Utrata zębów niesie za sobą poważne konsekwencje. Czynnikami, które wpływają na taki stan rzeczy, są m.in. niewłaściwa higiena jamy ustnej, zapalenia dziąseł, zapalenie przyzębia, a czasem nawet urazy. W efekcie następuje degradacja tkanki kostnej szczęki — kość, która nie jest używana, po prostu zanika. W takiej sytuacji konieczne jest podniesienie dna zatoki szczękowej, by móc przeprowadzić skuteczny zabieg implantacji.

Podniesienie dna zatoki szczękowej — kluczowe informacje

Przede wszystkim, jeśli pacjent posiada znaczące braki w uzębieniu, to najprawdopodobniej przed wszczepieniem implantu, niezbędne stanie się uzupełnienie kości. Podniesienie zatoki szczękowej jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest zwiększenie ilości kości wyrostka zębodołowego w bocznej części szczęki. Ma to realny wpływ na warunki kostne w całej jamie ustnej. Operacja chirurgiczna polega na wprowadzeniu tzw. materiału kościozastępczego pod błonę śluzową, która wyściela zatokę szczękową. Dopiero w momencie, gdy już mamy przygotowane właściwe podłoże kostne, można myśleć o przeprowadzeniu zabiegu implantacji.

Co więcej, podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg przeprowadzony pod znieczuleniem miejscowym. Po podniesieniu błony śluzowej zatoki, chirurg wypełnia powstałą przestrzeń tzw. biomateriałem. Na koniec operowane miejsce jest przykrywane śluzówką oraz membraną zaporową. Warto wiedzieć, że istnieją dwie metody podnoszenia dna zatoki szczękowej — metoda otwarta oraz metoda zamknięta. Plan zabiegu i leczenia jest wykonywane na podstawie badania tomografii komputerowej.

Podnoszenie dna zatoki szczękowej jest zatem zabiegiem, który przygotowuje pacjenta do leczenia implantologicznego. Mowa o osobach, które zmagają się ze zbyt nisko położonym dnem zatoki szczękowej, przez co niemożliwe jest prawidłowe zainstalowanie implantów. Spłycenie zatoki szczękowej pozwala w sposób kontrolowany wytworzyć nową kość.

Podniesienie dna zatoki metodą zamkniętą i otwartą

Metoda ta jest nazywana techniką krestalną. W tym wypadku nie otwiera się jednak światła zatoki. Chirurg aplikuje wówczas materiał kościozastępczy przez otwory, które później służą do wprowadzenia implantów. Pozwala to podnieść dno zatoki o nawet 3 mm. Ma to również inną zaletę — podczas zabiegu można od razu wprowadzić implanty przy stosunkowo niskiej inwazyjności.

Inną metodą wykonywania zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, jest metoda otwarta. W tym wypadku wycina się w bocznej ścianie zatoki szczękowej niewielki obszary, a następnie wprowadza się tam materiał kościozastępczy. Później chirurg przy pomocy membrany (także z materiału z kościotwórczego) wykonuje operację zamknięcia powstałego wcześniej okienka. Gdy już proces regeneracji kości zakończy się pomyślnie, możliwe jest wprowadzenie implantów. Metoda otwarta daje znacznie większe możliwości w kontekście podniesienia dna zatoki — mowa o nawet 10 mm.

Wskazania i przeciwwskazania

Operację podniesienia dna zatoki szczękowej zleca się w momencie, gdy występuje konieczność aplikacji implantu w bocznej części łuku górnego. Zazwyczaj mowa o sytuacji, gdy odległość pomiędzy zatoką a kością wyrostka zębodołowego wynosi kilka mm. Jeśli jest to więcej niż 7 mm — stosuje się metodę zamkniętą, jeśli mniej — metodę otwartą. Ostatecznie jednak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, dlatego kluczowa jest szczegółowa diagnostyka i konsultacja z lekarzem. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej są: nowotwory, cukrzyca, zaburzenia psychicznie czy choroby układu nerwowego.

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem bezbolesnym — przeprowadza się go pod znieczuleniem. Po operacji należy jednak przez kilka dni odpoczywać i unikać aktywności fizycznych oraz lotów samolotem. Stomatolog przepisze odpowiednie leki, które przyspieszają proces gojenia i wyda instrukcję dotyczącą dalszego postępowania pozabiegowego. Warto też pamiętać, że nie zawsze zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej idzie w parze z wszczepianiem implantów już podczas tej samej wizyty. Wszystko zależy od grubości kości i ewentualnych przeciwwskazań.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zarówno przed zabiegiem podniesienia zatoki, jak i zabiegiem implantacji, konieczne jest często leczenie ortodontyczne. Dzięki aparatowi zęby zostają przesunięte, odsłaniając miejsce do aplikacji implantu. Kluczowe jest tutaj również perfekcyjne zadbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli pacjent nie spełni tego wymogu, to lekarz może odmówić wykonania zabiegu. Zanieczyszczona jama ustna to ryzyko wdania się zakażenia.

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej nie jest przeprowadzany na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Na początku niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem i wydanie zaleceń. Jeśli pacjent zmaga się z różnymi towarzyszącymi chorobami ogólnymi, to konieczna jest dodatkowa konsultacja z lekarzem. Warto też wiedzieć, że na operacji podniesienia dna zatoki szczękowej nie zaleca się przeprowadzać na czczo (ze względu na ryzyko zasłabnięcia).

Zalecenia po zabiegu

Po operacji podniesienia dna zatoki szczękowej zalecenia są podobne, jak w przypadku wyrwania zęba. Opuchliznę należy zniwelować chłodnym kompresem. Nie wolno też zapominać o nieustannym utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, by uniknąć zakażenia. Przez około 14 dni po zabiegu nie powinno się też podnosić ciężkich przedmiotów, ani udawać się w miejsca, gdzie występuje duża różnica ciśnień. Jeśli ból utrudnia codzienne funkcjonowanie, można przyjmować środki bólowe.

Czasami lekarz może również przepisać antybiotyk. Po wyznaczonym przez lekarza czasie pacjent powinien się regularnie stawiać na wizyty kontrolne. Warto podkreślić, że zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej jest bezpieczny, a większość osób znosi go lekko. Nie jest to jednak zabieg refundowany, dlatego należy się liczyć z koniecznością pokrycia kosztów operacji.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas