Zdrowy i piękny uśmiech to jedna z tych rzeczy, które wpływają na poczucie własnej wartości i dobre samopoczucie. Braki w uzębieniu lub całkowite bezzębie nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie (wady wymowy, problemy z gryzieniem i trawieniem pokarmu, ból i ogólny dyskomfort), ale również mogą prowadzić w skrajnych sytuacjach do stanów depresyjnych. Brak zębów jest też przyczyną powstawania wielu groźnych chorób. Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom stomatologicznym da się już odzyskać zdrowe zęby w zaledwie jeden dzień. Mowa tutaj o innowacyjnej technice All-on-4, czyli kompleksowym leczeniu implantologicznym, które wykonuje się podczas jednej wizyty. Co warto wiedzieć na temat tego zabiegu? Zapraszamy do lektury!

Metoda All-on-4, czyli nowe zęby w jeden dzień

Częściowe lub całkowite bezzębie wiąże się z wieloma problemami. Odbudowa uzębienia to z kolei proces wieloetapowy i złożony, a także — bardzo kosztowny. Dlatego też przez długi czas na nowe zęby niewiele osób mogło sobie w praktyce pozwolić. Obecnie się to zmienia za sprawą najnowocześniejszych technologii, które wykorzystywane są w stomatologii. Dzisiaj da się odzyskać zęby w jeden dzień, aby móc cieszyć się na nowo pięknym i zdrowym uśmiechem!

Protezy ruchome i szkieletowe mają swoje wady i zalety, ale do ich wykonania potrzebnych jest wiele wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nie jest to też rozwiązanie trwałe, a w wielu sytuacjach nie gwarantuje też odpowiedniej wygody i komfortu noszenia. Dla wielu pacjentów protezy ruchome nie spełniają też wymogów estetycznych, a w skrajnych sytuacjach mogą one nawet powodować odruchy wymiotne.

Technika All-on-4 pozwala odzyskać zęby w jeden dzień — i to dosłownie! Niemal od razu po zabiegu pacjent może na nowo cieszyć się jedzeniem, piciem, mówieniem i pięknym uśmiechem. Mowa tutaj o metodzie, w której wszczepia się 4 implanty idealnie rozkładające siły wewnątrz jamy ustnej. Głównym celem jest tutaj zapewnienie maksymalnego komfortu i codziennej wygody, aby pacjent nie musiał już więcej korzystać z innych rozwiązań, takich jak wspomniane ruchome protezy.

Nowe zęby w jeden dzień — na czym to polega?

Z częściowym lub całkowitym bezzębiem zmagają się miliony ludzi. Przyczyn jest tutaj wiele — począwszy od niewłaściwej higieny i stanów zapalnych dziąseł, przez choroby genetyczne aż po urazy mechaniczne. Brak zębów wpływa w znacznym stopniu na jakość życia pacjentów, a brak jakiejkolwiek reakcji może się wiązać z zanikiem kości. Leczenie bezzębia jest więc kwestią priorytetową.

Implanty dentystyczne przywracają pacjentowi pewność siebie i zdrowy uśmiech, który przy właściwej higienie może się zachować do końca życia. Specjalistyczna wiedza połączona z nowymi technologiami pozwalają osiągnąć ten efekt w zaledwie jeden dzień. Zanim to jednak nastąpi, lekarz musi przeprowadzić badania diagnostyczne, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Technika All-on-4 zastępuje braki zębowe protezą, która instalowana jest na wszczepianych implantach. Co ważne, jest to alternatywa dla innych pokrewnych rozwiązań — w tym dla leczenia implantologicznego, gdzie pacjent musi posiadać odpowiednią ilość tkanki kostnej. Zabieg All-on-4 wykonuje się w gabinecie stomatologicznym podczas jednej wizyty. Wszczepione zostają wówczas 4 implanty — miejsca wszczepu określone zostaną na podstawie badania tomografii komputerowej.

Kto może skorzystać z takiego zabiegu?

Z zabiegu all-on-4 mogą skorzystać wszyscy pacjenci zmagający się z bezzębiem lub osoby, którym stwierdzono konieczność usunięcia zębów w łuku zębowym. Obecnie nie jest już wymagana odpowiednia ilość kości — nawet w przypadku jej braku w szczęce można przeprowadzić zabieg implantacji. Dzieje się tak, dzięki wykorzystaniu implantów zygomatycznych, które są wprowadzone bezpośrednio w kości jarzmowe. 

Wystarczą 4 implanty, aby zapewnić protezie stabilność i odpowiednią wytrzymałość. Jedynymi ważnymi przeciwwskazaniami miejscowymi, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu, są: stany zapalne kości, zbyt mało miejsca w zgryzie, stany nowotworowe lub całkowity zanik kości żuchwy.

Po zabiegu All-on-4 zęby pacjenta wyglądają tak, jak naturalne uzębienie. Protezy nie da się samodzielnie wyjąć — nie ma więc ryzyka, że się przesunie lub wypadnie. Konstrukcja ta nie zmienia też smaku potraw i nie ogranicza siły gryzienia. Dzięki temu rozwiązanie All-on-4 gwarantuje nie tylko pełną funkcjonalność, ale również wygląd. 

Jak wygląda procedura przed zabiegiem?

Proces zabiegu zależny jest od indywidualnej sytuacji pacjenta. Podczas wizyty lekarz przedstawi plan leczenia i objaśni, na co w szczególności należy zwracać uwagę. Pierwszym krokiem jest diagnostyka i stworzenie planu odbudowy zębów. Pacjent poznaje wówczas szacunkowy koszt zabiegu. Następnie projektowany jest uśmiech — projekt można dostosowywać do własnych preferencji estetycznych.

Na koniec przeprowadzony zostaje zabieg chirurgiczny wszczepienia implantów i osadzenia pracy tymczasowej. W ciągu zaledwie kilku godzin pacjent może na nowo cieszyć się swoim uśmiechem. Po wyznaczonym czasie zostaje jeszcze przygotowana tzw. praca ostateczna, która powinna zagwarantować trwałość (przy odpowiedniej higienie) nawet do końca życia.

Przygotowania do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu all-on-4 wygląda podobnie, jak w przypadku każdego innego zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej. Należy jednak zawczasu uprzedzić lekarz ao przyjmowanych lekach, bo być może będzie konieczne wprowadzenie pewnych zmian w tzw. leczeniu okołozabiegowym. Do gabinetu należy się udać po posiłku, żeby ograniczyć uczucie łaknienia na kilka godzin po wykonanym zabiegu. Z oczywistych względów podczas zabiegu nie można mieć na sobie makijażu w okolicy ust.

Zabieg All-on-4 w skrócie: 

  • All-on-4 to procedura implantacji zębów, która pozwala na przywrócenie całego łuku zębowego za pomocą tylko czterech implantów dentystycznych. To alternatywna metoda dla osób, które utraciły większość lub wszystkie zęby.
  • Stomatolog musi ocenić stan uzębienia pacjenta i jego ogólny stan zdrowia, aby ustalić, czy jest on odpowiednim kandydatem do przeprowadzenia zabiegu.
  • Przed zabiegiem mogą być wymagane różne badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, badania krwi czy ocena ogólnego zdrowia. Lekarz dentysta poinformuje cię o konkretnych krokach, które należy podjąć przed operacją.
  • Zabieg All-on-4 jest zazwyczaj przeprowadzany w ciągu jednego dnia, ale cały proces, który obejmuje przygotowanie i gojenie, może trwać kilka miesięcy.
  • Procedura polega na umieszczeniu czterech implantów w szczęce lub żuchwie, które stanowią stabilną podstawę dla protezy zębowej. W trakcie samego zabiegu zostaną usunięte wszelkie pozostałe zęby w obszarze, w którym zostaną umieszczone implanty.
  • Po zabiegu nastąpi okres gojenia, w trakcie którego implanty zintegrują się z kością. To może zająć kilka miesięcy.
  • Często po umieszczeniu implantów zostaje dostarczona proteza tymczasowa, aby zapewnić pacjentowi estetykę i funkcję żucia podczas procesu gojenia.
  • Ważne jest, aby rozumieć, że po zabiegu pacjent musi przejść okres rekonwalescencji. Obejmuje to m.in. ograniczenia w diecie, codzienną pielęgnację implantów i regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
  • All-on-4 to kosztowna procedura, która jednak w perspektywie długoterminowej bardzo się opłaca. Należy tutaj też zwrócić uwagę nie tylko na koszty samego zabiegu, ale również ewentualne koszty opieki pooperacyjnej.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas