Czym jest piaskowanie zębów i na czym polega?

Piaskowanie zębów to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych w gabinetach dentystycznych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie piaskowanie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia paradontozy, próchnicy czy innych chorób zębów. Zabieg ten powinien być stosowany profilaktycznie, choć w niektórych przypadkach istnieją pewne przeciwwskazania. Co warto zatem wiedzieć o piaskowaniu zębów?

Piaskowanie zębów — na czym polega?

Wiele osób niezaznajomionych z terminologią stomatologiczną próbuje szukać informacji, wpisując w przeglądarkę internetową hasła typu „piaskowanie zębów co to takiego”. W sieci można wprawdzie znaleźć sporo cennych danych na ten temat, ale nie wszystkie źródła są rzetelne i sprawdzone.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że piaskowanie zębów jako zabieg stomatologiczny wykonuje się bardzo często. Wynika to z faktu, że jest on bardzo prosty i nieinwazyjny. Cały proces polega na odkamienieniu zębów i usunięciu zbierającego się na nich osadu. Wykorzystuje się w tym celu specjalną zawiesiną, która poprawia higienę jamy ustnej.

Piaskowanie zębów — co to takiego?

Piaskowanie jest zabiegiem łatwym w przeprowadzeniu i całkowicie bezpiecznym (o ile nie istnieją żadne przeciwskazania medyczne). W zawiesinie, która oczyszcza zęby z kamienia i osadu, znajdują się drobne cząsteczki, które zwyczajowo określa się mianem piasku stomatologicznego. Taka substancja jest na tyle twarda, by z łatwością usuwać osad nazębny, przy jednoczesnej dbałości o bezpieczeństwo szkliwa zębów. Wspomniane cząsteczki składają się najczęściej z wodorowęglanu sodu, czyli sody oczyszczonej.

Oczywiście, taka mieszanka ma specyficzny posmak, który nie każdemu pacjentowi musi odpowiadać. Dlatego też piasek dentystyczny wzbogaca się dodatkami smakowymi, aby cały zabieg był znacznie przyjemniejszy.

Warto wiedzieć, że gabinety stomatologiczne oferują zabieg piaskowania w dwóch wersjach. Jednym z nich jest piaskowanie zębów naddziąsłowe. Mowa tutaj o procesie usunięcia osadu z części zęba zlokalizowanego ponad dziąsłem. W tym celu stosuje się wodorowęglan sodu, który pozwala pozbyć się wszelkich przebarwień. Następnie powierzchnię zębów poleruje się szczotką lub specjalną gumką. Na sam koniec zaleca się wykonanie zabiegu fluoryzacji, aby wzmocnić szkliwo. 

Drugim wariantem tego zabiegu jest poddziąsłowe piaskowanie zębów. W tym przypadku oczyszcza się wyłącznie okolice tzw. kieszonki zębowej. Miejsce to jest jednak bardzo wrażliwe, dlatego też drobinki piasku są znacznie delikatniejsze niż w przypadku zabiegu piaskowania naddziąsłowego (najczęściej glicyna). Po zabiegu nie wykonuje się też polerowania.

Kiedy zdecydować się na piaskowanie?

Piaskowanie jest jednym z najważniejszych zabiegów z zakresu higieny jamy ustnej. Wykonuje się go głównie wtedy, gdy osad lub kamień na zębach jest już mocno widoczny. Piaskowanie pozwala dotrzeć do nawet najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej, do których nie mamy dostępu podczas codziennego mycia zębów szczoteczką. Całemu procesowi może towarzyszyć też inny zabieg, czyli skaling (oczyszczanie zębów z kamienia przy pomocy ultradźwięków).

Piaskowanie pozwala pozbyć się przebarwień oraz bakterii, co sprawia, że jest to zabieg, który powinno się wykonywać profilaktycznie. Bardzo często stomatolodzy zalecają wykonanie piaskowania przed procesem wybielania zębów. Mowa tutaj zwłaszcza o osobach, które piją duże ilości kawy lub czarnej herbaty, palą papierosy, noszą aparat ortodontyczny czy posiadają wadę zgryzu. Dzięki piaskowaniu mogą one szybko pozbyć się kamienia, osadu i przebarwień płytki nazębnej.

Czy piaskowanie jest bolesne?

Wiele osób zastanawia się, czy piaskowanie zębów boli. Odpowiedź jest jednoznaczna — zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Warto jednak pamiętać, że przy nadwrażliwości zębów czy dziąseł może wystąpić pewien dyskomfort, który jednak znika po kilkunastu minutach od wykonania zabiegu.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg piaskowania nie uszkodzi też naszego szkliwa. Piasek, który wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych, został opracowany w taki sposób, by wygładzać powierzchnię zębów i tym samym sprawiać, by stawały się wyraźnie bielsze. Właśnie dlatego zaleca się wykonanie zabiegu piaskowania przed klasycznym wybielaniem.

Przeciwwskazania do piaskowania

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym, ale mimo tego nie może być one przeprowadzone u wszystkich pacjentów. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, które należy brać pod uwagę przed udaniem się do gabinetu stomatologicznego. Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim stany zapalne jamy ustnej, choroby wrzodowe żołądka, astmę, choroby dziąseł, przewlekłe choroby układu oddechowego i nie tylko.

Zabiegu piaskowania nie powinno się również wykonywać w przypadku kobiet w ciąży lub u osób, które zmagają się z niektórymi alergiami. To samo tyczy się osób, które cierpią na zaburzenia pracy serca czy choroby wątroby. Przed zabiegiem powinno się również poinformować stomatologa o używanych soczewkach kontaktowych czy o nadwrażliwości dziąseł.

Zalecenia po zabiegu

Utrwalenie zabiegu piaskowania zależne jest od kilku czynników. Po wizycie należy przede wszystkim unikać przyjmowania napojów i pokarmów przez około 3 godziny. Przez kolejne 3 dni nie powinno się też spożywać produktów silne barwiących, takich jak kawa, czerwone wino, buraki itd.

Unikać należy również wszelkich produktów kwaśnych oraz palenia papierosów. Kluczowa jest także ogólna dbałość o codzienną higienę jamy ustnej. Mowa tutaj o regularnym myciu zębów po każdym posiłku i o używaniu nici dentystycznej. 

Piaskowanie a skaling — jaka jest różnica?

Warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy zabiegami skalingu i piaskowania. W przypadku tego pierwszego stomatolog koncentruje się na usunięciu kamienia nazębnego. Piaskowanie pomaga zaś w usunięciu osadu i przebarwień. Dlatego też najczęściej zaleca się wykonanie obu zabiegów — najpierw skalingu, a później piaskowania.

Skaling jest nowoczesną metodą usuwania kamienia nazębnego przy pomocy tzw. skalera. Wykorzystuje się tutaj ultradźwięki, które odrywają kamień od powierzchni zęba. Technika ta jest zazwyczaj bezbolesna, ale w niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe.

Piaskowanie zębów — cena

Piaskowanie pozwala uzyskać efekt bielszych i zdrowszych zębów. Zabieg ten powinno się stosować profilaktycznie lub przed procesem wybielania zębów. W przypadku osób, które piją dużo kawy i są nałogowymi palaczami, piaskowanie powinno się powtarzać raz na 3 lub 4 miesiące. Cena zależy od gabinetu stomatologicznego, ale zazwyczaj waha się od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych (zabieg piaskowania nie jest refundowany przez NFZ).

Po zabiegu piaskowania zaleca się również wykonanie zabiegu fluoryzacji. Proces ten polega na tym, że na zęby nakładany jest specjalny preparat z fluorem, który wzmacnia szkliwo. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że zabieg piaskowania może nie sprawdzić się w przypadku bardzo głębokich przebarwień, dlatego o stan naszego uzębienia należy dbać każdego dnia.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas