Detysta leczący pęknięty korzeń zęba

Pęknięty korzeń zęba to problem nie tylko natury estetycznej. Towarzyszy mu ból i dyskomfort, często tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Bagatelizowanie tej dolegliwości może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i prowadzić do utraty zęba. Czy można uratować ząb z pękniętym korzeniem? Jakie objawy powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa? Podpowiadamy!

Pęknięty korzeń zęba – ogólne informacje

Ząb zbudowany jest z korzenia osadzonego w zębodole i korony widocznej w jamie ustnej. Zęby pokryte są szkliwem: tkanką zbudowaną nawet w 98% z materii nieorganicznej. I choć to najtwardsza tkanka w ludzkim ciele, nawet ona nie jest niezniszczalna. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej w przypadku urazów mechanicznych, leczenia endodontycznego (nazywanego także kanałowym), zaawansowanej próchnicy lub niektórych chorób. Ząb może ulec pęknięciu, ułamaniu lub ukruszeniu. W niektórych przypadkach pęknięciu korzenia może towarzyszyć także złamanie kości wyrostka zębodołowego.

Pękanie zębów może być także efektem bruksizmu (patologicznego zaciskania i zgrzytania zębami) oraz nieleczonych wad zgryzu. Osłabienie szkliwa następuje także w wyniku kontaktu z kwasami żołądkowymi (np. w chorobie refluksowej), w efekcie nałogowego palenia nikotyny oraz niewłaściwej diety zaburzającej naturalne pH w jamie ustnej. Można wówczas zaobserwować, że szkliwo jest nieco bardziej przezroczyste. Z czasem powstają na nim drobne rysy lub pęknięcia (pionowe lub poprzeczne).

Pęknięcie korony a korzenia

Czy pęknięcie zęba zawsze wiąże się z koniecznością jego ekstrakcji? Niekoniecznie! Jeżeli uszkodzenie dotyczy tylko szkliwa, możliwa jest odbudowa zęba np. za pomocą licówek stomatologicznych. Jeżeli pęknięcie jest głębokie i sięga aż do korzenia umieszczonego w zębodole, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Każdy przypadek jest jednak indywidualnie rozpatrywany przez lekarza. Stomatolog bada zakres i sposób pęknięcia (pionowy, poziomy czy ukośny), zleca wykonanie badań obrazowych (m.in. badania RTG) i na tej podstawie ocenia możliwości leczenia pękniętego korzenia zęba.

Złamanie korzenia zęba – przyczyny

Przyczyną pęknięcia korzenia zęba może być uraz mechaniczny powstały w wyniku upadku lub uderzenia. Do klinik stomatologicznych z pękniętym korzeniem zęba często zgłaszają się osoby po wypadkach komunikacyjnych, pobiciach lub osoby uprawiające sport zawodowo i półamatorsko. Przyczyną pęknięcia korzenia zęba może być także leczenie endodontyczne. Ząb pozbawiony miazgi staje się bardziej podatny na nacisk.

Pęknięty korzeń zęba – objawy

Przekrój zęba z widocznym korzeniemWiele osób zastanawia się, czy pęknięty korzeń zęba boli. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból o charakterze pulsującym, który nasila się w trakcie jedzenia (szczególnie w zetknięciu z zimnymi lub gorącymi potrawami i napojami). Ale ból może pojawiać się także samoistnie. Co zrobić w przypadku zauważenia opisanych dolegliwości? Przede wszystkim jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa. Warto też do czasu wizyty zrezygnować ze spożywania twardych potraw, które mogą powodować dalsze pękanie zęba. W przypadku silnego bólu można skorzystać ze środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Pęknięty korzeń zęba – leczenie

Pęknięty korzeń zęba to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować! Sposób leczenia jest uzależniony m.in. od sposobu złamania. W przypadku złamania pionowego prawdopodobnie konieczna będzie ekstrakcja zęba. W przypadku złamania ukośnego w szczególnych przypadkach możliwe jest uratowanie zęba. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja i konsultacja ze specjalistą. Leczenie pękniętego korzenia zęba przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu.

Czy pęknięty korzeń zęba można uratować?

Wielu pacjentów zastanawia się nie tylko nad tym, jakie są objawy złamanego korzenia zęba, ale także czy pęknięty ząb może się zrosnąć. Niestety ząb nie jest w stanie zregenerować się samoistnie. Nie warto więc czekać, aż ból uniemożliwi normalne funkcjonowanie! W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast umów się na wizytę do dentysty.

Czym zastąpić ząb poddany ekstrakcji?

Jeżeli lekarz podejmie decyzję o usunięciu zęba z pękniętym korzeniem, zaproponuje jedną z metod obudowy uzębienia. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych! Nieprawidłowe zwarcie zębów może sprzyjać rozwojowi wielu chorób i dolegliwości w obrębie jamy ustnej, ale nie tylko. Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości leczenia pękniętego korzenia zęba oraz braków w uzębieniu, a nawet bezzębia. W naszej klinice stomatologicznej Frankowski Dental korzystamy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów pochodzących od zaufanych producentów. Współpracujemy z wieloma doświadczonymi implantologami. Dzięki innowacyjnej technologii All-On-4 wielu pacjentów wychodzi z naszej klinki z nowym uśmiechem nawet tego samego dnia, w którym zgłosili się na leczenie. Złamanie korzenia zęba to nie wyrok! Nawet w przypadku tak złożonego problemu medycznego jesteśmy w stanie pomóc pacjentom odzyskać piękny uśmiech oraz wiarę w siebie.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas