Leczenie kanałowe - na czym polega zabieg

Czy wiesz, że próchnica to problem, który, według niektórych szacunków, może dotyczyć nawet 90% społeczeństwa (w tym coraz częściej także dzieci po 3. roku życia)? Nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty zębów oraz rozwoju wielu groźnych chorób. W przypadku poważnego zaniedbania jedynym ratunkiem dla zęba jest leczenie endodontyczne, potocznie nazywane leczeniem kanałowym. Jak wygląda zabieg i czy jest bolesny? Ile trwa i od czego zależy jego cena? Odpowiadamy na najczęstsze pytania naszych pacjentów i rozwiewamy wątpliwości!

Budowa zęba – kiedy próchnica powoduje ból?

Zanim wyjaśnimy, na czym polega leczenie kanałowe zęba, przyjrzyjmy się lepiej jego budowie. Dzięki temu łatwiej będzie nam wytłumaczyć, w jaki sposób dochodzi do zapalenia miazgi i rozwoju stanów, w których konieczne jest jej całkowite usunięcie.

Widoczna część zęba nazywana jest koroną. Jej zewnętrzna warstwa to szkliwo. Czy wiesz, że to najtwardsza tkanka w całym organizmie zbudowana w ponad 90% z substancji nieorganicznych? Nie oznacza to jednak, że nie może ulec uszkodzeniu np. u pacjentów zmagających się z bruksizmem, czyli zgrzytających zębami. Korzeń osadzony w zębodole nie powinien być widoczny (odsłonięcie szyjki może świadczyć m.in. o paradontozie, która, nieleczona, może prowadzić nawet do przedwczesnego wypadania zębów). W części koronowej, pod szkliwem, znajduje się tkanka nazywana zębiną. Pod nią z kolei jest komora zębowa, w której znajduje się mocno unerwiona tkanka, czyli miazga odżywiająca ząb i przekazująca bodźce bólowe. Choć zadaniem szkliwa i zębiny jest ochrona miazgi przed działaniem różnego rodzaju niekorzystnych czynników zewnętrznych (takich jak bakterie oraz zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura), to w przypadku rozwoju próchnicy istnieje duże ryzyko, że bakterie mogą przeniknąć do wnętrza zęba poprzez uszkodzone kanaliki zębinowe. Wówczas pojawia się ból oraz nadwrażliwość na ciepło i zimno. To sygnały ostrzegawcze, których nie wolno bagatelizować – konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa i wdrożenie leczenia.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe przeprowadza lekarz endodonta. Zabieg wykonuje się za pomocą wysterylizowanych, cienkich narzędzi. Miazga, w której rozwinął się stan zapalny, musi zostać całkowicie usunięta z komory oraz kanałów. Następnie przeprowadzana jest dokładna dezynfekcja. Tak przygotowane kanały zostają wypełnione bezpieczną substancją, która zapobiega rozwojowi różnego rodzaju bakterii. Lekarze w trakcie zabiegi korzystają ze specjalnych mikroskopów endodontycznych, dzięki którym mogą wykonać swoją pracę w sposób jeszcze bardziej precyzyjny. Stosowanie nowoczesnych technologii pozwala zminimalizować ryzyko konieczności ponownego leczenia kanałowego. Po wypełnieniu zęba lekarz przystępuje do odbudowy protetycznej, która kończy zabieg. Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że większość zębów może być leczona kanałowo. Jeżeli lekarz podejmie decyzję o konieczności przeprowadzenia ekstrakcji, oprócz leczenia endodontycznego lekarz może zaproponować także leczenie implantologiczne. Jednak nowoczesna stomatologia pozwala pacjentom zachować własne zęby w dobrym stanie jak najdłużej.

Wskazania do leczenia kanałowego

W przypadkach zaawansowanej próchnicy leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla zęba. O konieczności jego przeprowadzenia zawsze decyduje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz zdjęć rentgenowskich. Jakie objawy mogą świadczyć o zaawansowanych zmianach chorobowych w obrębie miazgi? Oprócz ostrego bólu i nadwrażliwości na ciepło i zimno może to być także bolesność w tkankach otaczających ząb, ich powiększenie, a także ból przy dotyku.

Ile kosztuje leczenie kanałowe i od czego zależy cena?

Koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim stopnia zaawansowania choroby, a także liczby zmienionych chorobowo kanałów. Na cenę wpływa także wybrana metoda leczenia oraz doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg. Koszt leczenia kanałowego wynosi od kilkuset do tysiąca złotych za jeden ząb. Warto jednak powierzyć swoje zdrowie w ręce profesjonalistów, aby mieć pewność, że zabieg został wykonany przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę przy użyciu najnowszych technologii.

Zabieg leczenia kanałowego

Czy leczenie kanałowe boli?

Najczęstszym powodem unikania regularnych wizyt u dentysty jest strach przed bólem. Choć leczenie kanałowe zęba może powodować pewien dyskomfort, to pacjent w trakcie zabiegu nie odczuwa bólu. Przed jego rozpoczęciem otrzymuje znieczulenie miejscowe, które skutecznie blokuje nocyceptory wokół leczonego miejsca, które odpowiadają za przekazywanie informacji o bólu do mózgu. Bezpośrednio po zabiegu miejsce leczenia może być bardziej tkliwe i nadwrażliwe na zmiany temperatur. Stan ten nie powinien utrzymywać się jednak dłużej niż kilka dni. Pacjenci mogą w tym czasie korzystać z dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, które zminimalizują dyskomfort.

Ostry, narastający ból zęba lub zębów po leczeniu kanałowym może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym będącym wynikiem np. źle przeprowadzonego zabiegu. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, konieczna będzie konsultacja z lekarzem i ponowne rozpoczęcie leczenia.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Zazwyczaj do usunięcia miazgi i wypełnienia zęba materiałami uszczelniającymi wystarczy pojedyncza wizyta. Leczenia kanałowe jednego zęba trwa najczęściej od 1,5 do 3 godzin. Na skrócenie lub wydłużenie czasu trwania tego zabiegu wpływa m.in. liczba kanałów i korzeni. W niektórych przypadkach konieczne mogą być jednak dodatkowe wizyty. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego konieczne będzie przeprowadzenie diagnostyki rentgenowskiej.

Co zrobić, żeby w przyszłości uniknąć leczenia kanałowego?

Choć leczenie kanałowe to bezpieczna, sprawdzona i bezbolesna metoda ratowania zębów, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jak dbać o zęby, aby w przyszłości uniknąć niedogodności związanych z zabiegiem usuwania zmienionej chorobowo miazgi? Trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczaniu zębów nie tylko za pomocą szczoteczki, ale także nici dentystycznej, irygatora lub specjalistycznych płynów do płukania. Nie obejdzie się bez regularnych wizyt kontrolnych u dentysty (u osób dorosłych przynajmniej raz na 6. miesięcy). Lekarz może jednak zalecić częstsze kontrole w przypadku stwierdzenia złego stanu zębów lub dziąseł. Pamiętaj, że systematyczne mycie i nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej może znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy, ale nie daje 100% gwarancji uniknięcia problemu. Zdrowe zęby to nie tylko podstawa pięknego uśmiechu i dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko wystąpienia wielu groźnych powikłań.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas