Nie tylko mechaniczne uszkodzenia, ale też zaniedbania w jamie ustnej mogą prowadzić do konieczności odbudowy zęba. Leczenie kanałowe mocno ingeruje w strukturę zęba, co często wywołuje konieczność jego późniejszej odbudowy. Rekonstrukcja zęba to zabieg, któremu współczesna stomatologia estetyczna jest w stanie podołać z bardzo dobrym i trwałym efektem. Co warto o nim wiedzieć?

Odbudowa zęba – kiedy i dlaczego konieczna?

Kiedy zaniedbujemy regularne kontrole dentystyczne, może się okazać, że próchnica będzie już na tyle zaawansowana, że niezbędne jest leczenie kanałowe. W jego przypadku ząb staje się bardziej podatny na złamania i uszkodzenia, co związane jest, z tym że zarówno ściany komory, jak i korzenia robią się cieńsze po usunięciu z nich zakażonych tkanek. Niekiedy samo ugryzienie twardej części pokarmu wywołać może ukruszenie zęba, w innych sytuacjach można się potknąć i upaść, również naruszając strukturę zęba lub go łamiąc. 

Odbudowa zęba jest konieczna w przypadku uszkodzeń struktury lub ubytków, aby utrzymać prawidłowe warunki zgryzowe i ząb w zębodole. Rekonstrukcja pozwala uzupełnić miejsce po mechanicznym uszkodzeniu i tym samym zapobiec wtórnym infekcjom kanałów. Zabieg poprzedza dogłębna diagnostyka, która umożliwia wybór odpowiedniej metody leczenia.

Od czego zależy dobór metody odbudowy zęba?

Szczegółowa diagnostyka przeprowadzana przez stomatologa musi uwzględniać przyczynę uszkodzenia zęba, stopień jego zniszczenia, dotychczasowe działania, jakie podejmowane były na danym zębie. Ważna też będzie ogólna kondycja wszystkich tkanek w jamie ustnej, czyli zębów, dziąseł, języka, stan żuchwy i kości. Znaczenie mają też oczekiwania pacjenta oraz możliwości finansowe. Proces odbudowy zęba nie należy do tanich zabiegów, a poszczególne metody, jak chociażby licówki czy korony protetyczne różnią się ceną. Jakie są obecnie dostępne metody odbudowy zęba?

Rodzaje metod stosowanych w rekonstrukcji zębów

Wyróżnia się kilka metod rekonstrukcji, które stosuje się w innych okolicznościach.

  • Kompozytowe wypełnienie

Kompozyt jest opcją w przypadku uszkodzeń małych lub niezbyt głębokich. Odbudowa zęba przy pomocy kompozytu jest możliwa dzięki wysokiej plastyczności tego materiału. Stomatolog może idealnie dopasować dobudowywany kawałek do kształtu uszkodzonego zęba i całego zgryzu. Pigmenty stosowane przez stomatologów pozwalają na to, by kompozyt pasował kolorystyczne do reszty uzębienia. Czym jest taki kompozyt? Składa się on z oligomerów i monomerów o podłożu żywicowym. Kompozyt zawiera kwarc, krzemionkę, związki z fluorem oraz szkło. Takie wypełnienie można założyć podczas jednej wizyty i jest to najtańsza opcja odbudowy zęba.

  • Włókno szklane – kiedy stosowane?

Kiedy leczenie kanałowe kończy się koniecznością odbudowy zęba, najczęściej stosowaną metodą jest rekonstrukcja na włóknie szklanym. Takie rozwiązanie daje bardzo dobre efekty estetyczne ze względu na odporność tego materiału na czynniki niszczące. Wybierane przez dentystów w sytuacji większego uszkodzenia zęba i gdy doszło do zniszczenia więcej niż jednej powierzchni zęba. Włókno szklane dobrze wzmacnia też efekty wcześniejszych zabiegów z wykorzystaniem kompozytu. Pozwala ono dobrze wzmocnić sztywność zęba, gdy doszło do jego złamania. Ograniczeniem rozwiązania w postaci włókna szklanego jest fakt, że nie stosuje się go raczej na zębach trzonowych, a głównie na zębach przednich.

  • Wkład koronowo-korzeniowy i korona porcelanowa

Im bardziej zaawansowane zniszczenie zęba, tym trudniejszy i bardziej kosztowny jest proces odbudowy zęba. Duże znaczenie ma kwestia stanu korzenia zęba. Jeśli jest on w dobrym stanie, odbudowa zęba na korzeniu może odbyć się przy zastosowaniu porcelanowej korony, która będzie dobrym rozwiązaniem na martwym zębie. Zaletą korony jest to, że otacza ona cały ząb i chroni przed próchnicą oraz umożliwia dopasowanie kształtu i koloru do całego uzębienia. Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj uzupełnienia protetycznego, którego element w postaci ćwieka umieszcza się w kanale korzeniowym. Drugą część wkładu stanowi część koronowa wystająca ponad korzeń i odtwarzająca zniszczoną koronę. Wkład koronowo-korzeniowy może też stanowić podstawę pod most protetyczny. Można go też zastosować na zębach z licznymi wypełnieniami, które osłabiają ząb. Stomatolog może użyć standardowego wkładu, ale jest to mniej trwałe rozwiązanie. Lepszym jest wkład koronowo-korzeniowy tworzony na zamówienie indywidualnie dopasowany do naszych zębów.

  • Licówki

Licówki to kolejny sposób na zniszczone zęby. Dzięki nim może dokonać się również odbudowa złamanego zęba. Aby je założyć, trzeba mocno oszlifować ząb czy zęby mocno ingerując w ich strukturę. Ich celem jest imitacja naturalnych zębów, podobnie jak protetyczne korony. Stosuje się je w przypadku mocno przebarwionych zębów, złamanych zębów, konieczności ich wydłużenia czy skrócenia oraz ukrycia znaczących uszkodzeń szkliwa. Ukruszone czy nadłamane zęby mogą odzyskać kształt dzięki licówkom. Licówki mogą być wykonane z akrylu, kompozytu, porcelany. Mogą być również licówki ceramiczne i nawet ręcznie malowane. Lekarz stomatolog dobiera je do potrzeb pacjenta, choćby finansowych. Licówki akrylowe, choć najmniej trwałe i estetyczne są najtańsze, przez co niektórzy pacjenci na nie się zdecydują.

Czy zabieg odbudowy zęba jest bolesny?

Idąc do dentysty, często pocieszamy się możliwością otrzymania znieczulenia, dzięki któremu nieprzyjemny jest tylko dźwięk wiertła. Zastanawiamy się, jak jest w przypadku innych zabiegów niż przy samym zakładania plomby. Czy odbudowa zęba boli? Dużo zależy od metody leczenia. Jeśli najpierw trzeba dokonać leczenia kanałowego, można liczyć się z bólem nawet 3-4 dni po zabiegu. Wtedy wizytę związaną z samą odbudową zęba ustala się w innym terminie.

Zabiegi związane z samą odbudową z reguły są bezbolesne, tym bardziej, kiedy mamy do czynienia z zębem martwym, a takim jest ząb po leczeniu kanałowym. Najwięcej niepokoju budzi zakładanie licówek w związku z koniecznością szlifowania zęba lub zębów. Zabieg wykonywany jest w znieczulenia miejscowym, podobnie jak w przypadku zakładania korony protetycznej. W obu przypadkach szlifowanie zębów jest potrzebne, by zmniejszyć z każdej strony ząb i oczyścić go przez założeniem licówki czy korony. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, chcąc dokonać odbudowy zęba?

Koszt odbudowy zęba

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje odbudowa zęba, trzeba mieć świadomość, że każda możliwa opcja to inny efekt, jego trwałość, a tym samym inna cena. Dlatego nie tylko cena jest kwestią, którą warto omówić ze swoim lekarzem. Najtańszą opcją jest odbudowa kompozytowa, której cena w zależności od gabinetu i skomplikowania problemu waha się między 100 a 300 zł za jeden ząb. W przypadku odbudowy zęba na bazie włókna szklanego dużo zależy od tego, czy zabieg będzie łączony z leczeniem kanałowym. Za odbudowę zęba tego typu musimy się liczyć z ceną ok. 400-500  zł. Wkład koronowo-korzeniowy, na którym ma zostać zamocowana korona protetyczna to cena między 150 a 400 zł za wkład metalowy oraz między 300 a 600 za wkład z włókna szklanego.

Jeśli chodzi o same korony, to dużo zależy od tego, z czego są tworzone. Najdroższe korony to te pełnoceramiczne, których cena waha się miedzy 1000 a 1800 zł za ząb. Tańsze są korony na stali stomatologicznej, czyli na metalu, za które zapłacić trzeba 600 – 900 zł. W przypadku koron na złocie, które mają przeciwpróchnicze właściwości, trzeba liczyć się ceną ok.600 zł, a do tego trzeba dodać jeszcze wartość złota. Jeszcze inaczej sprawa się ma w przypadku zakładania korony od razu na 2, 3 czy 4 zęby. Cena wtedy oczywiście odpowiednio rośnie. Cena licówek zależna jest od materiału, z którego są one wykonane. Licówki kompozytowe to koszt ok. 300 zł za ząb, a w przypadku najdroższej opcji, czyli licówki porcelanowej (ceramicznej) możemy spodziewać się kwoty 1200 zł lub więcej za jeden ząb.

Metody odbudowy zębów to rozwiązanie przywracające estetyczny wygląd zębom, ale też pozwalające zadbać o prawidłowy zgryz i zdrowie zębów.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas