Biały i zdrowy uśmiech wpływa na dobre samopoczucie i na pewność siebie. Dlatego też coraz więcej pacjentów dostrzega potrzebę wybielenia zębów. Jednak koszty takiego zabiegu mogą znacznie się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak lokalizacja, zastosowania technologia i specyficzne preferencje pacjenta. Co warto na ten temat wiedzieć?

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Istnieje kilka różnych metod wybielania zębów, z których każda różni się ceną i efektywnością. Mowa tutaj m.in. o wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym, które przeprowadzane jest przez dentystę np. za pomocą lampy LED. Innym sposobem są też specjalne nakładki, które pacjent nakłada samodzielnie po wcześniejszym odbiorze. Na rynku znajdziemy też liczne pasty i żele do użytku domowego, które są dostępne bez recepty — raczej nie przynoszą spektakularnych efektów w porównaniu z profesjonalnymi metodami.

Koszty związane z profesjonalnym wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym mogą się różnić w zależności od lokalizacji — cena w dużych miastach zazwyczaj jest wyższa niż w mniejszych miejscowościach ze względu na różnice kosztów utrzymania. Na cenę wpływ ma też typ użytych materiałów i rodzaj zastosowanych technologii, a także złożoność zabiegu wynikająca ze stopnia przebarwienia zębów – im bardziej zaawansowane przebarwienia, tym więcej sesji może być wymaganych, co podnosi ostateczną cenę.

Przykładowo, wybielanie laserem diodowym to średnia cena od około 700 zł do nawet 2000 zł. W przypadku zastosowania lampy LED mowa o kwocie około 500 zł zaś w przypadku lampy Beyond cena może oscylować między 500 zł a 1500 zł. Można też skorzystać z tzw. metody nakładkowej, której koszt wynosi średnio około 500-800 zł.

Warto także pamiętać, że wybielanie zębów nie zawsze jest możliwe u każdego pacjenta. Istnieje szereg przeciwwskazań, takich jak stan zapalny dziąseł, obecność paradontozy czy zaawansowana próchnica. Dodatkowo, zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią oraz u dzieci poniżej 16. roku życia. Dlatego też zawsze należy uprzednio skonsultować się z dentystą, aby dostosować metodę wybielania do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Zabieg wybielania a alternatywne sposoby

Poza profesjonalnym wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym istnieją także inne możliwości zachowania białego uśmiechu. Warto stosować pasty do zębów zawierające składniki wybielające, a także unikać napojów i potraw, które mogą powodować przebarwienia. Konieczne są też regularne wizyty kontrolne u dentysty, który przeprowadzi zabiegu z zakresu standardowej higienizacji. 

Ile trwa wybielanie zębów?

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest jednym z najszybszych sposobów osiągnięcia białego uśmiechu. Czas trwania zabiegu zależy w znacznej mierze od rodzaju procedury. W przypadku wybielania lampą LED mowa tutaj o około 90 minutach zaś w przypadku wybielania laserem o zaledwie 20-45 minutach. Efekty są widocznie natychmiast, dlatego też są to propozycje dla osób, które chcą szybkich rezultatów. 

Innym sposobem jest wybielanie zębów za pomocą nakładek dostarczanych przez dentystę. Pacjent nosi takie nakładki przez określony czas w domu, a proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od stopnia przebarwień i oczekiwanych rezultatów. Nakładki najczęściej nosi się od 4 do nawet 8 godzin dziennie, ale można je zakładać również na noc. W przypadku innych metod domowych początkowe efekty mogą być widoczne po kilku aplikacjach, ale pełny rezultat często zajmuje kilka tygodni regularnego stosowania.

Czy wybielanie zębów boli?

Wybielanie zębów u dentysty to popularny zabieg kosmetyczny, dzięki któremu można przywrócić śnieżnobiały uśmiech. Wielu pacjentów obawia się jednak, że może się on wiązać z dotkliwym bólem. Warto tutaj podkreślić, że prawidłowo przeprowadzony zabieg wybielania zębów jest całkowicie bezbolesny. W trakcie może pojawić się uczucie delikatnego pieczenia lub mrowienia, ale zazwyczaj nie jest to związane z bólem. Wszelki odczuwalny dyskomfort jest zjawiskiem krótkotrwałym, które ustępuje zaraz po zakończeniu zabiegu. 

Wiele zależy tutaj od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz rodzaju zastosowanej metody. Osoby z wrażliwymi zębami mogą odczuwać większy dyskomfort, ale większość specjalistów jest w stanie dostosować zabieg tak, aby zminimalizować te dolegliwości. Ponadto, odczucia podczas zabiegu mogą się różnić w zależności od wybranej metody. Dlatego też warto wcześniej skonsultować się z dentystą, aby omówić swoje obawy i oczekiwania.

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Podczas zabiegu wybielania zębów mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak np. zwiększona wrażliwość zębów, podrażnienie dziąseł czy przebarwienia. Ryzyko ich wystąpienia można zminimalizować poprzez:

  • Profesjonalne oczyszczenie zębów.
  • Stosuj produkty dostosowane do wrażliwych zębów.
  • Unikaj spożywania produktów mogących powodować przebarwienia.

Wielu pacjentów rezygnuje z wybielania zębów ze względu na ryzyko uszkodzenia szkliwa. Warto jednak pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony zabieg jest całkowicie bezpieczny. Rezultaty wybielania zębów mogą być różne w zależności od indywidualnych cech zębów. Sporo zależy też od nawyków żywieniowych i nałogów. Ponadto zabiegu wybielania zębów nie przeprowadza się u pacjentów, których zęby pokryte są licówkami.

Co jeść po wybielaniu zębów?

Po wybielaniu zębów u dentysty warto przez pewien czas unikać spożywania produktów, które mogą prowadzić do przebarwień. Należy zrezygnować z napojów, takich jak kawa, herbata, czerwone wino oraz napoje gazowane. Ponadto zaleca się ograniczenie spożycia barwiących pokarmów, takich jak czerwona soczewica czy czekolada. Produkty kwasowe, takie jak cytrusy czy napoje owocowe, również mogą osłabić szkliwo zębów po wybielaniu.

W ramach prawidłowej diety warto sięgnąć po banany, biały ser, czystą wodę, mleko, a także jogurty. Dbanie o wybór jasnych sosów do makaronów i ryżu również może przyczynić się do utrzymania efektów wybielania zębów.

Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów?

Stopień doznawanego bólu zależy od indywidualnego progu bólu każdej osoby, ale również od stężenia używanego preparatu wybielającego i częstotliwości jego zastosowania. Przed rozpoczęciem terapii wybielającej często przeprowadza się badanie oceniające wrażliwość zębów, co pozwala dostosować terapię do indywidualnych potrzeb. Wizyta w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym może również dostarczyć porad dotyczących bezpiecznego stosowania środka wybielającego.

Ból można zminimalizować poprzez: 

  • Stosowanie pasty do zębów przeznaczonej dla wrażliwych zębów, zawierającej na przykład azotan potasu, może złagodzić dolegliwości i ograniczyć ból po kilku tygodniach regularnego używania.
  • Ograniczenie spożycia bardzo zimnych i gorących produktów podczas terapii wybielającej może pomóc w uniknięciu bólu związanego z nadwrażliwością zębów.
  • Delikatne szczotkowanie zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki elektrycznej, pomoże uniknąć nadmiernego ścierania szkliwa.

Po zakończeniu terapii wybielającej warto rozważyć zabieg fluoryzacji, który wzmacnia szkliwo i tworzy barierę chroniącą przed kamieniem nazębnym. Fluoryzacja jest szczególnie zalecana dla osób z nadwrażliwością, także wynikającą z odsłoniętych szyjek zębów. Jeśli jednak ból jest bardzo intensywny, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z dentystą.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas