Implanty zębowe to obecnie najnowocześniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie przywracające pełny i zdrowy uśmiech w przypadku braku zęba lub całkowitego bezzębia. Mowa tutaj o tytanowej, ceramicznej lub porcelanowej śrubie, którą montuje się w kości szczęki, by zastąpiła korzeń zęba. Metoda ta jest coraz częściej wykorzystywana u pacjentów w niemal każdym przedziale wiekowym, choć — jak się okazuje — na jej temat krąży wiele mitów. Co jest zatem prawdą, a co fałszem? Zapraszamy do lektury!

Wszystko o implantach

Coraz więcej osób w każdym wieku zmaga się z brakami uzębienia. Przyczyny są różne, choć najczęściej problem ten związany jest z próchnicą, chorobami dziąseł, niewłaściwą higieną jamy ustnej i urazami mechanicznymi. Efekt jest jednak zawsze ten sam — obniżone samopoczucie, gorsza samoocena, kompleksy, trudność w przeżuwaniu pokarmu, utrudnione trawienie, bóle głowy i kłopoty w codziennym funkcjonowaniu.

Braki w uzębieniu odbierają pewność siebie, co sprawia, że uśmiechamy się zdecydowanie rzadziej. Da się temu zaradzić, wykorzystując dobrodziejstwa nowoczesnej medycyny stomatologicznej, czyli tzw. implanty zębowe.

Implanty zębów to rozwiązanie dedykowane osobom w praktycznie każdym wieku. Zabieg ten nie jest wykonywany jedynie u osób poniżej 18. roku życia, choć w szczególnych sytuacjach zdarzają się wyjątki. Przeciwwskazaniami do wszczepienia implantów zębowych mogą być choroby nowotworowe, uzależnienia, cukrzyca, choroby psychiczne lub choroby układu sercowego.

Implanty znajdują zastosowanie zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i pojedynczych braków. W pierwszej sytuacji są one fundamentem trzymającym i stabilizującym protezę lub tzw. mosty protetyczne. W drugiej zaś osada się na nich koronę zębową.

Zabieg implantacji zębowej może wykonać wyłącznie wyspecjalizowany lekarz. Rodzaje implantów zębowych dzielimy najczęściej według materiału, z jakiego zostały one wykonane. Wyróżnia się np. implanty tytanowe, które są bardzo wytrzymałe i odporne na obciążenia. Z kolei implanty ceramiczne charakteryzują się kolorem zbliżonym do naturalnej barwy zębów. Implanty zębowe odznaczają się biokompatybilnością tj. łatwo łączą się z tkankami i kością, przy bardzo niskim ryzyku odrzucenia oraz powikłań.

Leczenie implantologiczne w kilku etapach

Przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, należy zapisać się na wizytę w renomowanym gabinecie stomatologicznym. Wówczas lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i sprawdzi stan jego uzębienia. Pozwoli to na ocenienie możliwości odtworzenia braków zębów implantami. 

Później zostaną zlecone szczegółowe badania, których zadaniem jest wykluczyć ewentualnie przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Mowa zwłaszcza o RTG, a także tomografii komputerowej i tzw. densytometrii kości. Ocena stanu zdrowia oraz stanu uzębienia pacjenta pozwoli dopasować indywidualny program leczenia. Jeśli wszystko jest w porządku — pacjent zostaje umówiony na wszczepienie implantu.

Zabieg umiejscowienia implantu w kości jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym. Operacja jest bezbolesna i wykonywana w delikatny sposób. Następnie pacjent otrzymuje od lekarza wszelkie wskazówki i zalecenia dotyczące postępowania pozabiegowego. Po dwóch tygodniach należy się udać na wizytę kontrolną. Odbudowa protetyczna trwa do około 6 miesięcy. Istnieją jednak metody, które znacząco skracają ten okres.

Wszczepienie implantów zapobiega zanikowi tkanki kostnej, co przekłada się na wzmocnienie całego uzębienia oraz komfort użytkowania — brak tutaj ruchomych elementów, które mogłyby powodować ból. Mocowane na stałe implanty eliminują również problem związany z przeżuwaniem i gryzieniem twardszych pokarmów.  Trwałość implantów stomatologicznych może wynosić do nawet 30 lat. Kluczowa jest jednak profilaktyka i odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej. Implanty stomatologiczne to jedna z najlepszych metod, pozwalających odzyskać zdrowy i naturalny uśmiech.

Implanty zębowe fakty i mity

Warto wiedzieć, że implantologia stomatologiczna wykorzystuje najnowocześniejsze metody i sprzęt medyczny, dzięki czemu leczenie jest nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne i korzystne w kontekście codziennego funkcjonowania, samopoczucia i wyglądu.

Niestety, w sieci wciąż krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji dotyczących implantów zębowych. I to pomimo faktu, że stomatolodzy regularnie polecają zamocowanie implantu zębowego jako jedną z najskuteczniejszych metod odzyskiwania uzębienia. Wielu pacjentów rezygnuje jednak z leczenia implantologicznego ze względu na brak wiedzy i nieuzasadnione obawy wynikające z utartych stereotypów. O czym konkretnie mowa?

Mity związane z implantami zębowymi

Numer 1: Ból podczas zabiegu

Popularnym i wielokrotnie powielanym stereotypem związanym z implantacją zębową jest to, że zabieg ten po prostu boli. To właśnie z obawy przed bólem wielu pacjentów rezygnuje z konsultacji stomatologicznych lub decyduje się na niedające satysfakcjonujących efektów półśrodki. Zabieg implantacji zęba jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym — trwa on dość krótko, nie wywołuje dyskomfort i jest bezbolesny.

Numer 2: Zabieg wszczepienia implantu trwa bardzo długo

Zabieg wszczepienia implantu — wbrew krążącym mitom — trwa bardzo krótko. Do jego wykonania wystarczy od kilkunastu minut do maksymalnie godziny czas. Po dwóch tygodniach pacjent musi się stawić na kontrolę, aby sprawdzić stan rany i zdjąć szwy. Zrastanie się implantu z kością to proces nieco dłuższy — mowa o przynajmniej kilku miesiącach (od 3 do 6 miesięcy). Oczywiście, w tym czasie pacjent korzysta z czasowej protezy.

Numer 3: Implanty powodują alergię

Implanty zębowe wykonywane są z materiałów biokompatybilnych z ludzkim organizmem. Oznacza to, że wystąpienie reakcji uczuleniowych jest bardzo rzadkie. Implanty wykonuje się bowiem z tytanu, porcelany lub cyrkonu, które nie wywołują reakcji alergicznych.

Numer 4: Implanty to inwestycja “na chwilę”

Wiele osób błędnie zakłada, że implanty zębowe to rozwiązanie nie tylko kosztowne, ale też nietrwałe. Implantologia nieustannie się rozwija, oferując pacjentom coraz skuteczniejsze rozwiązania. Implanty zębowe wykazują trwałość do nawet 30 lat, choć przy odpowiedniej higienie jamy ustnej i profilaktyce czas ten może się jeszcze wydłużyć. Warto bowiem wiedzieć, że o implanty należy dbać w taki sam sposób, w jaki powinno się dbać o naturalne zęby.

Numer 5: Istnieje jeden rodzaj implantu

Implanty zębowe oferowane przez gabinety stomatologiczne różnią się między sobą. Niektóre zrobione są z tytanu, inne z jego stopów, porcelany lub cyrkonu. Ich jakość uzależniona jest od producenta i kilku innych czynników. Informacje na ten temat przekazuje lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Numer 6: Implanty może wszczepić każdy stomatolog

Zabiegi implantacyjne wymagają ogromnej wiedzy, praktyki, kwalifikacji i doświadczenia. Dlatego też jedynie niektórzy stomatolodzy mogą zaoferować takie leczenie. W przypadku zabiegów przygotowujących do wszczepienia implantu konieczna może się okazać pomoc chirurgiczna.

Numer 7: Implanty zębowe tylko dla pojedynczych braków w uzębieniu

Implanty zębowe stosuje się zarówno w przypadku osób, które cierpią na tzw. bezzębie, jak u tych, które mają pojedyncze braki w uzębieniu. Implanty cechują się wytrzymałością i stabilnością, dlatego to do nich przymocowywane są protezy. Pozwala to pacjentowi cieszyć się uśmiechem i bezproblemowych przeżuwaniem pokarmów. 

Numer 8: Implanty zębowe to problemy na lotnisku

Wiele osób sądzi, że po wszczepieniu implantów zębowych będą mieli problemy podczas przejścia kontroli na lotniskach. Nie ma się tutaj jednak czego obawiać — implanty wykonane są z takich materiałów, które nie wywołują alarmu.

Numer 9: Implanty zębowe nie dla seniorów

Z implantów zębowych mogą skorzystać osoby w praktycznie każdym wieku. Decydują się na nie nawet osoby po 70. i 80. roku życia. Wiek nie jest zatem czynnikiem decydującym o tym, czy taki zabieg może zostać przeprowadzony. Znacznie ważniejszy jest ogólny stan zdrowia pacjenta. Z założenia nie wykonuje się implantacji zęba u osób poniżej 18. roku życia ze względu na trwający proces wzrostu kości. Istnieją jednak wyjątki od reguły, ale są one poprzedzone dogłębną diagnostyką i badaniami lekarskimi.

Numer 10: Implanty zębowe uniemożliwiają wykonanie rezonansu magnetycznego

Nie ma obecnie żadnych dowodów, które potwierdzałyby, że implanty stomatologiczne mają negatywny wpływ na zdrowie podczas wykonywania rezonansu magnetycznego. Przed zabiegiem należy jednak poinformować lekarza o posiadanym implancie. 

Numer 11: Implanty wyglądają jak sztuczne zęby

Pamiętajmy także, że odbudowa na implantach zębowych wbrew kolejnemu stereotypowi wygląda w pełni naturalnie. Odcień korony jest dokładnie taki sam, jak na pozostałych zębach z tą różnicą, że korona na implancie jest odporna na przebarwienia. Dlatego też tak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas