Braki w uzębieniu to poważny problem, który dotyka coraz większej liczby osób w każdym wieku. Często jest to wynikiem chorób, takich jak np. paradontoza lub urazów mechanicznych. Częściowe lub całkowite bezzębie prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości, gorszego samopoczucia, problemów z jedzeniem i wymawianiem słów, a w skrajnych sytuacjach nawet do stanów depresyjnych. Z pomocą przychodzą jednak implanty zębowe, które relatywnie szybko przywracają piękny i zdrowy uśmiech. Jak należy je pielęgnować? Zapraszamy do lektury!

Higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantu

Implanty zębowe to rozwiązanie dedykowane osobom, które z różnych powodów zmagają się z brakami uzębienia. W przeciwieństwie do protez ruchomych implanty są znacznie trwalsze i wygodniejsze, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji łatwo jest zaprzepaścić efekty kuracji.

Już nawet niewielkie braki w uzębieniu mogą powodować ogromny dyskomfort. Mowa tutaj o: 

 • problemach z przeżuwaniem pokarmu,
 • chorobach układu pokarmowego,
 • wadzie wymowy,
 • zwiększonym ryzyku zachorowania na próchnicę zębów,
 • zapadaniu się policzków i zmianach rysów twarzy,
 • problemach z samoakceptacją.

Warto wiedzieć, że implanty ze względu specyfikę materiału, z którego są wykonane, odporne są na próchnicę, bakterie, zapalenie miazgi zębowej czy działanie demineralizacyjne. Co więcej, nie są one nadwrażliwe na zimno i ciepło, co jest zarówno zaletą, jak i wadą takiego rozwiązania. 

Brak bólu sprawia bowiem, że pacjenci często zapominają, jak istotne są codzienne zabiegi pielęgnacyjne sztucznego uzębienia. Powinny być one wykonywane z taką samą (lub nawet większą!) starannością, jak w przypadku zębów naturalnych. Brak właściwej higieny jamy ustnej to najczęstszy powód komplikacji po wszczepie implanty, a w skrajnych sytuacjach prowadzi to również do jego utraty. Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o implanty zębowe. 

Odrzucenie implantu przez niewłaściwą higienę

Implanty wszczepiane są w kość pacjenta. Składają się one z trzech elementów tj. implantu wewnątrz kostnego (śruby, która zastępuje korzeń zęba), łącznika implantologicznego (na nim osadzana jest korona zęba) oraz z korony protetycznej. Materiały, z których tworzone są implanty, muszą być obojętne dla organizmu człowieka, dlatego mowa tutaj o: tytanie i stopach tytanu, tantalu, porcelanie czy tlenku aluminium.

To właśnie rodzaj materiału pozwala na trwałe połączenie implantu z kością, co następuje mniej więcej w ciągu 6 miesięcy od przebytego zabiegu. Niestety, niewłaściwa higiena jamy ustnej może zaburzyć proces leczenia — często powstają wówczas stany zapalne, które mogą wymusić konieczność dodatkowego leczenia. Czasami dochodzi także do utraty implantu.

Jak dbać o implanty zębowe?

Higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantu to przede wszystkim szereg doraźnych zaleceń i dalsza profilaktyka. Zaraz po zabiegu (przed zdjęciem szwów) zaleca się np. zrobić okładu z lodu. Nie powinno się też nic jeść i pić do momentu, aż znieczulenie przestanie działać. Co więcej, po każdym posiłku należy dokładnie przepłukać jamę ustną przegotowaną wodą (najlepiej letnią).

Przynajmniej kilka razy w ciągu dnia powinno się stosować płukanie antybakteryjne środkiem, który zalecił lekarz. Należy ograniczyć też wysiłek fizyczny, a nawet mówienie. Nie wolno po zabiegu pić alkoholu, palić wyrobów tytoniowych, ruszać językiem w okolicach miejsca, gdzie został wszczepiony implant czy spożywać zbyt gorących posiłków.

Szczotkowanie zębów musi odbywać się w sposób delikatny (zaleca się stosowanie szczoteczki posiadającej specjalne włosie), a podczas nitkowania należy unikać miejsca wszczepu. To jednak nie wszystko, bo po zdjęciu szwów jeszcze przez ponad miesiąc należy unikać dotykania językiem czy palcami miejsca implantacji, a także unikać zbyt dużego wysiłku fizycznego. Do momentu pełnego zagojenia się rany trzeba czyścić okolice wszczepu ze szczególną ostrożnością. Kluczowe są tutaj również wizyty kontrolne, których nie wolno unikać. 

Jak prawidłowo czyścić implanty?

Warto jeszcze raz podkreślić, że implanty zębowe należy myć z taką samą starannością, jak zęby naturalne. Należy również pamiętać, że szczególnym zagrożeniem dla implantów jest nikotyna, która może przyczyniać się do stanu zapalnego tkanki okołowszczepiennej. Palenie papierosów stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania satysfakcjonujących efektów wszczepu, dlatego też w wielu przypadkach jest to jedno z przeciwwskazań do założenia u pacjenta implantów. Odpowiednia pielęgnacja implantów zębowych zapewnia im trwałość do nawet kilkudziesięciu lat.

Podczas codziennej pielęgnacji implantów po pełnym wygojeniu trzeba pamiętać o: 

 • stosowaniu nici dentystycznych,
 • regularnym myciu zębów przynajmniej 2 razy dziennie lub po każdym posiłku (jeśli jest to możliwe),
 • stawianiu się na wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym,
 • usuwaniu kamienia nazębnego.

Higiena implantów zygomatycznych

Każdy rodzaj implantu wymaga zastosowania odpowiednich procedur higienizacyjnych. Mowa tutaj również o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym — przynajmniej raz w roku należy bowiem odkręcić tzw. pracę protetyczną i ją dokładnie wyczyścić. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dlaczego warto zainwestować w implanty?

Implanty to obecnie jeden z najlepszych sposobów na satysfakcjonującą rekonstrukcję uzębienia. Odpowiednio dobrane implanty doskonale imitują naturalne zęby — zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Takie rozwiązanie odznacza się wytrzymałością, dzięki której pacjent może swobodnie spożywać wszystkie typy pokarmów. Implanty zapobiegają również przemieszczaniu się sąsiadujących zębów i — co również istotne — w przeciwieństwie do mostów protetycznych nie wymagają ich szlifowania.

Należy pamiętać, że implantów zębowych nie wszczepia się u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniami jest m.in. choroba alkoholowa, nowotwór, zaawansowana cukrzyca, skrajna paradontoza czy zbyt młody wiek pacjenta.

W zależności od sytuacji wszczepienie implantu odbywa się natychmiastowo (np. po zabiegu ekstrakcji) lub już po wygojeniu kości. Coraz częściej wykorzystywana jest tutaj również metoda All-on-4, która polega na wszczepieniu nawet 4 implantów w ciągu jednej wizyty. W razie utraty zęba warto skonsultować się ze stomatologiem możliwie jak najszybciej — problemy związane z zanikiem kości mogą spowodować, że konieczna będzie jej rekonstrukcja, co z kolei może wydłużyć czas leczenia i znacznie zwiększyć koszty.

Zabieg implantacji zębowej jest poprzedzony wnikliwą diagnostyką i szeregiem badań. Wprowadzenie implantu odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg jest bezbolesny — wszczepienie jednego implantu nie powinno się wiązać z żadnymi poważnymi dolegliwościami. Czas potrzebny do wygojenia się rany i pełnego zrośnięcia tkanki ze wszczepem zależy wielu różnych czynników — najczęściej jednak korona tymczasowa zostaje zdjęcia po około 4 miesiącach od zabiegu implantacji.

Implanty zębowe to przede wszystkim:

 • Trwałość — wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak np. tytan, są odporne na próchnicę. W przeciwieństwie do protez czy mostów implanty mogą służyć przez wiele lat, a nawet przez całe życie przy odpowiedniej pielęgnacji.
 • Naturalny wygląd — implanty zębowe wyglądają i działają dokładnie jak naturalne zęby.
 • Wygoda — implanty nie wymagają wyjmowania, co oznacza, że nie ma potrzeby martwienia się o ich przemieszczanie się czy spadanie. Nie powodują też podrażnień błony śluzowej jamy ustnej, które mogą występować przy stosowaniu ruchomych protez.
 • Poprawa jakości życia — dzięki implantom można odzyskać piękny uśmiech i lepsze samopoczucie.
 • Długoterminowe oszczędności — chociaż koszty początkowe implantów mogą być wyższe niż koszt protezy, to w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardziej opłacalne (ze względu na swoją trwałość).

Sprawdź również: https://frankowski.pl/specjalizacje/implantologia/

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas