Jama ustna jest początkowym odcinkiem układu trawiennego. To w niej zachodzi rozdrabnianie pokarmów. Zęby służą jednak nie tylko do żucia. Są one przede wszystkim naszą wizytówką. Posiadanie pełnego i zadbanego garnituru zębów zwiększa atrakcyjność i dodaje człowiekowi pewności siebie. Wiele osób na skutek urazów mechanicznych lub zaawansowanej próchnicy traci zęby. Na szczęście, dzięki protetyce stomatologicznej, istnieje możliwość uzupełniania braków w uzębieniu. Często stosowanym rozwiązaniem są częściowe protezy zębowe.

Czym są protezy zębowe częściowe?

Częściowe protezy zębowe to konstrukcje, które tworzone są w celu uzupełnienia ubytków zębowych w jamie ustnej. Tworzy je płyta, na której umocowane są sztuczne zęby. Tego typu rozwiązania stosuje się zarówno w przypadku pojedynczych, jak i rozległych braków. Głównie protezy wykonywane są z akrylu. Wyposażone są ponadto w klamry, które umożliwiają zamocowanie ich na naturalnych zębach pacjenta.

W jakim celu stosuje się częściowe protezy zębowe? Głównym powodem jest odbudowanie funkcjonalności jamy ustnej. Zastosowanie uzupełnienia protetycznego przekłada się na poprawę: czynności żucia, jakości mówienia, a także estetyki uśmiechu. Dodatkowo dzięki protezie można opóźnić zanik (resorpcję) kości, który pojawia się w przypadku braków zębowych.

Jakie są rodzaje protez częściowych?

Istnieją trzy główne rodzaje częściowych protez zębowych: akrylowe, szkieletowe i elastyczne. Różnią się one materiałem, z którego zostały wykonane, estetyką, a także ceną.

Protezy akrylowe

Wariant akrylowy to pierwszy rodzaj protez częściowych. Jest on łatwo dostępną i najtańszą opcją, dodatkowo refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Protezy akrylowe częściowe mogą być zastosowane w przypadku nawet dość rozległych ubytków. Niestety takie modele są dość niekomfortowe dla pacjenta. Z racji tego, trzeba dość długo przyzwyczajać się do ich użytkowania.

Jak wygląda akrylowe uzupełnienie protetyczne? Górna płytka dopasowana jest do podniebienia. Natomiast proteza częściowa dolna ma kształt podkowy. Co więcej, takie uzupełnienie może być różowe, podobne do koloru dziąsła lub białe. Druga opcja przeznaczona jest dla pacjentów, którzy są uczuleni na akryl. Warto również mieć na uwadze, że tego typu proteza ma nieestetyczne haczyki, które widoczne są podczas śmiania się czy mówienia – w zależności od miejsca zastosowania protezy.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe są świetną alternatywą dla uzupełnień akrylowych. Charakteryzują się solidną konstrukcją, odporną na złamania, pęknięcia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Do uzupełnień protetycznych tego typu można bardzo łatwo się przyzwyczaić. W ich przypadku nie występują żadne specjalne wzmocnienia takie jak łuki czy siatki. Ponadto zajmują niewiele miejsca na podniebieniu. Ogranicza to w dużym stopniu odruch wymiotny. Co więcej, siły żucia w protezach szkieletowych są zbliżone do naturalnych – przenoszone są one nie na zęby, a na kości szczęki. Dobrze dopasowane szkieletowe uzupełnienie protetyczne jest niezwykle stabilne, co przekłada się na łatwiejsze spożywanie posiłków i wyraźniejsze mówienie.

Proteza szkieletowa składa się z elementów metalowych, które pokryte są akrylem. Mocuje się ją do pozostałych zębów w jamie ustnej za pomocą klamer, a także części podpinających: zatrzasków i zaczepów. Takie uzupełnienie protetyczne jest znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż akrylowe. Dzięki temu ryzyko powstawania infekcji w jamie ustnej jest zdecydowanie niższe. Wadą takiego rozwiązania mogą być natomiast elementy metalowe, które widoczne są podczas uśmiechania się czy mówienia. Dodatkowo posiadacze takich protez muszą być przygotowani na to, że wszelkie zabiegi takie jak wymiana plomb czy usunięcie zęba, mogą naruszyć stabilność uzupełnienia protetycznego.

Protezy elastyczne

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione w tym zestawieniu uzupełnienia protetyczne, to właśnie protezy elastyczne wydają się najlepszym wyborem. Charakteryzują się one solidnością, wysokim poziomem komfortu użytkowania, a także elastycznością. Dla wielu pacjentów najważniejszy jest z pewnością fakt, że są one bardzo estetyczne – prezentują się naturalnie. Z racji tego, że w konstrukcji takich protez nie występują żadne elementy metalowe, doskonale wtapiają się w jamę ustną. Uzupełnienia elastyczne wykonane są z komponentów retencyjnych w kolorze zębów lub dziąseł.

Co więcej, protezy elastyczne odznaczają się: niską wagą, miękkością, niewielką grubością, a do tego, tak jak modele szkieletowe, zajmują mało miejsca w jamie ustnej. W efekcie są nie tylko bardzo wygodne, lecz także można się do nich bardzo szybko przyzwyczaić. Niezwykle ważne jest to, że te protezy częściowe są bezzapachowe, bezsmakowe i biokompatybilne. Dzięki temu nie wywołują reakcji alergicznych czy stanów zapalnych. Jedyną wadą takiego uzupełnienia protetycznego jest stosunkowo wysoka cena.

Zalety i wady częściowych protez zębowych

Częściowe protezy zębowe mają wiele zalet. Można je stosować w różnorodnych przypadkach, zarówno jeśli chodzi o uzupełnienie pojedynczych, jak i rozległych ubytków. Dodatkowo w razie potrzeby można do nich łatwo dołączyć kolejne zęby. Co więcej, takie uzupełnienia protetyczne są łatwe w utrzymaniu w czystości. Pacjent może je bez problemu zdjąć i umyć pod bieżącą wodą. Mocną stroną takiego rozwiązania jest także fakt, że do założenia protezy częściowej nie jest wymagane szlifowanie sąsiednich zębów. Ponadto są one stabilne i wygodne w użytkowaniu.

Jakie wady mają natomiast częściowe protezy zębowe? W porównaniu z wariantami stałymi, są one mniej trwałe. Nierzadko pękają, a pod sporym naciskiem mogą się nawet złamać. Takie uzupełnienia protetyczne wywołują często u pacjentów odruchy wymiotne, a także wzmożone wydzielanie śliny. Najczęściej dzieje się to w pierwszych dniach użytkowania, co przekłada się na duży dyskomfort. Przyzwyczajenie się do protezy jest dość długotrwałe. Jednak potem noszenie jej nie sprawia żadnych problemów.

Zobacz również: https://frankowski.pl/specjalizacje/protetyka/

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas