Częściowe lub całkowite braki uzębienia to problem, z którym boryka się coraz więcej osób w każdym wieku. Nowoczesne rozwiązania z zakresu implantologii i stomatologii estetycznej pozwalają jednak przywrócić zdrowy i piękny uśmiech. Mowa zwłaszcza o implantach zębowych.

Implanty zębowe — najczęstsze pytania

Co należy wiedzieć na temat implantów zębowych? Przedstawiamy implanty zębowe — FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania przez pacjentów!

Czy implanty zębowe wyglądają jak naturalne zęby?

Tak! Implanty zębowe dobierane są w taki sposób, by ich kolor był możliwie jak najbliższy barwie prawdziwych zębów. Warto jednak pamiętać, że implanty są odporne na przebarwienia, stąd też kluczowa jest właściwa higiena jamy ustnej — o implanty zębów należy dbać tak samo, a może nawet bardziej niż o własne zęby. 

Czy implanty zębowe to lepsze rozwiązanie od innych uzupełnień protetycznych?

Implanty zębowe to przede wszystkim gwarancja trwałości i komfortu. Po ich wszczepieniu można cieszyć się nie tylko pięknym i zdrowym uśmiechem, ale także bezproblemowym przeżuwaniem pokarmów. Uzupełnienia protetyczne w postaci np. ruchomych protez mogą wywoływać dyskomfort i obciążać sąsiednie zęby.

Czy implanty zębowe są wyczuwalne w jamie ustnej?

Obecność ciała obcego w ustach jest wyczuwalna tylko na początku. Gdy implant zrośnie się z kością, pacjent po prostu o nim zapomina. Dodatkowo język i wargi przyzwyczają się do nowych zębów niezwykle szybko. 

Czy implanty są na całe życie?

Przede wszystkim implant zębowy jest wytrzymalszy i odporniejszy na próchnicę niż naturalne uzębienie. Szacunkowa trwałość implantu zębowego wynosi około 30 lat. Bardzo ważna jest jednak odpowiednia higiena i regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym.

Czy implant zębowy może się nie przyjąć?

Odrzut implantu zębowego należy do rzadkości. Statystyki wskazują, że leczenie implantologiczne odznacza się skutecznością na poziomie 98%. Jeśli zatem zabieg jest przeprowadzony przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę, a implant wykonany jest z materiałów najwyższej jakości, to ryzyko odrzutu jest praktycznie zerowe. Warto jednak pamiętać, aby przestrzegać zaleceń lekarza i zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej zarówno przed jak i po zabiegu.

Jak dbać o implanty zębowe?

Kluczowa jest przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej. Stomatolog z pewnością doradzi w zakresie wyboru odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów. Ważne także, aby okresowo stawiać się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Czy wszczepianie implantów boli?

Nie. Implanty zębów w Gdańsku w naszej klinice wykonujemy pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu staje się on bezbolesny. Po zabiegu zaleca się stosowanie okresowej farmakoterapii. Warto też dodać, że zabieg implantacji zębowej jest mniej inwazyjny niż np. ekstrakcja zęba.

Czy implanty zębowe utrudniają gryzienie?

Implanty zębowe pozwalają gryźć wszelkie twarde pokarmy. Pacjent nie powinien doświadczać wówczas żadnego dyskomfortu, ale jeśli jest inaczej — zaleca się konsultację ze stomatologiem.

Czy można połączyć zabieg implantacji zęba z ekstrakcją zęba?

Jest to możliwe, ale pod warunkiem, że pacjent posiada naturalne podłoże kostne. Taki zabieg nazywamy implantacją jednoetapową — efekt estetyczny jest wówczas natychmiastowy. 

Ile czasu po ekstrakcji można wykonać implantację?

Nawet kilka lat po zabiegu. Warto jednak pamiętać, że w takich sytuacjach może zaistnieć konieczność wykonania rekonstrukcji kości. Wówczas zabieg implantacji będzie opóźniony o około 2 miesiące. 

Czy z implantów zębowych mogą skorzystać osoby w każdym wieku?

Tak. Nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu implantacji jest wiek poniżej 17. roku życia ze względu na fakt, że w tym wieku trwa wciąż proces rozwoju kości. Innymi przeciwwskazaniami mogą być ogólne problemy zdrowotne.

Czy w czasie implantacji wstawiany jest tymczasowy ząb?

Koronę czasową można wstawić bezpośrednio po zabiegu implantacji zęba, o ile implant wykazuje odpowiednią stabilność. W przeciwnym razie nie będzie to możliwe i wówczas stosuje się tzw. okresowe uzupełnienie protetyczne. 

Ile trwa proces implantacji zęba?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz jakości wykonanej operacji. Zazwyczaj jest to czas od 3 do 6 miesięcy. Okres ten może się wydłużyć lub skrócić w zależności od planu leczenia i warunków anatomicznych. Czas potrzebny na zakończenie procesu implantacji da się oszacować, wykonując m.in. tomografię komputerową.

Czy można wprowadzić implant zębowy w przypadku zaniku kostnego?

Zanik kości zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Wykonywana jest wówczas tzw. sterowana regeneracja kości, a dopiero później — implantacja zębowa. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osteoporozy — w takim przypadku wymagana jest dogłębna i szczegółowa diagnostyka, choć czasami implantacji zęba nie da się wtedy wykonać.

Czy zabieg implantacji zęba jest bezpieczny?

Tak. Zabieg implantacji zębowej jest bezpieczny. Odsetek nie przyjmujących się implantów wynosi ok. 2% wszystkich przeprowadzonych operacji. Najczęstszym powodem jest zły stan kości, choroby ogólne i nałogi (np. palenie tytoniu). 

Jakie choroby stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu?

Do chorób, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu implantacji zębowej, zalicza się m.in.: problemy z krzepnięciem krwi, nieregulowaną cukrzycę, choroby psychiczne, choroby nowotworowe, choroby nerek, padaczka, AIDS, bruksizm, choroba alkoholowa i zaawansowana osteoporoza.

Po jakim czasie od zabiegu można wrócić do pracy?

W przypadku pojedynczej implantacji zęba można wrócić do pracy nawet kolejnego dnia po zabiegu. W przypadku mnogich implantacji czas ten może się wydłużyć do nawet kilku dni. Dyskomfort w jamie ustnej może powodować wówczas ból i obrzęk.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas