Proces tworzenia implantu zęba w Gdańsku

Utrata zęba to nie tylko problem natury estetycznej. Uzupełnienie ubytków jest istotne przede wszystkim z punktu widzenia zdrowotnego. Dynamiczny rozwój stomatologii i protetyki sprawił, że pacjenci oprócz tradycyjnych protez mają coraz lepszy dostęp do innowacyjnych metod leczenia. Ile kosztują implanty zębowe? Czy wstawienie zęba boli? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tej technologii.

Implant zęba – co to jest?

Implant zęba to śruba mocowana w kości, która zastępuje utracony korzeń zębowy. Wykonuje się go przede wszystkim z tytanu, który, ze względu na właściwości biologiczne i fizykochemiczne, jest powszechnie wykorzystywany w protetyce i dobrze tolerowany przez większość organizmów. Częścią implantu są też: łącznik montowany na śrubie oraz korona, która zastępuje utraconą część koronową zęba. Wiele osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tego rodzaju technologią, zastanawia się, jak wygląda implant zęba. Czy będzie się wyróżniał na tle pozostałych? Uspokajamy, poprawnie wszczepiony implant, wykonany z wysokiej jakości materiałów, do złudzenia przypomina widoczną w jamie ustną część koronową zęba. Technologia implantacji jest wykorzystywana przy uzupełnianiu pojedynczych ubytków oraz leczeniu bezzębia. Implanty są wszczepiane zarówno pacjentom, którzy utracili zęby na skutek chorób czy wypadków, jak i osobom, u których nie zawiązały się stałe zęby w dzieciństwie.

Dlaczego uzupełnienie braków w uzębieniu jest tak ważne?

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, dlaczego ubytki w zębach wymagają jak najszybszego uzupełnienia. Brak zębów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne: prowadzi do powstawania wad zgryzu (zęby, które nie mają odpowiedniego oparcia, będą się nachylać i przesuwać), rozwoju wad wymowy, a nawet zmiany rysów twarzy. Warto mieć świadomość, że uzupełnienie braków w uzębieniu jest koniecznością. Wszczepienie implantów przywraca prawidłowy układ zębów, zapobiega powstawaniu różnego rodzaju problemów zdrowotnych w przyszłości, ułatwia przeżuwanie pokarmów i, o czym też nie można zapominać, poprawia pewność siebie, ułatwiając funkcjonowanie w społeczeństwie. Implant zęba to inwestycja w poprawę jakości życia.

Rodzaje implantów zębów

 

Implant zęba

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów implantów różniących się m.in. wykorzystanymi materiałami, kształtem, rozmiarem, sposobem umiejscowienia czy przewidywanym czasem użytkowania. Największą popularnością cieszą się systemy implantologiczne od producentów ze Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Izraela. Wiele osób jest zainteresowanych technologią All-on-4, przeznaczoną przede wszystkim dla pacjentów z dużymi ubytkami zębowymi, którzy ze względu na potencjalne konsekwencje zdrowotne powinni zrezygnować z tradycyjnych implantów. W przypadku tej technologii pełny proces implantologiczny wykonywany jest tego samego dnia. Pacjenci wchodzą do kliniki z tradycyjną protezą ruchomą, a wychodzą z nowym uśmiechem, który do złudzenia przypomina naturalne uzębienie.

Czy implant zęba jest bezpieczny?

Tytan, czyli materiał, z którego najczęściej powstają implanty zębów, jest uważany za materiał dobrze tolerowany przez organizm. Wszczepienie implantów w profesjonalnej klinice jest całkowicie bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny i powinien być wykonywany przez wykwalifikowany personel w bezpiecznych i sterylnych warunkach. Tak jak w przypadku innych zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, istnieją przeciwwskazania, które należy mieć na uwadze przed rozpoczęciem leczenia. Dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwoli lekarzowi zaplanować zabieg lub zaproponować alternatywne metody leczenia.

Szukasz profesjonalnego gabinetu, w którym możesz mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany bezpiecznie i komfortowo? Implanty zębów w Gdańsku, które Państwu oferujemy to usługa oparta na wieloletnim doświadczeniu osoby o światowej renomie.

Przeciwwskazania do zabiegu implantacji

Implantów nie powinno się montować, jeżeli pacjentka jest w ciąży. Przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu zęba są także m.in. choroby nowotworowe, AIDS, paradontoza, padaczka, cukrzyca, zaawansowana osteoporoza i nałogowe palenie tytoniu. Pacjenci przed przystąpieniem do zabiegu powinni zadbać o stan uzębienia: uzupełnić ubytki, usunąć kamień i wyleczyć choroby dziąseł. Na zabieg kieruje lekarz, któremu bezwzględnie należy przekazać informacje o chorobach, przebytych zabiegach chirurgicznych i przyjmowanych lekach.

Ile kosztuje zabieg implantologii?

Koszt implantu zęba jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju implantów. Procedura jest poprzedzona konsultacją implantologiczną i diagnostyką radiologiczną. Koszt w przypadku jednego zęba to kilka tysięcy złotych. Choć nie należy do niskich, coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę formę leczenia. Przede wszystkim dlatego, że implanty to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań leczenia ubytków zębowych wyróżniające się trwałością, wytrzymałością i estetyką.

Nie wszystkich pacjentów stać jednak na rozpoczęcie leczenia bez odpowiedniego wsparcia finansowego. Dlatego wiele osób korzysta z innych metod finansowania umożliwiających rozłożenie kosztu wszczepiania implantu na wygodne, miesięczne raty.

Jak wygląda leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczneLeczenie implantologiczne to proces kilkuetapowy. Pierwszy krok to konsultacja ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci wykonanie niezbędnych badań takich jak tomografia komputerowa. Na jednej z pierwszych wizyt lekarz ustala plan leczenia i przedstawia go pacjentowi. Do wykonania zabiegu niezbędna będzie pisemna zgoda na jego przeprowadzenie. Po podaniu znieczulenia miejscowego lub wprowadzeniu pacjenta w stan znieczulenia ogólnego lekarz nacina śluzówkę, odsłaniając wyrostek zębodołowy. Następnie przygotowuje łoże do wszczepienia. Implant znajduje się w sterylnym opakowaniu, które zabezpiecza go przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Po wyciągnięciu zostaje wprowadzony i zabezpieczony śrubą gojącą, a miejsce nacięcia dokładnie zszyte. Zabieg zazwyczaj trwa około godziny lub dwóch. Po jego zakończeniu pacjent wprowadzony w stan narkozy zostaje wybudzony. Osoby, które otrzymały znieczulenie miejscowe, mogą odczuwać jego działanie jeszcze przez kilka godzin.

Czy wstawienie zęba boli?

Wszczepienie implantu odbywa się po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego lub pełnego. W wielu przypadkach wystarczy zastosowanie znieczulenia w miejscu wszczepienia implantu bez konieczności podania pacjentowi pełnej narkozy. O rodzaju znieczulenia każdorazowo decyduje lekarz po rozmowie z pacjentem, zapoznaniu się z historią leczenia, ogólnym stanem zdrowia, przebytymi zabiegami i przyjmowanymi lekami. Pacjenci często pytają, czy wstawienie zęba boli. Choć sam zabieg w znieczuleniu nie powoduje bólu, pacjent może przez pewien czas odczuwać dyskomfort w miejscu wszczepienia implantu, który można, po konsultacji z lekarzem, zminimalizować za pomocą środków przeciwbólowych oraz różnego rodzaju zabiegów np. pola magnetycznego lub lasera.

Postępowanie po zabiegu implantacji

Choć wszczepienie implantu przeprowadzone w odpowiednich warunkach przez wykwalifikowany personel, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta nie oznacza zakończenia leczenia. Po zabiegu lekarz przygotowuje szczegółowy schemat wizyt kontrolnych. Przekazuje także zalecenia dotyczące higieny. Bezpośrednio po zabiegu należy wybierać pokarmy w postaci płynnej lub półpłynnej takie jak kaszki, kleiki czy galaretki. W czasie gojenia się rany trzeba zrezygnować z używek takich jak alkohol i papierosy. Należy także zwrócić szczególną uwagę na higienę zębów, zwłaszcza miejsca wszczepienia implantu.

Ile kosztuje i jak wygląda implant zęba – podsumowanie

Protetyka to jeden z najszybciej rozwijających się działów stomatologii. Nowoczesne implanty są trwałe, bezpieczne i charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Zastąpienie utraconego zęba jest ważne z punktu widzenia zdrowotnego i wpływa na poprawę komfortu życia. Dzięki różnym metodom finansowania leczenia technologia ta jest dostępna dla coraz większej liczby pacjentów.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas