Zdrowy i piękny uśmiech bez wątpienia wpływa na nasze dobre samopoczucie i pewność siebie. Braki w uzębieniu mogą powodować nie tylko ból i dyskomfort, ale także prowadzić do różnych schorzeń. Pojedyncze braki lub całkowite bezzębie to także jedna z przyczyn obniżonego poczucia własnej wartości, a w skrajnych sytuacjach nawet depresji. Na szczęście nowoczesna stomatologia pozwala nie tylko naprawić zęby, które już posiadamy, ale również zastąpić, które z jakiegoś powodu straciliśmy. W tym celu wykorzystuje się m.in. korony zębowe, protezy zębowe i tzw. mosty protetyczne. Jakie są różnice między nimi?

Czym jest korona zębowa?

Zacznijmy od korony zębowej, którą wykorzystuje się do odbudowy pojedynczych zębów np. w przypadku próchnicy czy złamania. Ich cechą charakterystyczną jest to, że trudno je odróżnić od naturalnych zębów. Odbudowa uzębienia polega tutaj na nałożeniu specjalnej nakładki, którą osadza się na oszlifowanych zębach lub wcześniej przygotowanych implantach.

Korony zębowe pozwalają odzyskać piękny uśmiech, ale do ich wykonania i założenia potrzeba czasu. Zazwyczaj jest to kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Korony zębowe mogą być wykonane z różnych materiałów i w zależności od potrzeb mogą różnić się zastosowaniem.

Główne rodzaje koron zębowych to: 

  • korony cyrkonowe, którymi uzupełnia się ubytki zębów bocznych i przednich,
  • korony porcelanowe, które idealnie imitują naturalne szkliwo (praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów),
  • korony tymczasowe, które stosuje się okresowo aż do uzupełnienia protetycznego,
  • korony porcelanowe na metalowej konstrukcji odznaczają się wytrzymałością,
  • korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu, które są niealergiczne.

Ile trwa założenie korony zębowej i ile to kosztuje?

Przede wszystkim kluczowa jest szczegółowa diagnostyka. Po przeprowadzeniu wywiadu ze stomatologiem i zleceniu badań zostanie zaproponowana konkretna metoda rekonstrukcji uzębienia. W przypadku koron zębowych konieczne będzie uprzednie oszlifowanie naturalnych zębów, które muszą być zdrowe — w przeciwnym razie nie będzie można przeprowadzić zabiegu. Później pobiera się wyciski uzębienia i dopasowuje odcień koron zębowych do koloru zębów naturalnych.

Na koniec pozostaje już wstawić koronę zębową. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, dlatego też pacjent nie powinien czuć żadnego bólu. Czas, jaki jest potrzebny do przeprowadzenia zabiegu, zależy od rodzaju korony i zamyka się najczęściej w dwóch lub trzech wizytach.

Cena korony zębowej zależy od wybranego materiału. Najtańszym wyborem jest korona porcelanowa na podstawie metalowej. Znacznie droższa jest korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu, a najdroższą opcją jest tzw. most pełnoceramiczny. Korona zębowa jest stosowana w celu odbudowy uszkodzonych lub startych zębów. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są bardzo uszkodzone zęby, próchnica lub zmiany w obrębie korzeni zębowych.

Proteza zębowa — wszystko, co musisz wiedzieć

Protezy zębowe dzielimy na stałe i ruchome. Pierwsze z nich wykorzystuje się w przypadku tzw. bezzębia całkowitego i są one instalowane w jamie ustnej na stałe. Implementuje się wówczas specjalne śruby, które przejmują funkcje utraconych zębów. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu jest praktycznie bezbolesny. Do stałych protez zębowych zaliczamy: korony zębowe, wkłady koronowo-korzeniowe i mosty protetyczne. 

Protezy zębowe stałe mają imitować naturalne uzębienie. Nie powodują też zaniku kości czy stosowania kleju mocującego. To rozwiązanie trwałe i bezpieczne, choć do utrzymania zadowalających efektów konieczne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Protezy stałe są też relatywnie drogie, dlatego też wiele osób decyduje się na alternatywne propozycje.

Protezy zębowe ruchome to m.in.  protezy szkieletowe, nakładowe, częściowe i całkowite. Można je zakładać i zdejmować samodzielnie, co jest szczególnie ważne przed położeniem się spać. Co więcej, kluczowa jest tutaj również prawidłowa higiena jamy ustnej, bo pod protezami ruchomymi mogą się znajdować resztki jedzenia.

Ważna jest zatem samodyscyplina i stosowanie się do zaleceń stomatolog. Proteza zębowa ruchoma po upływie około 5 lat zazwyczaj wymaga wymiany. Cena protezy zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zazwyczaj jest to jednak nawet kilka tysięcy złotych.

Rodzaje protez

Protezy akrylowe

Jedną z najtańszych protez zębowych dostępnych na rynku są protezy akrylowe, które występują zarówno w wersji stałej, jak i ruchomej. Takie rozwiązanie jest nawet refundowane przez NFZ. Dlatego też z protez akrylowych korzysta wiele osób, które dysponują dość ograniczonym budżetem. Ma ona jednak pewne wady, takie jak np. dość długi proces adaptacyjny i związane z tym trudności z wyraźną wymową.

Protezy szkieletowe

Inną również bardzo popularną protezą ruchomą, jest proteza szkieletowa. To wygodne rozwiązanie, które świetnie imituje naturalne uzębienie. Protezy szkieletowe odznaczają się też wytrzymałością, ale do ich założenia wymagane jest (przynajmniej częściowe) zachowanie własnego uzębienia.

Protezy nylonowe

To propozycja dla osób, które cierpią na częściowe bezzębie (muszą posiadać przynajmniej jeden własny ząb). Protezy nylonowe instalowane są w jamie ustnej za pomocą specjalnych klamer dopasowanych do koloru zębów i dziąseł. Konstrukcja jest stabilna i lekka, a także cechuje się szybką adaptacją i odpornością na uszkodzenia. Z drugiej strony nylon może stopniowo wchłaniać zanieczyszczenia oraz wodę, co sprawia, że taką protezę stosunkowo często trzeba wymieniać.

Protezy acetalowe

Ruchome protezy zębowe to również tzw. protezy acetalowe. Takie rozwiązanie zapewnia pacjentowi naturalny i zdrowy uśmiech — proteza jest elastyczna i odporna na zginanie. Jej noszenie jest wygodne, ale wymaga posiadania własnego uzębienia, dlatego też z takiej opcji nie skorzystają osoby zmagające się z całkowitym bezzębiem.

Most protetyczny — co to takiego?

Most na zęby to uzupełnienie, które jest na stałe umieszczane w jamie ustnej pacjenta. Rozwiązanie to stosuje się u osób, które cierpią na częściowe bezzębie, tj. utraciły od jednego do trzech zębów. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że warunkiem do przeprowadzenia zabiegu jest to, by przed i za luką znajdowały się naturalne zęby lub implanty zębowe.

Most protetyczny składa się z koron protetycznych i tzw. przęsła, które ma za zadanie odtworzyć braki w uzębieniu. Jest to dość niedrogi i szybki sposób, który przywraca piękny i zdrowy uśmiech. Most możemy założyć zarówno na górnym, jak i dolnym łuku zębowym.

Wykonanie takiego zabiegu wymaga przynajmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na początku zalecane jest zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli lekarzowi ocenić stan dziąseł i jamy ustnej. Zdarza się, że pacjent jest wówczas zakwalifikowany do leczenia kanałowego zębów. Na kolejnej wizycie należy oszlifować zęby, na których zostanie osadzony most. Lekarz pobierze też wycisk, z którego zostanie on później zbudowany. Na trzeciej wizycie most jest już zazwyczaj dopasowywany i osadzany w jamie ustnej. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym. 

Most protetyczny — przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do założenia mostu protetycznego są zbyt duże luki międzyzębowe. Jeśli pacjent zmaga się z niemal całkowitym bezzębiem, to zalecanym rozwiązaniem będzie proteza. Innym przeciwwskazaniem są zbyt słabe naturalne zęby, które miałyby stanowić filar odbudowy. Mostów nie instaluje się też na chorych dziąsłach. 

Most na zębach nie różni się od naturalnego uzębienia. Przejmuje on jednak wygląd i funkcje prawdziwych zębów. Z łatwością można dopasować jego kształt i kolor do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mostu nie trzeba zdejmować na noc. Nie wypada on podczas jedzenia czy intensywnego ruchu. Cena mostu protetycznego uzależniona jest głównie od liczby punktów, czyli jego wielkości.

Sprawdź również: https://frankowski.pl/specjalizacje/protetyka/

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas