W naszej klinice dentystycznej często spotykamy się z rozmaitymi pytaniami dotyczącymi protez zębowych. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań protetycznych, pomagających pacjentom odzyskać zdrowy i piękny uśmiech. W tym artykule postaramy się przybliżyć, co warto wiedzieć o protezach zębowych, omawiając ich rodzaje i wyjaśniając, kiedy warto się na zdecydować na to rozwiązanie. Przybliżamy także proces tworzenia protez zębowych oraz udzielamy wskazówek, jak o nie dbać.

Kiedy zdecydować się na protezę zębową?

Decyzja o wyborze protezy zębowej może być trudna, ale istnieją sytuacje, gdy staje się ona najlepszym rozwiązaniem. Warto rozważyć protezę, gdy pacjent stracił większość lub wszystkie zęby, a ich brak utrudnia normalne funkcjonowanie, takie jak jedzenie czy mówienie. W takich przypadkach protezy zębowe mogą znacznie poprawić komfort życia pacjenta.

Również w sytuacji, gdy implanty zębowe nie są możliwe do wykonania ze względów zdrowotnych, ekonomicznych czy z powodu braku wystarczającej ilości kości, przeważnie najlepiej zdecydować się na protezę. Warto wyjaśnić, że dzisiejsze protezy to nowoczesne konstrukcje, gwarantujące wygodę i najwyższy poziom estetyki.

Rodzaje protez zębowych

Obecnie istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań w kwestii protez zębowych:

 • Protezy częściowe – służą do zastępowania jednego lub kilku brakujących zębów. Protezy częściowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak akryl, nylon czy metal. Są to protezy wyjmowane, które utrzymują się na pozostałych zębach za pomocą specjalnych zapięć.
 • Protezy szkieletowe – to rodzaj protez częściowych wykonanych z metalu, które zapewniają lepsze trzymanie i komfort noszenia. Są lżejsze i cieńsze niż akrylowe protezy częściowe.
 • Protezy overdenture – są to protezy całkowite, które opierają się na implantach lub korzeniach własnych zębów pacjenta. Overdenture zapewniają większą stabilność niż tradycyjne protezy całkowite.
 • Protezy natychmiastowe – wykonuje się je na bazie wcześniej sporządzonego wycisku i wkładane są natychmiast tuż po ekstrakcji zębów. Pozwalają pacjentowi na szybkie przywrócenie funkcji żucia i estetyki, ale wymagają często dodatkowych korekt po zakończeniu gojenia się tkanek.

All-on-4 – innowacyjna metoda całkowitej rekonstrukcji zębów

W naszej klinice wykonujemy oryginalną procedurę All-on-4. Jest to nowoczesna metoda protetyki, która umożliwia wykonanie całkowitej odbudowy zębów opartej na do 4 implantów. Jest to rozwiązanie stałe, które zapewnia pacjentom wygodę i stabilność zbliżoną do naturalnych zębów. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, All-on-4 nie wymaga przeszczepu kości, co skraca czas rekonwalescencji i minimalizuje dyskomfort.

Przebieg zabiegu All-on-4

Zabieg All-on-4 zwykle odbywa się w kilku etapach.

 1. Najpierw lekarz dokonuje wszczepienia implantów w odpowiednie miejsca szczęki lub żuchwy. Implanty są umieszczane pod specjalnym kątem, który zapewnia optymalne rozłożenie obciążenia i eliminuje konieczność przeszczepu kości.
 2. W międzyczasie, na podstawie wykonanych wcześniej skanów 3D, specjalista protetyk opracowuje i wykonuje most protetyczny, który będzie idealnie dopasowana do kształtu jamy ustnej pacjenta oraz jego estetycznych preferencji.
 3. Kolejna czynność to założenie mostu tymczasowego. Jest on w pełni funkcjonalny i estetyczny, przez co po zabiegu pacjent może czuć swobodnie i bez trudu przesuwać.
 4. Po zakończeniu procesu gojenia pacjent wraca do kliniki na ostatni etap zabiegu, czyli założenie na implantach mostu ostatecznego. Na tym etapie montujemy na implantach most idealnie dopasowany do pacjenta

Główne zalety metody All-on-4

Metoda All-on-4 to innowacyjny sposób wykonywania protez rekonstrukcji zębów, który wyróżnia się co najmniej kilkoma kluczowymi zaletami, do których należą:

 • Stabilność i komfort – most zamocowany jest na 4 (do 6) implantach, co zapewnia większą stabilność i komfort w porównaniu z tradycyjnymi protezami ruchomymi. Pacjenci mogą swobodnie jeść, mówić i się uśmiechać, nie martwiąc się o to, że proteza się przemieszcza lub spadnie.
 • Estetyka – All-On-4 pozwala na wykonanie zębów zastępczych, która wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii, proteza może być idealnie dopasowana do kształtu i koloru pozostałych zębów pacjenta.
 • Brak konieczności przeszczepu kości – w wielu przypadkach tradycyjne metody protetyki wymagają przeszczepu kości, aby zapewnić wystarczającą stabilność dla implantów. W przypadku metody AllOn-4 specjalne umiejscowienie i kąt nachylenia implantów eliminuje potrzebę przeszczepu kości, co skraca czas leczenia i minimalizuje ryzyko powikłań.
 • Długotrwałość – All-On-4 to rozwiązanie trwałe, które – przy odpowiedniej pielęgnacji – może służyć pacjentom przez wiele lat. Regularne wizyty kontrolne u dentysty oraz dbanie o higienę jamy ustnej pomogą utrzymać most w dobrym stanie.
 • Krótki czas trwania zabiegu – często stworzenie protezy z zastosowaniem metody All-On-4 trwa zaledwie 1 dzień. Podczas jednej tylko wizyty specjalista montuje implanty, a na nich most. Wcześniej wymagane są jedynie konsultacja wstępna i przygotowawcza.

Opieka pozabiegowa i kontrola

Wyjaśniliśmy już, co warto wiedzieć o protezach zębowych w zakresie ich wykonywania. Pozostaje jeszcze omówić kwestię tego, co po zabiegu. Po założeniu protezy All-on-4 pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji protezy oraz jamy ustnej. Regularne wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz długotrwałego sukcesu metody All-On-4. W naszej klinice zapewniamy kompleksową opiekę i wsparcie pacjentów na każdym etapie leczenia oraz po jego zakończeniu.

Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdza stan implantów, protezy oraz ogólną kondycję jamy ustnej. W razie potrzeby wykonuje drobne korekty w protezie, aby zapewnić długotrwały komfort i funkcjonalność. Warto również pamiętać, że regularna higiena jamy ustnej oraz dbanie o zdrowie dziąseł są kluczowe dla sukcesu metody All-On-4.

Przeczytaj również: https://frankowski.pl/specjalizacje/protetyka/

Skanowanie zębów 3D

W naszej klinice stosujemy najnowocześniejsze technologie, w celu uzyskiwania optymalnych rezultatów zabiegów. Między innymi przeprowadzamy skanowanie zębów 3D, które polega na tworzeniu trójwymiarowego modelu jamy ustnej pacjenta. Dzięki niemu dentysta może uzyskać dokładny obraz struktury zębów oraz tkanek okołozębowych. Skanowanie 3D jest nieinwazyjne i trwa zaledwie kilka minut. W naszej klinice wykorzystujemy najnowsze skanery 3D, które zapewniają doskonałą jakość obrazu i szybkość skanowania.

Zalety skanowania 3D w protetyce to między innymi:

 • bardziej precyzyjne odwzorowanie jamy ustnej niż tradycyjne wyciski,
 • szybszy i wygodniejszy proces dla pacjenta,
 • możliwość cyfrowego planowania leczenia protetycznego,
 • ułatwienie współpracy między specjalistami.

Jak czyścić protezy zębowe?

Pielęgnacja protez zębowych jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. W przypadku protezy wykonanej w technologii All-On-4 dbanie o higienę jest bardzo proste. Zatem, jak czyścić protezy zębowe tego typu? Oto kilka wskazówek:

 • Regularnie czyść protezę wysokiej jakości szczoteczką.
 • Korzystaj ze sprawdzonej pasty.
 • Używaj płynu do płukania jamy ustnej.
 • Używaj irygatora wodnego (np. Water Pik).
 • Od czasu do czasu korzystaj ze specjalistycznej nitki do zębów – Superfloss.
 • Raz na pół roku poddaj się zabiegowi higienizacji.

Regularne kontrole u dentysty są ważne, aby monitorować stan protezy i jamy ustnej. Lekarz może ocenić, czy proteza jest prawidłowo dopasowana i czy nie wymaga ewentualnych korekt. Jej niewłaściwe położenie może powodować gromadzenie się resztek jedzenia, co powoduje rozwój bakterii.

Wiesz już wszystko, co warto wiedzieć o protezach przed wizytą w gabinecie. Wyjaśniliśmy, jakie są rodzaje protez, kiedy zdecydować się na protezę oraz jak czyścić protezy zębowe różnego rodzaju. Pragniemy podkreślić, że każdy przypadek jest nieco inny i może wymagać zastosowania odmiennej metody. Dlatego tak ważna jest konsultacja z kompetentnym dentystą protetykiem, który przeprowadzi dokładne badanie i trafnie oceni sytuację. W naszej klinice możesz liczyć na fachową poradę oraz gwarancję profesjonalnej obsługi na wszystkich etapach, od pierwszej wizyty po opiekę po wykonaniu zabiegu.

Sprawdź również: https://frankowski.pl/all-on-4/all-on-4-o-zabiegu/

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas