kortykotomia

 

Na leczenie ortodontyczne decyduje się coraz więcej osób dorosłych. Pacjenci są świadomi, że wada zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej. Nieleczona może mieć poważne skutki zdrowotne m.in. prowadzić do przewlekłego bólu głowy, karku, zmian w wyglądzie twarzy, a nawet wypadania zębów. Nowoczesna stomatologia dysponuje wieloma metodami, których celem jest wsparcie leczenia ortodontycznego. Jedną z nich jest kortykotomia. Na czym polega i kto wykonuje zabieg? Odpowiadamy!

Na czym polega kortykotomia i jakie daje efekty?

Kortykotomia to zabieg chirurgiczny wykonywany u osób dorosłych, które ukończyły minimum 18. rok życia, przez chirurga stomatologa. Lekarz, po zaaplikowaniu pacjentowi znieczulenia, wykonuje pionowe nacięcie blaszki kostnej za pomocą minipiły piezoelektrycznej. Celem zabiegu jest wsparcie leczenia ortodontycznego poprzez zmniejszenie oporów kostnych w trakcie zmiany położenia zębów. Wykonując zabieg kortykotomii, można znacznie skrócić czas leczenia ortodontycznego. To sposób, aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia takich powikłań jak zanik korzenia czy odsłonięcie szyjek zębowych. Wykonanie nacięcia na blaszce kostnej to metoda, dzięki której można wyeliminować ryzyko przesuwania się zębów po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Wskazania do kortykotomii

O wykonaniu kortykotomii zawsze decyduje lekarz. Najczęstsze wskazanie do zabiegu to stłoczenie zębów. Zabieg wykonuje się także w leczeniu wady tyłozgryzu, aby wprowadzić zęby na odpowiednie miejsca. Kortykotomia jest stosowana także w leczeniu uszkodzeń pourazowych np. intruzji (wbicia korzenia zęba w głąb kości wyrostka zębodołowego) lub ekstruzji. Efektem kortykotomii jest przyspieszenie leczenia ortodontycznego i wcześniejsze zdjęcie aparatu. O przeciwwskazaniach do przeprowadzenia zabiegu lekarz powinien poinformować na wizycie konsultacyjnej po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.

Ile trwa zabieg kortykotomii i czy jest bolesny?

Zabieg kortykotomii wykonywany przez naszego chirurga stomatologicznego w Gdańsku jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent nie czuje bólu. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić po wykonaniu zabiegu, jednak to całkowicie naturalna reakcja. Ból, obrzęk i opuchlizna po zabiegu (gdy znieczulenie przestanie działać) w większości przypadków nie są powodem do obaw. Opuchlizna powinna zniknąć w drugiej lub trzeciej dobie po zabiegu. Jeśli dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie, pacjent (po otrzymaniu zgody lekarza) może zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Do lekarza należy się zgłosić, gdy dolegliwości bólowe nie ustępują, a wręcz się nasilają. Może to świadczyć np. o uszkodzeniu korzenia zęba. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, warto wykonać zabieg u doświadczonego chirurga stomatologicznego.
Zabieg kortykotomii nie trwa długo. Zazwyczaj pacjent spędza w gabinecie około 45 minut (wliczając czas niezbędny do przygotowania do zabiegu).

Czego unikać po kortykotomii?

Pacjent po zabiegu kortykotomii powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Przez 12 godzin po zabiegu pacjent nie powinien stosować środków do płukania jamy ustnej i szczotkować zębów. Po upływie tego czasu możliwe jest szczotkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej, ale tylko zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Pacjentowi po kortykotomii zaleca się także odpoczynek. Przez 12 godzin po zabiegu nie wolno wykonywać aktywności fizycznej (mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia krwotoku). Do momentu zejścia opuchlizny zaleca się także przyjmowanie półpłynnych i chłodnych posiłków. Warto pamiętać o regularnym piciu wody.

Kortykotomia – ceny

Koszt wykonania zabiegu kortykotomii jest uzależniony do kilku czynników m.in. liczby segmentów, które wymagają nacięcia. Cena jest ustalana indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg. Pacjent pozna koszt zabiegu przed jego wykonaniem.

Jak się umówić na kortykotomię do chirurga dentystycznego w Gdańsku?

Chirurgia stomatologiczna to specjalność lekarzy pracujących w naszym centrum stomatologicznym w Gdańsku. Zapraszamy na konsultację, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, wykona niezbędną diagnostykę i zakwalifikuje do zabiegu. Zachęcamy do umawiania wizyt telefonicznie, za pomocą formularza w zakładce kontakt lub osobiście w rejestracji.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas