Naturalny kolor naszych zębów zależy od czynników genetycznych, a w pewnym stopniu również od dbałości o higienę jamy ustnej oraz trybu życia. Choć nie każdy z nas otrzymał od natury piękne, białe zęby, to ich uzyskanie wcale nie jest trudne. Współczesna stomatologia estetyczna oferuje różne metody, które są bezpieczne i przystępne cenowo. Przede wszystkim dają jednak naprawdę spektakularne efekty.

Wybielanie nakładkowe

Jeżeli od dawna marzysz o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu, to z pewnością zastanawiasz się, jaka metoda wybielania zębów będzie dla Ciebie najlepsza. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak cena czy kwestie bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest również to, ile trwa wybielanie zębów w zależności od konkretnego sposobu. Poniżej odpowiadamy na frapujące Cię pytania.

To jedna z najpopularniejszych metod wybielania zębów, którą częściowo możemy wykonać w domu. Oczywiście dzieje się po otrzymaniu odpowiednich instrukcji od lekarza. Najpierw stomatolog wykona odlew naszych łuków zębowych, aby przygotować specjalne nakładki, które będziemy zakładać na noc. Otrzymamy również żel wybielający, który należy aplikować do nakładek. Naszym zadaniem będzie zakładanie ich na kilka godzin dziennie lub nawet na całą noc. Jest to najlepsza metoda wybielania zębów dla osób, które wolą uzyskiwać stopniowe efekty, zależy im na radykalnym rozjaśnieniu uśmiechu, ale w sposób bezpieczny i w dobrej cenie. Trzeba pamiętać, że stosowanie nakładek wymaga od pacjenta dyscypliny, wytrwałości i konsekwencji. Dla niektórych noszenie nakładek przez kilka godzin może być też mało komfortowe i sprawiać problemy podczas snu.

Laserowe wybielanie zębów

Stomatolodzy najczęściej używają trzech rodzajów urządzeń: Beyond, Zoom! lub BriteSmile. Różnią się one możliwościami i stopniem zaawansowania, jednak zasada działania jest podobna. Laserowe wybielanie zębów u dentysty zaczyna się od nałożenia na dziąsła żelu ochronnego. Następnie stomatolog aplikuje preparat wybielający. Ostatnim etapem jest naświetlanie zębów laserem. Tym sposobem nadtlenek wodoru zawarty w środku wybielającym rozpada się, wnika w szkliwo oraz zębinę, usuwając przebarwienia. Ile trwa wybielanie zębów tą metodą? Do czterdziestu minut. Jeśli więc chcesz jak najszybciej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, bez stosowania nakładek, będzie to dla Ciebie najlepsza metoda wybielania zębów.

Licówki maskujące

Niektórzy nazywają je alternatywą dla wybielania zębów, jednak nie do końca tak jest. Licówki służą nieco innym celom. Przede wszystkim jest to rodzaj nakładek, dzięki którym można rozwiązać wiele problemów ze zgryzem. Licówki najczęściej stosuje się w przypadku pojedynczych zębów. Np. w sytuacji, gdy w okolicach jego korony powstały przebarwienia wynikające z martwicy. Licówka jest często ratunkiem dla złamanego zęba. Ma także szerokie zastosowanie estetyczne, gdy chcemy wydłużyć, poszerzyć, skrócić lub zwęzić koronę. Na tę metodę decydują się osoby pragnące pozbyć się diastemy. Choć licówki nie są typową metodą wybielania zębów, to przy okazji pozwalają na ich rozjaśnienie. Trzeba jednak pamiętać, że stomatolog musi dopasować kolor nakładek do naturalnej barwy naszych zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego a wybielanie zębów

Kamień nazębny gromadzi się w naturalny sposób, choć u niektórych osób tendencja do jego powstawania może być większa. Dokładne szczotkowanie i higiena jamy ustnej pozwalają zahamować ten proces, ale nie wystarczą, dlatego regularne usuwanie kamienia jest zabiegiem rekomendowanym większości pacjentom. Już samo jego wyeliminowanie powoduje, że zęby stają się jaśniejsze. Zabieg ten jest również jednym z etapów przygotowawczych do wybielania zębów u dentysty. Zapewnia on dobre przygotowanie powierzchni oraz zwiększa skuteczność preparatów rozjaśniających.

Wybielanie zębów u dentysty – jak się przygotować?

Jak już wspomnieliśmy, aby profesjonalne metody wybielania zębów były skuteczne, należy odpowiednio się przygotować. Pierwszym krokiem jest wyleczenie próchnicy oraz wszelkich ubytków. Jeśli preparat rozjaśniający dostanie się do miazgi, może nie tylko powodować ból, ale również ją uszkodzić. Kolejnym etapem będzie przygotowanie powierzchni zębów, poprzez usunięcie płytki nazębnej i kamienia.

Kiedy zrezygnować z wybielania zębów?

Wybielanie zębów u dentysty jest bezpieczną metodą, jednak w niektórych przypadkach trzeba z niego zrezygnować. Podczas konsultacji stomatolog z pewnością wymieni wszystkie przeciwskazania. Należą do nich przede wszystkim różnego typu schorzenia oraz problemy w obrębie jamy ustnej: wysoka nadwrażliwość, paradontoza, odsłonięte szyjki zębowe, zaawansowany bruksizm czy owrzodzenia tkanek miękkich. Zabiegu z użyciem lasera nie przeprowadza się u pacjentów z chorobami nowotworowymi, padaczką czy cukrzycą. Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny natomiast przełożyć wybielanie zębów u dentysty na inny czas.

Zalety wybielania zębów u dentysty

Być może próbowałeś już różnych domowych sposobów, takich jak pasty z węglem aktywnym czy apteczne preparaty rozjaśniające. Żaden z nich nie zapewni jednak takiego efektu, jak profesjonalne wybielanie zębów u dentysty. Zwłaszcza jeśli borykasz się z trwałymi przebarwieniami lub problemem martwicy. Zabieg u stomatologa zapewnia radykalny i trwały efekt. Jest również w pełni bezpieczny. Lekarz dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę wybielania zębów, która pozwoli uzyskać maksymalny efekt rozjaśnienia.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Na cenę pięknego, białego uśmiechu wpływ ma nie tylko aktualny stan naszego uzębienia. Kwoty zabiegów różnią się w zależności od miasta, gabinetu stomatologicznego, użytego sprzętu oraz oczywiście metody. Te z użyciem lasera także mogą osiągać różne pułapy. Rozjaśnienie pojedynczego zęba może nas kosztować ok. 150 zł. Z kolei oba łuki to zazwyczaj koszt do 2000 zł. Wybielanie zębów u dentysty metodą nakładkową jest tańsze i przeważnie nie przekracza 1000 zł. Za licówkę kompozytową zapłacimy ok. 900 zł, a za trwalszą, pełnoceramiczną ponad dwa razy więcej.

 

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas