O piękny uśmiech trzeba regularnie dbać. Najważniejsza jest odpowiednia higiena, a także regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym, które pozwalają szybko i skutecznie reagować na ewentualne zagrożenia. Czasami jednak zdrowemu uśmiechowi trzeba pomóc w konkretniejszy sposób. W przypadku utraty kilku zębów lub całkowitego bezzębia można bowiem zastosować specjalne mosty i korony na implantach. Jakie i kiedy są wskazane? Zapraszamy do lektury!

Zacznijmy od początku

Utrata jednego lub kilku zębów to poważny problem. Braki w uzębieniu powodują dyskomfort, obniżają poczucie własnej wartości, utrudniają poprawną wymowę, wywołują problemy trawienne i wyglądają po prostu mało estetycznie. Warto też pamiętać, że brak korzenia zęba może prowadzić do zaniku kości, dlatego też w takiej sytuacji dobrze jest rozważyć zabieg implantacji zębowej.

Mosty na implantach, czyli specjalne mosty protetyczne, to jedne z najlepszych i zarazem najszybszych sposobów, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu. Zamiast jednak instalować most na oszlifowanych zębach, w kość wszczepia się implanty, na których później montowane są korony (najczęściej korony porcelanowe lub ceramiczne). Dzięki temu można uzupełnić zarówno pojedyncze, jak i duże braki w uzębieniu.

Kto powinien skorzystać z mostu na implantach?

Most na implantach to rozwiązanie, które poleca się przede wszystkim osobom, posiadającym duże braki w uzębieniu lub takim, które mają już zaplanowany zabieg ekstrakcji np. kilku zębów jednocześnie

W tym celu wykorzystywane są — ze względu na swoją wytrzymałość — implanty tytanowe, na których umieszcza się most protetyczny. Zabieg przywraca piękny uśmiech, który przy odpowiedniej higienie może wystarczyć na wiele lat. Co więcej, most przykręcany na implantach pozwala uzupełnić braki w uzębieniu w ciągu kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Tradycyjny most protetyczny sprawdzi się w przypadku utraty pojedynczego zęba, o ile jest on otoczony innymi zdrowymi zębami. Jeśli braków jest zbyt wiele — konieczne będzie zastosowanie implantów. W przeciwnym razie most nie miałby odpowiedniej stabilności, a przęsło byłoby zbyt rozległe. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe niż zastosowanie protez ruchomych, które można samodzielnie wkładać i wyjmować z jamy ustnej. Mosty na implantach nie przeszkadzają też w mówieniu i jedzeniu.

Jaki most na implantach wybrać?

Most protetyczny oparty na implantach składa się z przęsła, które ma za zadanie otworzyć czynności i kształt utraconych zębów, a także z elementów mocujących. Wybór mostu zależy od głównie od indywidualnej sytuacji pacjenta. Popularne są tzw. mosty jednolite wykonane z porcelany, akrylu, cyrkonu lub metalu. Inną opcją są mosty protetyczne złożone, cechujące się wysoką estetyką — w tym przypadku materiałem głównym jest cyrkon lub metal, ale całość pokryta jest także materiałem ceramicznym.

Warto pamiętać, że wybór mostu protetycznego na implantach to wybór na wiele lat, a czasem i do końca życia. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać odpowiedniego profesjonalistę i dobrać najwyższej jakości implanty. Niekiedy zdarza się również, że podczas wizyt konsultacyjnych pojawiają się przeciwwskazania do wykonania zabiegu — czasami też zabieg implantacji zębowej musi zostać poprzedzony innymi zabiegami chirurgicznymi.

Najczęstszymi przeciwwskazaniami są choroby dziąseł, wybrane choroby ogólne, nowotwory i cukrzyca. Jeśli jednak lekarz nie stwierdzi żadnych dodatkowych utrudnień — należy wybrać odpowiedni materiał implantu. Decyzja ta jest niesamowicie ważna, bo od niej zależy trwałość i barwa końcowego efektu.

Mosty na implantach dzielimy na: 

  • Mosty porcelanowe na cyrkonie. To najtrwalsze i zarazem bardzo estetycznie wyglądające rozwiązanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że mosty na cyrkonie są stosunkowo drogim wyborem. Z drugiej strony — to gwarancja wysokiej jakości i pięknego uśmiechu na wiele lat.
  • Mosty porcelanowe na ceramice. To również często wybierana opcja, która wykorzystuje implanty. Rozwiązanie tego typu cechuje się trwałością i estetyką — całość zostaje wzmocniona tlenkiem cyrkonu.
  • Mosty pełnoceramiczne. Propozycja niezwykle trwała, a zarazem odznaczająca się niemal doskonałą imitacją naturalnego uzębienia. Mosty pełnoceramiczne zakładane są przy uzupełnianiu przedniej części łuku zębowego. Przy właściwym wyborze kolorystyki, nie da się ich praktycznie odróżnić od innych naturalnych zębów w jamie ustnej.
  • Mosty bezniklowe mieszane. Propozycja dla osób, które zmagają się z alergią na nikiel. Z porcelany zostaje wówczas wykonana wyłącznie część zewnętrzna mostu.
  • Mosty porcelanowe na złocie. Propozycja skuteczna, choć niekoniecznie przekładająca się na wysoką estetykę.

Mosty na implantach — dlaczego warto?

Przede wszystkim, jest to rozwiązanie trwałe, estetyczne i skuteczne. Wysoka jakość materiałów, z którego wykonane są mosty na implantach, to gwarancja użyteczności przez długie lata. Nie ma wówczas ryzyka, że most się złamie lub pęknie.

Co więcej, taką odbudowę uzębienia można przeprowadzić w ciągu kilku wizyt, a nawet i szybciej — istnieją bowiem zabiegi pozwalające wszczepić kilka implantów jednocześnie podczas jednej wizyty, ale jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy nie istnieje konieczność przeprowadzenia zabiegu przeszczepu dziąsła lub odbudowy kości.

Przebieg zabiegu

Mocowanie mostów na implantach to zabieg wymagający doświadczenia, wiedzy i precyzji. Dlatego też powinien być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów. Na początku dentysta zakłada implanty, a później mocuje na nich mosty.

Podczas pierwszej wizyty wykonywane jest zdjęcie panoramiczne, które ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, także pomóc w podjęciu decyzji o możliwym leczeniu. Wówczas lekarz prezentuje pacjentowi wstępny plan leczenia i kieruje go na kolejne badania. Dopiero wówczas możliwe jest planowanie rodzaju implantów i tego, jakie ma być ich rozmieszczenie w szczęce. Kluczowy jest także etap oceny higieny jamy ustnej, a także zabieg usunięcia kamienia nazębnego przed implantacją.

Zabieg mocowania mostu na implancie zaczyna się od dokonania znieczulenia miejscowego. Lekarz nacisnął błonę śluzową, a później specjalnym wiertłem nawierca kość, by umieścić w otworze implant. Po jego umieszczeniu zostaje on przykręcony śrubą, mającą zabezpieczyć implant przed ewentualnym wrastaniem tkanek do jego wnętrza.

Na końcu zabiegu należy jeszcze założyć szwy. Implant pozostaje w kości przez około 2-3 miesiące, o ile był wszczepiony w żuchwę lub przez 5-6 miesięcy, jeśli został wszczepiony w szczękę. Dentysta musi też przykręcić do implantu specjalne transfery wyciskowe, które mają odwzorować pozycję implantu w docelowym modelu. 

Technik protetyczny odlewa modele gipsowe i wykonuje most protetyczny. Dentysta sprawdza wówczas, czy pasują one do implantów pacjenta i po jego akceptacji, przykręca je na stałe. Od tego czasu najważniejsza jest regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien też zgłaszać się na wizyty kontrolne.

sprawdz również: https://frankowski.pl/specjalizacje/implantologia/

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas