Utrata uzębienia wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Mowa tutaj o problemach z wymową, gryzieniem pokarmu czy kwestiach estetycznych, które mają bezpośredni wpływ na nasze dobre samopoczucie. Dlatego też coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się implanty, które można wszczepić także po wyrwaniu zęba. Jest to rozwiązanie wyjątkowo trwałe i wygodne, które oferuje pacjentom naturalny wygląd i pełną funkcjonalność.

Implant po wyrwaniu zęba — metody

Implanty zębowe to innowacyjne rozwiązanie stosowane w stomatologii, mające na celu zastąpienie naturalnego korzenia zęba jego (najczęściej) tytanowym odpowiednikiem. Implant wszczepiany jest w kość żuchwy pacjenta. Po wszczepieniu następuje proces zwany osteointegracją, który polega na stopniowym łączeniu się implantu z kością. 

Wiele osób zastanawia się, jak szybko po usunięciu zęba można przystąpić do wszczepienia implantu. Decyzję tę podejmuje lekarz stomatolog, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację kliniczną pacjenta. Precyzyjna diagnoza jest tutaj kluczowa, aby uniknąć ewentualnych komplikacji pozabiegowych.

Przykładowo, natychmiastowa implantacja zęba odnosi się do sytuacji, gdy ząb jest usuwany, a implant jest wszczepiany w ciągu jednej wizyty. Jest to możliwe w przypadku, gdy wyrostek zębodołowy ma odpowiednią wielkość i nie wymaga dodatkowego wypełnienia specjalnym materiałem zastępczym.

W niektórych przypadkach, zanim przystąpi się do implantacji, konieczne jest przeprowadzenie rekonstrukcji kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej. Taka sytuacja wydłuża cały proces o nawet kilka miesięcy. W przypadku tzw. implantacji wczesnej zabieg ten jest przeprowadzany w ciągu 2-3 miesięcy po usunięciu zęba. Analogicznie wyróżnia się też tzw. implantację późną, która oznacza wstawienie implantu po okresie dłuższym niż 3 miesiące od wyrwania zęba.

Implant po wyrwaniu zęba — kiedy należy go wszczepić?

Najczęściej implant wszczepia się jak najszybciej po usunięciu zęba, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Po usunięciu zęba zaczyna zachodzić naturalny proces zaniku wyrostka zębodołowego, a szybkie wszczepienie implantu temu zapobiega.

Zabieg wstawienia implantu zęba wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła, przygotowując otwór, w którym zostanie umieszczony implant. Po wszczepieniu implantu rana jest zszywana, a szwy usuwane po kilku dniach po zabiegu. 

Czas niezbędny do zrośnięcia się implantu z kością wynosi zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy. Po tym okresie możliwe jest rozpoczęcie prac protetycznych związanych z umieszczeniem koron na implantach.

Wskazaniem do wszczepienia implantu zębowego są:

 • Brak pojedynczego lub wielu zębów.
 • Bezzębie całkowite.
 • Braki międzyzębowe w szczęce i żuchwie.
 • Trudności w używaniu ruchomych protez przez pacjenta.

Utrata nawet jednego zęba lub kilku zębów może mocno wpłynąć na sposób, w jaki działa szczęka pacjenta. Gdy brakuje zębów, trudniej jest gryźć i rozgniatać jedzenie, co może spowodować zmiany w rysach twarzy, infekcje oraz w skrajnych przypadkach, doprowadzić do utraty kolejnych zębów.

Implant po wyrwaniu zęba — dlaczego ważny jest czas?

Zachowanie zdrowia jamy ustnej po usunięciu zęba jest ważne dla ogólnej kondycji organizmu i komfortu pacjenta. Brak zęba to bowiem problem nie tylko estetyczny. Na skutek ekstrakcji zęba dochodzi do zmian w jamie ustnej, które mogą wywołać szereg niepożądanych skutków.

W przypadku długotrwałej utraty zębów mogą pojawić się nieodwracalne zmiany w jamie ustnej, co prowadzi do zaniku kości. Wpływa to wówczas wygląd zewnętrzny i funkcje zgryzu, a w konsekwencji wymaga także odbudowy kości z zastosowaniem specjalistycznego materiału.

Usunięcie zęba może również doprowadzić do przeciążenia innych zębów, co z kolei może prowadzić do kolejnych ubytków zębowych lub innych problemów zdrowotnych. Zęby stanowią naturalne wsparcie dla struktury twarzy, a ich brak może wpłynąć na zmiany w wyglądzie twarzy, takie jak opadnięte kąciki ust czy zapadnięte policzki.

Jednak istnieją sytuacje, kiedy implantację należy odłożyć. Stany zapalne wokół zębów mogą być przeciwwskazaniem do natychmiastowej implantacji, ze względu na ryzyko powikłań i brak integracji kości z implantem. Innymi przeciwwskazaniami są również:

 • Wiek — zabiegu implantacji nie wykonuje się zazwyczaj u osób poniżej 16. roku życia. Wynika to z intensywnego rozwoju kości szczęki i żuchwy w tym wieku.
 • Ciąża — w czasie ciąży zwykle unika się wszczepiania implantów z powodu zmian hormonalnych i fizycznych, które mogą wpłynąć na proces gojenia się oraz przyswojenia implantu.
 • Zaawansowana osteoporoza — wpływa ona na strukturę kości, co prowadzi do zaburzeń procesu gojenia się rany.
 • Paradontoza — zaawansowana paradontoza również może stanowić przeciwwskazanie do wszczepienia implantu z powodu potencjalnego wpływu na stabilność implantu.
 • Choroby nowotworowe — pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe zwykle nie są kandydatami do wstawienia implantu zębowego ze względu na związek pomiędzy stanem ich zdrowia a procesem gojenia się rany.
 • Cukrzyca — zaawansowana cukrzyca utrudnia proces gojenia się rany, co może wpłynąć negatywnie na proces osteointegracji (zrostu implantu z kością).
 • Choroby psychiczne — mowa tutaj przede wszystkim o niektórych chorobach psychicznych, które mogą uniemożliwić współpracę pacjenta z lekarzem.
 • Leczenie bisfosfonianami — przyjmowanie bisfosfonianów tj. leków stosowanych w osteoporozie lub niektórych rodzajach nowotworów, może być przeciwwskazaniem z powodu ich wpływu na proces gojenia się kości.
 • Nieodpowiednie warunki anatomiczne w obrębie jamy ustnej — niekorzystne uwarunkowania anatomiczne w jamie ustnej mogą utrudnić lub uniemożliwić prawidłowe umieszczenie implantu.
 • Tymczasowe przeciwwskazania miejscowe — urazy czy stany zapalne mogą stanowić przeszkodę w planowaniu wstawienia implantu zębowego do momentu ich całkowitego ustąpienia.

Warto podkreślić, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia oraz diagnostyki. Decyzja o wszczepieniu implantu powinna być podejmowana we współpracy z doświadczonym lekarzem implantologiem, który będzie w stanie zapewnić najlepszą opiekę i długoterminową satysfakcję z zabiegu. 

Najważniejsze informacje o implantacji zębowej

 1. Implanty zębowe wykonane są z bezpiecznych dla organizmu materiałów, co pozwala im zintegrować się z otaczającymi tkankami kostnymi. Co więcej, umożliwia to też równomiernie rozłożyć siły nacisku na zęby, eliminując ich nadmierne ścieranie, kruszenie lub łamanie.
 2. Nawet pojedyncza utrata zęba może wywołać przesunięcie sąsiednich zębów w celu wyrównania ubytku. Dlatego szybkie leczenie jest kluczowe w zapobieganiu takim problemom.
 3. Istnieją ograniczenia, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu implantacji, takie jak wiek, stan tkanek kostnych czy niektóre choroby. Decyzja o leczeniu zależy od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia pacjenta.
 4. Implanty stanowią solidną podstawę dla estetycznej odbudowy uzębienia. Rekonstrukcje protetyczne wykonane z wysokiej jakości materiałów imitują naturalny wygląd zębów i są bardzo wytrzymałe.
 5. Implanty zębowe zapobiegają zanikowi kości, dzięki czemu pacjent zachowuje naturalny wygląd twarzy, redukując przy tym zmarszczki i bruzdy.
 6. Dzięki nowoczesnym technikom leczenia implantacja przebiega bez bólu. Pacjenci mogą korzystać z różnych form znieczulenia, co zapewnia pełen komfort podczas zabiegu. Sam proces wszczepienia trwa zaledwie chwilę (można wszczepić nawet kilka implantów podczas jednej wizyty).

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas