Stomatologia jest szeroką dziedziną, która obejmuje również ogromny obszar, jakim są choroby przyzębia. Jeżeli cierpimy na tego typu schorzenie, a usuwanie kamienia nazębnego za pomocą techniki skalingu okazało się niewystarczającym rozwiązaniem, będziemy potrzebowali bardziej efektywnego leczenia, które uwolni nas od takich przykrych dolegliwości, jak tkliwe i krwawiące dziąsła, dyskomfort podczas spożywania posiłków czy niesmak w ustach. Z pomocą przyjdzie nam w tym przypadku kiretaż.

Czym właściwie jest kiretaż?

Zabieg zwany kiretażem wielu osobom może nie kojarzyć się z niczym. Jednakże ci, którzy cierpią na problemy z dziąsłami lub nawet niestabilność zębów, bardzo dobrze wiedzą, co to oznacza. Kiretaż kieszonek dziąsłowych jest procedurą stomatologiczną przeznaczoną dla pacjentów cierpiących na zapalenie dziąseł i stosowany jest wtedy, gdy samo usunięcie kamienia nazębnego nie daje oczekiwanych rezultatów. Jeśli mamy właśnie takie kłopoty z dziąsłami, koniecznie powinniśmy zapoznać się z pojęciem kiretażu, a także czym jest kiretaż otwarty oraz kiretaż zamknięty, gdyż być może właśnie ten zabieg będzie w stanie nam pomóc.

Kiretaż to zabieg, który polega na wyeliminowaniu ziarniny zapalnej i skupisk bakterii z kieszonki dziąsła przez stomatologa oraz oczyszczeniu korzenia zęba z kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej. Do przeprowadzenia kiretażu dentysta używa specjalnego narzędzia, zwanego kiretem. Celem tego rodzaju leczenia jest spłycenie kieszonki zębowej, a także eliminacja czynników powodujących stan zapalny przyzębia. Do takich czynników należą kamień nazębny i zmienione chorobowo tkanki. Wskazaniem do przeprowadzenia kiretażu jest zaawansowane zapalenie dziąseł oraz choroby przyzębia, w tym na przykład paradontoza. W przypadku tego ostatniego schorzenia kiretaż przeciwdziała jego najpoważniejszej konsekwencji – utracie zębów.

Jakie są rodzaje kiretaży?

Oczyszczenie kieszonek dziąsłowych w gabinecie dentystycznym wymaga na początek doboru odpowiedniej metody. W zależności od głębokości powstałych kieszonek dziąsłowych, a także stopnia zaawansowania chorób przyzębia stosowane są różne rodzaje kiretażu: otwarty lub zamknięty.

Z kolei najnowocześniejszą metodą oczyszczania kieszonek zębowych jest kiretaż laserowy. Ta technika polega na wykorzystaniu wiązki światła emitowanej przez specjalną diodę. Co ważne, metoda ta jest stosowana jako zabieg uzupełniający kiretaż tradycyjny z zastosowaniem ręcznych kiret lub też jako samodzielny zabieg.

Kiretaż zamknięty – co to jest i na czym polega

Kiretaż zamknięty to zabieg, który może być wykonywany u tych pacjentów, których patologiczne kieszonki zębowe nie przekraczają 5 milimetrów głębokości. Może on dotyczyć zarówno okolicy jednego zęba, jak i większej liczby zębów. W tym drugim przypadku czas niezbędny do przeprowadzenia tego zabiegu ulegnie wydłużeniu. Zazwyczaj kiretaż zamknięty trwa od około pół godziny do godziny.

W trakcie zabiegu lekarz stomatolog najpierw odsłania korzeń zęba poprzez odchylenie błony śluzowej dziąseł (ale nie rozcinając jej). Następnie, za pomocą kiret stomatologicznych, dokładnie oczyszcza on zarówno korzeń zęba, jak i również ściany dziąsła i dno kieszonki zębowej z nagromadzonych resztek pokarmu, ziarniny zapalnej i osadu. W trakcie tej procedury może wystąpić krwawienie z dziąseł. Dobrze wykonany kiretaż zamknięty prowadzi do spłycenia kieszonek dziąsłowych, a także do wytworzenia nowego, zdrowego nabłonka.

Kiretaż otwarty – co to jest i na czym polega

Z kolei kiretaż otwarty zalecany jest osobom posiadającym głębokie zmiany, a więc kieszonki dziąsłowe o głębokości powyżej 5 milimetrów. Ta procedura jest niestety bardziej inwazyjna, gdyż wymaga już nacinania dziąseł. W jej trakcie również występuje krwawienie z dziąseł.

W tym przypadku, poza dokładnym czyszczeniem kieszonek zębowych z osadu i ziarniny, dentysta przeprowadza także precyzyjne oczyszczanie korzenia zęba, a także kości. W niektórych sytuacjach może to uwzględniać wykorzystanie materiału kościozastępczego. Ma to miejsce w przypadku bardzo rozległych zmian zapalnych, a także znacznych ubytków kostnych. Co ważne, kiretaż otwarty wymaga założenia szwów, aby zszyć dziąsła.

Kiedy wykonać zabieg kiretażu?

W warunkach fizjologicznych, kieszonki zębowe są nie większe niż 2 milimetry. W niektórych sytuacjach może jednak dojść do ich patologicznego powiększenia. Wówczas prowadzenie prawidłowej higieny jamy ustnej jest znacznie utrudnione. W takiej pogłębionej przestrzeni kieszonki gromadzą się resztki jedzenia, złuszczający się nabłonek, a także bakterie normalnie bytujące w jamie ustnej. Wszystko to prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, który w konsekwencji może doprowadzić do wielu niekorzystnych powikłań.

Jaki jest koszt kiretażu i czy można go wykonać na NFZ?

Cena kiretażu zęba zależy oczywiście od miejsca, w którym jest przeprowadzany. Placówki, które zajmują się świadczeniem usług stomatologicznych i posiadają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonują kiretaż bez pobierania opłat. Jedynym kosztem w tym przypadku jest opłata za znieczulenie miejscowe. A zatem, warto pamiętać, że zabieg kiretażu na NFZ jest zabiegiem bezpłatnym w ramach świadczeń gwarantowanych osobom, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Cena takiego zabiegu w prywatnych gabinetach stomatologicznych zależna jest od ich indywidualnego cennika i mieści się w granicach około 400 zł za kiretaż zamknięty oraz około 600 zł za kiretaż otwarty.

Zabieg kiretażu jest bardzo dobrą inwestycją w nasze zdrowie. Procedura ta bardzo skutecznie likwiduje stany zapalne dziąseł, poprawia stabilność zębów, a często wręcz ratuje nas przed ich utratą w przypadku paradontozy. Dzięki temu zabiegowi zapomnimy o nadmiernym krwawieniu dziąseł, a jedzenie będzie wiązało się jedynie z przyjemnością, a nie dyskomfortem. Pozbędziemy się także nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej oraz przykrego zapachu z ust.

Czy kiretaż boli?

Wiele osób zastanawia się, czy kiretaż jest bolesny? Otóż, zabieg ten niezależnie od jego rodzaju (zamknięty czy otwarty), przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Przed jego rozpoczęciem dentysta podaje nam środek znieczulający, aby znieść dolegliwości bólowe. Możemy wtedy poczuć lekki dyskomfort związany z iniekcją preparatu. Następnie przez około dwa dni po zabiegu powinniśmy przyjmować leki przeciwbólowe według zaleceń lekarza stomatologa.

Kiretaż generalnie nie należy do przyjemnych zabiegów. A w przypadku kiretażu otwartego mogą pojawić się też nieprzyjemne dolegliwości, będące efektem rozcinania dziąseł. Jednakże, są one naturalną reakcją organizmu i nie powinny nas martwić. Należą do nich między innymi: obrzęk dziąseł, nadwrażliwość na ciepłe i zimne napoje, zasinienie wargi i/lub policzka; niewielkie krwawienie w miejscu nacięcia, przejściowa utrata czucia w tym miejscu, a także wrażenie ruchomości zębów. Jednakże, dolegliwości te w miarę gojenia się rany pozabiegowej będą się zmniejszały, aż do całkowitego ich ustąpienia.

Jakie zalecenia otrzymamy po zabiegu kiretażu?

Niezwykle ważne jest, abyśmy dokładnie przestrzegali zaleceń otrzymanych od lekarza stomatologa po odbytym zabiegu kiretażu. Dzięki temu dolegliwości bólowe zmniejszą się, a także zapewni to prawidłowy przebieg całego procesu gojenia.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o leki przeciwbólowe – te powinniśmy przyjąć jeszcze przed całkowitym ustąpieniem działania znieczulenia miejscowego. Leczenie przeciwbólowe zalecane jest jeszcze przez około dwa dni po kiretażu. Miejsca poddane temu dokładnemu oczyszczaniu z pewnością będą wrażliwe na dotyk, dlatego też należy poczekać ze szczotkowaniem zębów do 12 godzin po zabiegu. Następnie, po tym czasie powinniśmy dokładnie, ale zarazem delikatnie czyścić zęby zarówno szczoteczką, jak również przy pomocy nici dentystycznych. Warto także stosować płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną, która wykazuje działanie odkażające, łagodzące zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, a także regenerujące.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas