Ekstrakcja zęba to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Tak jak każdy zabieg może jednak skończyć się powikłaniami. Podczas usuwania górnych zębów przedtrzonowych lub trzonowych może dojść do powstania przetoki ustno-zatokowej. Czy zamknięcie niefizjologicznego połączenia między jamą ustną a zatoką szczękową zawsze wymaga interwencji chirurgicznej? Sprawdź, czym się objawia przetoka ustno-zatokowa i jak wygląda leczenie.

Kiedy może dojść do powstania przetoki ustno-zatokowej?

Ekstrakcja to zabieg, który najczęściej wykonywany jest w przypadku zaawansowanej próchnicy stanowiącej zagrożenie dla pozostałych tkanek, urazu lub leczenia ortodontycznego. Usunięcie zęba to zabieg chirurgiczny, dlatego powinien być wykonywany przez chirurga szczękowo-zębowego.

Do powstania połączenia ustno-zatokowego może dojść, gdy wierzchołek korzenia zęba jest oddzielony od zatoki szczękowej cienką warstwą tkanki kostnej. Choć powstanie przetoki ustno-zatokowej wymagającej interwencji chirurgicznej dotyczy stosunkowo niewielkiego odsetka pacjentów, to po zabiegu usunięcia zęba warto mieć świadomość, że może dojść do tego powikłania. Dzięki temu pacjent ma szansę łatwiej zidentyfikować przyczynę problemu i zgłosić się do lekarza. Szybkie wdrożenie leczenia może zapobiec wielu innym przykrym konsekwencjom. Chirurg stomatolog po wykonanym zabiegu zawsze powinien sprawdzić, czy pomiędzy jamą ustną a zatoką szczękową nie powstało niefizjologiczne połączenie.

Przetoka ustno-zatokowa – objawy

Jednym z podstawowych objawów przetoki ustno-zatokowej jest przedostawanie się płynów do kanału nosowego. Oznacza to, że pacjent podczas picia lub jedzenia będzie doświadczał nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przemieszczaniem się przyjmowanych pokarmów.

Jak sprawdzić, czy w trakcie ekstrakcji zęba nie powstało połączenie między jamą ustną a zatoką szczękową? Aby zdiagnozować przetokę ustno-zatokową, najczęściej wykonuje się próbę Valsalvy. Na czym ona polega? Lekarz zamyka pacjentowi skrzydełka nosa, a następnie prosi o wykonanie wydechu (który będzie oczywiście utrudniony) i pilnie obserwuje miejsce ekstrakcji (może posłużyć się także lusterkiem stomatologicznym). Jeżeli doszło do powstania niefizjologicznego otworu, z zębodołu będzie wydostawać się powietrze.

Zaobserwowanie jakichkolwiek objawów świadczących o powstaniu przetoki ustno-zatokowej powinno skłonić pacjenta do natychmiastowego zgłoszenia się do gabinetu dentystycznego. Nieleczona przetoka może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Niezabezpieczenie otworu może skończyć się zapaleniem zatoki jamistej, a nawet zapaleniem opon mózgowych.

Przetoka ustno-zatokowa – leczenie

Powstanie niefizjologicznego otworu w jamie ustnej zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Sposób leczenia przetoki ustno-zatokowej zależy m.in. od wielkości powstałego otworu. Do wyleczenia może dojść samoistnie, jeśli otwór jest niewielki. Nie ma wówczas konieczności wykonywania żadnych dodatkowych zabiegów. Lekarz zaleci wówczas obserwację oraz prawidłową pielęgnację miejsca, w którym doszło do powstania przetoki.

W przypadku większych otworów (powyżej 2 mm) konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego. Bardzo ważne jest to, aby zgłosić się do lekarza jak najszybciej po zauważeniu powikłania. Dzięki temu można uniknąć innych przykrych konsekwencji i trudniejszego leczenia. Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego jest wykonywane za pomocą płatu śluzówkowo-okostnowego. Po zasklepieniu chirurg zszywa ranę. Może także zalecić wdrożenie kuracji antybiotykowej. Pacjent powinien się także pojawić w wyznaczonym przez lekarza terminie na wizycie kontrolnej.

Leczenie przetoki ustno-zatokowej we wczesnym stadium nie jest skomplikowane i pacjent tego samego dnia, w którym zgłosi się na wizytę, może wrócić do domu z zasklepionym otworem. Większy problem może się pojawić w sytuacji, gdy doszło do powstania stanu zapalnego w obrębie zatoki szczękowej. Dlatego tak ważne jest szybka identyfikacja problemu. Im później dojdzie do jego rozpoznania, tym trudniejsze będzie leczenie.

Przetoka ustno-zatokowa – jak się umówić na wizytę?

W klinice Frankowski Dental specjalizujemy się w leczeniu przetoki ustno-zatokowej. Mogą się do nas zgłaszać także pacjenci, którzy wykonywali zabieg ekstrakcji zakończony powikłaniami w innej klinice. Zapraszamy do umawiania się na wizyty telefonicznie (+48 (58) 622 06 26 lub +48 606 607 810) lub osobiście w rejestracji w naszym gabinecie na gdańskiej Żabiance. Zachęcamy także do wypełnienia formularza na naszej stronie w zakładce kontakt. Na wszystkie wiadomości odpowiadamy tak szybko, jak to możliwe.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas