudowa korony zęba, czyli założenie wypełnienia nazywanego potocznie plombą, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Jego celem jest przywrócenie zębom pożądanego kształtu po usunięciu zmian próchniczych. W klinikach dentystycznych stosuje się różne rodzaje plomb. Najczęściej są to wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne. Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano także plomby amalgamatowe (w kolorze metalowym), ale obecnie tego rodzaju wypełnienia są już rzadko wykorzystywane. Nowoczesne plomby kompozytowe charakteryzują się wysoką szczelnością, odpornością na uszkodzenia oraz dużą estetyką. Lekarz dentysta ma możliwość dostosować kolor wypełnienia do barwy zębów. Dzięki temu trudno je zauważyć nawet przy szerokim uśmiechu. Należy jednak pamiętać, że nie zabezpieczają zęba przed próchnicą na całe życie. Średnia trwałość wypełnienia wykonanego z materiałów kompozytowych to około 6 lat. Z wymianą nie warto jednak zwlekać do ostatniej chwili.

Czemu ząb boli po plombowaniu?

Zadowolona pacjentka która po plombowaniu nie odczuwa bólu

Wiele osób bagatelizuje pierwsze dolegliwości świadczące o konieczności wypełnienia ubytku w zębie, odczuwając strach przed wizytą u dentysty. Dzięki znieczuleniu pacjent w trakcie zakładania plomby nie odczuwa bólu. Zabiegowi może jedynie towarzyszyć lekki dyskomfort spowodowany koniecznością unieruchomienia. Zdarza się jednak, że pacjenci skarżą się na ból zęba, dziąsła oraz wrażliwość zęba po plombowaniu. Przyczyn tego zjawiska może być kilka. Pierwsza z nich to naturalna reakcja organizmu, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z nadwrażliwością zębów. Wzmocniona reakcja na zimne lub ciepłe potrawy powinna mieć jednak charakter przejściowy i ustąpić samoczynnie po kilku dniach. Warto na pewien czas ograniczyć spożywanie posiłków i napojów, które powodują dolegliwości i wymienić szczoteczkę na model z miękkim włosiem.

Jak długo może boleć po plombowaniu?

Pacjenci często pytają, ile trwa ból zęba po plombowaniu. Na to pytanie trudno udzielić jednej, prawidłowej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas jest inny i ma nieco inną wrażliwość. Ból zęba po borowaniu i plombowaniu trwa zazwyczaj około 2-3 dni. A jeśli boisz się również samego zabiegu, możesz skorzystać z naszej oferty, w której można znaleźć m.in. bezbolesne leczenie zębów.

Czy ból zęba po plombowaniu to powód do zmartwień?

Bolący ząb po plombowaniu często budzi obawy. Jeżeli ustąpi samoistnie po kilku dniach, to wszystko wskazuje na to, że wypełnienie zostało założone prawidłowo i nie ma powodów do obaw. Jeżeli jednak ból nie ustępuje, a wręcz przeciwnie, staje się coraz silniejszy, należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa. Pulsujący ból zęba po plombowaniu może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Przyczyną tego rodzaju dolegliwości może być zapalenie miazgi po plombowaniu. Dyskomfort może być także spowodowany nieprawidłowym wypełnieniem ubytku. Należy wówczas ponownie umówić się na wizytę do stomatologa, który skoryguje obecne wypełnienie lub założy nowe, jeśli uzna, że jest taka konieczność.

Choć ból zęba po plombowaniu nie musi oznaczać, że w jamie ustnej rozwija się stan zapalny, to nie wolno go bagatelizować. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów warto skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas