Odpowiednia higiena zębów to gwarancja pięknego i zdrowego uśmiechu. Mowa tutaj jednak nie tylko o dokładnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, ale również o specjalistycznych zabiegach higienizacyjnych, które mogą być wykonywane wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. O czym konkretnie mowa i dlaczego jest to aż tak ważne? Zapraszamy do lektury!

Czym jest higienizacja zębów?

Higienizacja zębów to szereg zabiegów stomatologicznych, które składają się na profesjonalne i dokładne czyszczenie uzębienia oraz przestrzeni międzyzębowych. Mowa tutaj przede wszystkim o usuwaniu kamienia nazębnego oraz tzw. piaskowaniu zębów, ale i nie tylko.

Warto tutaj podkreślić, że higienizacja uzębienia, która jest przeprowadzana regularnie, pozwala zredukować ryzyko wystąpienia groźnych chorób dziąseł i przyczynia się do zachowania zdrowego i naturalnego uśmiechu. To także kluczowy element utrzymania białych zębów. Co więcej, efekty higienizacji zębów są widoczne natychmiast po wykonaniu zabiegów.

Higienizacja zębów — dla kogo?

Z regularnej higienizacji zębów powinna korzystać każda osoba, u której nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonywania tego typu zabiegów. Mowa tutaj o wizytach przynajmniej 1 lub 2 razy w roku, choć u niektórych osób konieczne jest wykonywanie zabiegów higienizacyjnych nawet raz na trzy miesiące. Warto bowiem pamiętać, że w domowych warunkach trudno jest samodzielnie pozbyć się wszystkich osadów i naleciałości, które zbierają się na zębach.

Zabieg higienizacji jamy ustnej polecany jest każdemu pacjentowi w ramach profilaktyki stomatologicznej. Jest to ważne nie tylko w kontekście ochrony jamy ustnej przed groźnymi chorobami (np. próchnicą), ale również w przypadku chęci skorzystania z zabiegu wybielania zębów — oczyszczone zęby lepiej chłoną środek wybielający, co przekłada się na bardziej satysfakcjonujące efekty. 

Higienizacja zębów vs. standardowe mycie zębów: różnice, które musisz znać

Higienizacja zębów to zaawansowane i profesjonalne zabiegi, która stanowią uzupełnienie dla codziennego szczotkowania zębów. Higienizacja zębów przeprowadzana jest przez specjalistę, a cały proces zajmuje od 30 minut do około godziny w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Zarówno zabiegi higienizacyjne, jak i standardowe mycie zębów są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Pierwsze usuwa kamień nazębny, osady i przebarwienia, a także stanowi profilaktykę do wykrywania chorób dziąseł i próchnicy. Rutynowe i codzienne szczotkowanie zębów utrzymuje higienę jamy ustnej poprzez usuwanie resztek pokarmu i bakterii.

W higienizacji zębów wyróżniamy takie zabiegi, jak: 

 • piaskowanie, czyli usuwanie osadów i przebarwień,
 • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
 • polerowanie, czyli wygładzanie powierzchni zębów, aby zminimalizować odkładanie się na nich nalotów,
 • fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów poprzez pokrycie szkliwa fluorem (zabieg stosowany w celu wzmocnienia zębów i ich ochrony przed próchnicą).

Skaling zębów

Skaling to jeden z podstawowych zabiegów higienizacji zębów. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego z okolic dziąseł oraz z przestrzeni międzyzębowych, które mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, a w dalszej perspektywie nawet paradontozy. To jednak nie wszystko, bo kamień nazębny powoduje również powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Kamień nazębny usuwa się nie tylko mechaniczne, ale również metodą ultradźwiękową i chemiczną w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Piaskowanie zębów

Oprócz skalingu w gabinetach stomatologicznych wykonuje się również zabiegi piaskowania. W tym przypadku celem jest usunięcie płytki nazębnej oraz wszelkich przebarwień z wykorzystaniem narzędzia, które wykorzystuje siłę strumienia wody, powietrza i czyszczących drobinek. Cały zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. 

Polerowanie zębów

Polerowanie zębów to zabieg, w którym wykorzystywane są tzw. pasty polerskie w celu wygładzenia powierzchni szkliwa. Dzięki temu zanieczyszczeniom trudniej zatrzymać się na zębach, co ułatwia późniejsze szczotkowanie i dodatkowo chroni przed próchnicą. 

Fluoryzacja

Fluoryzacja to najczęściej ostatni z zabiegów, jakie przeprowadza się w ramach higienizacji zębów. Dentysta nakłada wówczas na powierzchnię zębów specjalny środek z fluorem, który zabezpiecza je przed bakteriami. Warto tutaj jednak dodać, że fluoryzacja nie jest zabiegiem obligatoryjnym i jego przeprowadzenie zależy od stanu zębów pacjenta. 

Jakie narzędzia są używane podczas profesjonalnej higienizacji zębów?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda higienizacja zębów w praktyce? Profesjonalna higienizacja zębów jest bowiem wykonywana przez dentystów przy użyciu różnych narzędzi, takich jak:

 • Skaler — narzędzie z ostrymi końcówkami, które służy do usuwania płytki nazębnej i osadów z powierzchni zębów. Mogą być ultradźwiękowe lub mechaniczne. .
 • Lusterko stomatologiczne — pozwala dentystom na oglądanie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, aby zidentyfikować problemy, takie jak próchnica lub uszkodzenia zębów.
 • Kleszcze do usuwania kamieni — kleszcze te umożliwiają usuwanie większych fragmentów kamienia nazębnego lub osadów.
 • Piaskarka stomatologiczna — używana do usuwania plam, przebarwień i osadów z powierzchni zębów, za pomocą strumienia powietrza i proszku ściernego.
 • Sondy periodontologiczne — pomagają w badaniu stanu dziąseł i kości.
 • Odzież ochronna i rękawiczki — dentyści noszą specjalne ubrania ochronne, w tym rękawiczki, maski i okulary ochronne, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Ile czasu trwa profesjonalna higienizacja zębów i co można oczekiwać podczas wizyty?

Czas trwania profesjonalnej higienizacji zębów może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia jamy ustnej czy obecność kamienia nazębnego czy osadów. Najczęściej krótki wywiad i profesjonalna higienizacja trwają od 30 minut do około godziny.

Jak często higienizacja zębów powinna być przeprowadzana? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Najczęściej mowa tutaj o regularnych wizytach przynajmniej raz lub dwa razy w roku, lub w konkretnych przypadkach nawet raz na 3 miesiące.

Podczas wizyty można spodziewać się m.in.:

 • Oceny stanu jamy ustnej — przed rozpoczęciem procedury higienizacji dentysta przeprowadza ocenę stanu jamy ustnej, aby zidentyfikować problemy i obszary wymagające szczególnej uwagi.
 • Skalowania i usuwania kamienia nazębnego — jeśli istnieje kamień nazębny lub osad, zostaną one usunięte za pomocą skalerów (ręcznych lub ultradźwiękowych) i innych narzędzi.
 • Polerowania — po usunięciu kamienia i osadów, zęby mogą zostać dodatkowo wypolerowane przy użyciu pasty polerskiej i szczoteczki, aby przywrócić im blask i usunąć powierzchniowe przebarwienia.
 • Instrukcji dotyczących higieny jamy ustnej — dentysta może udzielić pacjentowi wskazówek i porad dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej, takich jak prawidłowe szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Czy higienizacja zębów boli?

Zabiegi higienizacyjne zębów są niemal całkowicie bezbolesne, choć pacjent może odczuwać pewien dyskomfort zarówno w trakcie, jak i po zabiegu skalingu. Niewielki ból odczuwalny jest, gdy narzędzie stomatologiczne dotknie wrażliwego miejsca — najczęściej jest to jednak kwestia indywidualna i sporo zależy od progu bólu, jaki posiada pacjent. Dlatego też warto skorzystać z usług renomowanego gabinetu stomatologicznego — w Gdańsku higienizacją zębów zajmuje się Frankowski Dental, jedna z najstarszych klinik implantologicznych w Polsce. 

Co jeść po higienizacji zębów?

Po zabiegu przez przynajmniej 24 godziny zaleca się stosowanie białej diety, tj. unikanie pokarmów i napojów, które mogą przebarwiać powierzchnię zębów (np. buraki, jagody, kawa, wino, pomidory, coca-cola).

Czy higienizacja zębów może pomóc w zapobieganiu paradontozie i próchnicy?

Higienizacja pozytywnie wpływa na stan uzębienia. Szkodliwy kamień nazębny, płytka bakteryjna i wszelkie przebarwienia zostają wówczas usunięcie. Minimalizuje to wówczas ryzyko wystąpienia próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, które z kolei mogą prowadzić do rozwoju paradontozy.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:

 • astma,
 • opryszczka w okolicy jamy ustnej,
 • ciąża (I oraz III trymestr),
 • osteoporoza,
 • odwarstwienie siatkówki oka,
 • rozrusznik serca,
 • zbyt głęboka kieszonka dziąsłowa.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas