Pacjent zadowolony po udanym wszczepieniu protezy akrylowej

Proteza akrylowa stanowi uzupełnienie protetyczne, które stosowane jest w przypadkach bezzębia lub znaczących ubytków w uzębieniu u pacjenta. Należy ona do rodzaju protez ruchomych, co oznacza, że jest wyjmowana. Przeciwieństwem są protezy stałe – nadbudowy zęba, które cementuje się w miejscu jego braku. Proteza akrylowa polecana jest nie tylko ze względów estetycznych, lecz również funkcjonalnych.

Potrzebujesz pomocy specjalisty? Skorzystaj z usług protetyka w Gdańsku!

W zależności od rodzaju uzupełnienia (proteza akrylowa całkowita lub proteza akrylowa częściowa) wymagane jest przynajmniej kilka wizyt u stomatologa. Co ważne, tego typu protezy podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Proteza akrylowa całkowita i częściowa – informacje

Protezy ruchome możemy podzielić na protezy częściowe i całkowite. Proteza akrylowa całkowita wykonywana jest dla pacjenta w przypadku, gdy utracił on wszystkie swoje naturalne zęby oraz nie posiada implantów. Pokrywa ona wyrostki zębodołowe, a u góry także podniebienie. Jest to proteza osiadająca. Natomiast proteza akrylowa częściowa zalecana jest, gdy pacjent posiada zęby lub implanty. Uzupełnienia częściowe dodatkowo możemy podzielić na osiadające (opierające się na śluzówce) i nieosiadające (opierające się na pozostałych zębach).

Protezy ruchome wytwarzane są z akrylu – dotyczy to zarówno części imitującej dziąsła i podniebienie (w kolorze różowym), jak i samych zębów (w naturalnym biało-żółtym odcieniu). Uzupełnienia te wykonywane są na zlecenie. Dlatego też, gotowa proteza akrylowa jest doskonale dopasowana do warunków anatomicznych jamy ustnej konkretnego pacjenta.

Proteza akrylowa – wskazania

Proteza akrylowa zalecana jest w sytuacji, gdy u pacjenta zdiagnozowano całkowite bezzębie lub liczne ubytki w uzębieniu. Wykonanie takiego uzupełnienia podzielone jest na pracę dwóch specjalistów. Stomatolog wykonuje pomiary wstępne, dotyczące wysokości, szerokości i koloru. Natomiast samym wytworzeniem protezy zajmuje się protetyk. Przy zleceniu na protezę akrylową całkowitą niezbędne jest około pięć wizyt, zaś przy protezie akrylowej częściowej – około czterech. Są to oczywiście założenia wstępne, gdyż ilość wizyt może się zmienić ze względu na anatomię wewnątrz jamy ustnej.

Proteza akrylowa – wady i zalety

Do najważniejszych zalet protezy akrylowej należą z pewnością dostępność oraz kwestie finansowe. Tego rodzaju uzupełnienie protetyczne jest rozwiązaniem najtańszym, a w przypadku braku pięciu zębów górnych (licząc od siódemki do siódemki) lub całkowitego bezzębia, pacjentowi przysługuje proteza akrylowa częściowa górna lub dolna w ramach refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sami pacjenci potwierdzają, że ten typ uzupełnienia jest estetyczny, funkcjonalny i co ważne – łatwy w utrzymaniu czystości.

Proteza akrylowa

Wadą tego rozwiązania może być fakt, że taka proteza akrylowa przysługuje danemu pacjentowi tylko raz na pięć lat. Oznacza to, że w przypadku zagubienia jej przed upływem tego okresu, musimy wyrobić sobie nową już na własny koszt.

 

Co jeśli proteza akrylowa jest zbyt uciążliwa?

W niektórych przypadkach proteza akrylowa może być uciążliwa dla pacjenta. Jest to spowodowane dłuższym czasem adaptacji do zmian w uzębieniu. Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie się do nowego uzupełnienia jest ćwiczenie mowy i przeżuwania, gdyż mięśnie języka, warg i policzków muszą nauczyć się na nowo „posługiwać” protezą, a to czasami trochę trwa. Ponadto, uzupełnienie to może słabiej utrzymywać się na podłożu, szczególnie w przypadku protezy akrylowej całkowitej dolnej. Na początku pacjent może też niewyraźnie mówić.

Może zdarzyć się również tak, że uzupełnienie w pewnym momencie zacznie nam spadać. Przyczyną takiej sytuacji może być zbyt długi okres jego użytkowania. Zalecana jest wymiana protezy akrylowej co najmniej co 5 lat. Jednakże, u niektórych pacjentów ten okres będzie krótszy. Może to być związane z szybkim zanikiem kości wyrostka zębodołowego po utracie zębów. Wtedy należy wymienić protezę na nową, lepiej dopasowaną.

Ile zazwyczaj kosztuje proteza akrylowa? – cena

Cena protezy akrylowej, podobnie jak innych produktów w branży stomatologicznej, jest zróżnicowana. Ostateczny koszt takiego uzupełnienia będzie zależał od jakości użytych materiałów, wielkości samej protezy czy rodzaju użytych zębów. Całkowity koszt protezy akrylowej podlega również prawom rynku. Więcej zapłacimy za nią w dużym mieście, jednak przełoży się to również na jakość produktu. Obecnie cena protezy akrylowej tego rodzaju wynosi około 3500 złotych, zaś naprawa uszkodzonego uzupełnienia będzie nas kosztowała od 150 złotych wzwyż.

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas