Proteza ruchoma

Zadbane i zdrowe zęby stanowią swego rodzaju wizytówkę dla każdego człowieka. Nie tylko służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu, lecz także dodają nam uroku i atrakcyjności. Jednakże, gdy nasze uzębienie jest niepełne lub lekarz dentysta zaleca usunięcie kilku zębów, konieczne może być skorzystanie z protezy ruchomej.

Na przestrzeni ostatnich lat protetyka znacznie się rozwinęła i obecnie oferuje wiele możliwości. Mamy do wyboru różnego rodzaju uzupełnienia, które wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie. W dzisiejszych czasach nawet charakterystyczne protezy akrylowe nie przypominają już tych, które były popularne jeszcze kilkanaście lat temu. A jakie są obecnie dostępne rodzaje protez ruchomych? Już za chwilę o tym powiemy!

Czym jest proteza ruchoma?

Generalnie protezy możemy podzielić na stałe i ruchome. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są na stałe w jamie ustnej. Oznacza to, że założyć je lub zdjąć może wyłącznie lekarz stomatolog. Do tego rodzaju uzupełnień zaliczamy mosty, korony, wkłady koronowo-korzeniowe, licówki oraz implanty.

Ruchome protezy zębowe natomiast to takie, które możemy samodzielnie założyć i zdjąć. Możemy je podzielić na przykład ze względu na materiał, z którego zostały wykonane: akronowe, nylonowe, akrylowe i szkieletowe. Pod względem budowy zaś możemy wyróżnić uzupełnienia częściowe i całkowite. Te pierwsze uzupełniają brak jednego lub kilku zębów po jednej stronie łuku zębowego lub po obu jego stronach. Natomiast protezy całkowite uzupełniają wszystkie zęby.

Rodzaje protez ruchomych

Obok materiału czy rodzaju uzupełnienia, bardzo ważny jest też aspekt przenoszenia sił żucia w protezie ruchomej. Siły te wytwarzane podczas jedzenia mogą być przenoszone bezpośrednio na błonę śluzową lub kość. W tym pierwszym przypadku może nastąpić stopniowa resorpcja wyrostka zębodołowego, przez co taka proteza ruchoma będzie osiadać w jamie ustnej. Poniżej omawiamy najpopularniejsze rodzaje protez ruchomych.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe złożone są z dwóch części: solidnej podbudowy metalowej, która wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz akrylu, w którym umieszczone są sztuczne zęby. Proteza taka uzupełni nam częściowe braki w uzębieniu, występujące po jednej lub po obu stronach łuku zębowego. Tego typu proteza ruchoma zapewnia stabilne utrzymanie, co przekłada się na komfort pacjenta. Ponadto, w tym przypadku siły żucia przenoszone są na ozębną, dzięki czemu ryzyko zaniku kości jest zniwelowane. Wadą takiego rozwiązania może być obecność mało estetycznych klamer, waga protezy czy też możliwość wystąpienia alergii, gdyż pacjent może być uczulony na niektóre stopy metali lub akryl. Uzupełnienie to może również przejmować ciepło od gorących potraw.

Protezy bezklamrowe

Protezy bezklamrowe to rodzaj uzupełnienia mocowanego na zatrzaskach, zasuwach i koronach teleskopowych. Elementy te przytwierdzane są do zębów własnych lub implantów za pomocą cementu stomatologicznego. Sama proteza ruchoma natomiast zawiera odpowiednio dopasowane do nich gniazda. Tego typu uzupełnienie nie wymaga zastosowania klejów mocujących protezę do podniebienia oraz pozwala uzyskać bardzo estetyczny efekt, ponieważ gniazda mocujące ukryte są w protezie i niezauważalne z zewnątrz.
Ten rodzaj protez ruchomych minimalizuje ryzyko poluzowania się czy też wypadnięcia uzupełnienia podczas spożywania posiłków, rozmowy czy aktywności fizycznej. Ma on również szerokie możliwości zastosowania, ponieważ może być wykorzystany zarówno w sytuacji, gdy pacjent posiada własne zęby, jak i w przypadku całkowitego ich braku.

Protezy osiadające

Protezy osiadające wytwarzane są w całości z akrylu i mogą być zarówno częściowe, jak i całkowite. Protezy ruchome tego typu składają się z zębów oraz płyty protezy. W uzupełnieniu protetycznym górnym jest to akrylowe podniebienie, zaś w dolnym – akrylowy łącznik na powierzchni językowej dziąseł. Oba te elementy łączą poszczególne zęby, a także zapewniają stabilizację protezy na swoim miejscu.
Uzupełnienia te mogą być wzmocnione dodatkowo siatką (w przypadku protezy szczęki) lub też łukiem (w przypadku protezy żuchwy). Bardzo ważne jest, aby elementy te były odlewane, gdyż dzięki temu będą wytrzymałe. To z kolei zapobiegnie złamaniu protezy. Protezę osiadającą możemy dodatkowo stabilizować za pomocą specjalistycznego kleju lub kremu do protez.

Protezy elastyczne (akrylowe)

Jest to najpopularniejszy i niedrogi typ protez ruchomych. Współczesne protezy akrylowe dobrze imitują naturalne uzębienie, są bardzo nowoczesne i świetnie przylegają, dzięki czemu zapewniają komfort podczas przeżuwania pokarmów. Doskonale sprawdzają się one również w kwestii poprawy rysów twarzy, a w szczególności zapadających się policzków. Protezy te subtelnie wypełniają przestrzeń pomiędzy kością szczęki a błoną śluzową policzka. Dzięki temu policzki są delikatnie uniesione.
Protezy elastyczne mogą być częściowe lub całkowite, w zależności od posiadanego uzębienia. Mają one jednak kilka wad. Jedną z nich jest przenoszenie sił żucia na śluzówkę, przez co może wystąpić stopniowy zanik kości. Kolejną wadą tego rozwiązania jest też dość długi okres adaptacji do protezy, szczególnie w przypadku nowych użytkowników.

Ile zazwyczaj kosztują protezy ruchome zębów? – cena

Najtańsze ruchome protezy zębowe dostępne na rynku to protezy akrylowe. Koszt takiego uzupełnienia częściowego rozpoczyna się od 1000 zł, a jego ostateczna cena zależy od wielkości uzupełnienia. Z kolei cena protezy zębowej ruchomej całkowitej zaczyna się od około 2000 zł. W przypadku protez akrylowych możemy liczyć na ich refundację przez NFZ. Protezy zębowe szkieletowe i bezklamrowe to wydatek najczęściej od 1500 zł wzwyż, przy czym ten drugi wariant jest nieco droższy. Te rodzaje uzupełnień protetycznych niestety nie są refundowane przez NFZ.

Męczą Cię ruchome protezy? Rozwiązaniem może być ALL-ON-4

All-on-4® (czyli „wszystkie zęby na 4 implantach”) to niezwykle nowoczesna technika odbudowy uzębienia. Została opracowana przez Dr. Paulo Malo i wykorzystuje ona implanty Nobel Biocare®. Ogromną zaletą tego rodzaju protezy jest to, że cała procedura All-on-4® zajmuje tylko jeden dzień i pozwala pacjentom uzyskać nowe stałe zęby bez przeszczepu kości.

Polega ona na wszczepieniu czterech implantów w odpowiednio dobranych miejscach w szczęce i/lub żuchwie. Następnie, na tych właśnie implantach mocowany jest most z całkowitym uzębieniem w linii uśmiechu. Pierwszy most jest tymczasowy i po pół roku wymienia się go na most stały, wzmocniony tytanową belką, która jest niewidoczna i niewyczuwalna.

A dla kogo rekomendowana jest metoda All-on-4®? Rozwiązanie to polecane jest osobom posiadającym duże braki zębowe, poważne schorzenia przyzębia, braki w kości uniemożliwiające wszczepienie implantów w standardowy sposób, a także osobom zmęczonym noszeniem protez ruchomych i tym, którzy chcieliby poprawić swój wygląd i jakość życia.

Dzięki metodzie All-on-4® możemy spełnić marzenia o pięknym uśmiechu dosłownie w jeden dzień!

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas