Metoda All-on-4 to innowacyjne podejście do leczenia implantologicznego. Dedykowana jest dla wszystkich osób, które zmagają się z całkowitym bezzębiem lub rozległymi brakami w uzębieniu. Ogromną zaletą tej techniki jest skuteczność i szybkość wykonania. Piękny uśmiech można uzyskać już w ciągu jednego dnia.

Czym jest procedura All-on-4?

All-on-4 („zęby na 4 implantach”) to alternatywa dla tradycyjnego leczenia implantologicznego. Klasyczne metody mają duże ograniczenia. Do ich przeprowadzenia niezbędna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej. Niestety u pacjentów, u których bezzębie występowało przez długie lata, następuje jej zanik. W takiej sytuacji konieczna jest wcześniejsza odbudowa, regeneracja i augmentacja kości. To proces niezwykle czasochłonny, a także bolesny. Co więcej, wiąże się on z dużym ryzykiem niepowodzenia.

Innowacyjna technika All-on-4 to rozwiązanie opracowane przez dr. Paulo Malo. Wykorzystuje ona implanty Nobel Biocare. Dzięki nim nowy uśmiech można zyskać już w ciągu jednego dnia – na jednej wizycie. Podczas zabiegu lekarz wszczepia pacjentowi 4 tytanowe implanty w odpowiednio dobranych miejscach w szczęce lub/i żuchwie. Punkty te są wcześniej ustalane na podstawie tomografii komputerowej. Do implantów montowane są specjalne łączniki, a na nich stały most z pełnym uzębieniem. Po 6 miesiącach tzw. most tymczasowy wymienia się na most stały, który ma wzmocnioną, specjalną tytanową belkę. Jest ona niewidoczna i niewyczuwalna. Z racji tego nie wiąże się z żadnym dyskomfortem w mówieniu, czy jedzeniu.

Jakie są wersje all-on-4?

All-on-4 dzieli się na 4 różne wersje:

  • Standard – to podstawowy wariant, w którym zęby na 4 implantach umieszczone są w obrębie kości/ żuchwy bez stosowania dodatkowych zabiegów. Takie rozwiązanie wykorzystuje się u pacjentów, którzy mają wystarczającą ilość, a także jakość kości.
  • High Skill – wersja, w której przed wszczepieniem 4 implantów przeprowadza się wcześniejsze opracowanie tkanek bądź kości. To niezbędne rozwiązanie u pacjentów, u których nie występuje wystarczająca ilość bądź jakość kości.
  • Hybrid – w razie niekompletnej kości w obrębie szczęki pacjenta stosuje się 2 implanty standardowe i 2 jarzmowe albo 3 standardowe i 1 jarzmowy.
  • Extra Maxilla – jeśli u pacjenta występują poważne braki w obrębie szczęki, wówczas stosuje się 4 implanty jarzmowe (zygomatyczne).

Co to są implanty zygomatyczne i dla kogo są przeznaczone?

Jeżeli u pacjentów występuje poważny i rozległy zanik kości, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie implantów zygomatycznych (jarzmowych). Charakteryzują się one tym, że montuje się je w kości policzkowej (kości jarzmowej), a nie w szczęce jak tradycyjne implanty dentystyczne. Co więcej, cechują się one wydłużonym kształtem, z racji czego ich montaż wiąże się z dłuższą i bardziej złożoną procedurą. Zastosowanie takich implantów skraca czas rekonstrukcji uzębienia, co pozwala na uniknięcie skomplikowanych i wymagających procedur przeszczepu kości.

Implanty zygomatyczne to rozwiązanie dla osób, które borykają się z ciężką utratą kości szczęki, a także dla nałogowych palaczy, w których przypadku leczenie konwencjonalne implantami nie jest wskazane ze względu na duże ryzyko powikłań. Implanty zygomatyczne są również znakomitą alternatywą dla pacjentów, którzy nie chcą korzystać z luźnych protez.

Kto może zdecydować się na metodę All-on-4?

Metoda All-on-4 przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się z rozległymi brakami zębowymi oraz schorzeniami przyzębia. To ponadto alternatywa dla pacjentów, którzy są zmęczeni noszeniem wyjmowanych protez zębowych. Co więcej, z tradycyjnych technik implantologicznych nie mogą skorzystać wszyscy. W takiej sytuacji skazani są na posiadanie nieestetycznego uśmiechu, który wpływa niekorzystnie nie tylko na mówienie, czy jedzenie. Brak zębów to również problem natury psychicznej, ponieważ oddziałuje negatywnie na pewność siebie i kontakty społeczne. Zastosowanie procedury All-on-4 to szansa na poprawę wyglądu twarzy, odzyskanie radości z uśmiechania się, a co za tym idzie – podniesienie jakości życia.

Dlaczego warto skorzystać z All-on-4?

Metoda All-on-4 przeprowadzana jest w ciągu jednego dnia. W czasie jednej wizyty odbywa się zarówno oczyszczanie tkanek, ekstrakcje, jak i pozostałe zabiegi. Cała procedura obejmuje wyłącznie 3 wizyty: konsultację, przygotowanie przedzabiegowe oraz zabieg. Co bardzo ważne, rozwiązanie to jest całkowicie bezbolesne. Lekarze stosują bardzo skuteczne znieczulenie miejscowe i dodatkowe środki wyciszające. W razie potrzeby istnieje również możliwość zastosowania narkozy. Co więcej, również w czasie rekonwalescencji nie trzeba obawiać się żadnych dolegliwości bólowych.

W tradycyjnym leczeniu implantologicznym często niezbędny jest przeszczep kości. W All-on-4 taki zabieg nie jest konieczny. 4 implanty umieszcza się w miejscach ustalonych przez zaawansowaną analizę komputerową. Dzięki temu zyskuje się pewność solidnego osadzenia implantu bez poprawiania stanu kości i tkanek. Początkowy koszt All-on-4 może wydawać się duży. Jak się jednak okazuje, jest on tak naprawdę niższy w porównaniu z tradycyjnym procesem leczenia, w którym koszty rozciągają się na rok lub nawet dłuższy czas. W metodzie dr. Paulo Malo odchodzą również opłaty m.in. za przeszczep kości i poboczne zabiegi, m.in. oczyszczanie zatok czy lateralizację nerwu.

Konsultacja i przygotowanie do zabiegu metodą All-on-4

Konsultacja to pierwszy krok do odbudowy uzębienia wedle metody All-on-4. W czasie pierwszej wizyty lekarz zapoznaje się ze stanem uzębienia. Wykonywane jest zdjęcie panoramiczne jamy ustnej i tomografia komputerowa. Na tej podstawie obmyśla się opcje leczenia, a także wybiera rodzaj techniki: Standard, High Skill, Hybrid czy Extra Maxill. Po ustaleniu wszystkich najważniejszych szczegółów leczenia, pacjent zostaje poinformowany o procesie naprawy uzębienia przez Opiekuna Pacjenta. Dzięki temu zyskuje się pełny i dokładny obraz całego przedsięwzięcia.

Dzień zabiegu podzielony jest na dwie części: chirurgiczną i protetyczną. Pierwsza z nich obejmuje wszczepienie implantów oraz wykonanie wszelkich niezbędnych czynności zabiegowych. Po tym pacjent przechodzi do specjalnego pokoju, w którym będzie mógł odpocząć i schłodził pooperacyjne miejsca. W tym czasie technicy zajmują się przygotowaniem mostu. Na tym kończy się pierwszy etap leczenia.

Zanim rozpocznie się drugi etap leczenia metodą zębów na 4 implantach, po 10–14 dniach od zabiegu pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Następnie powinien odwiedzać lekarza co 2 miesiące. Drugi etap leczenia zaczyna się więc mniej więcej po 6–8 miesiącach. Wówczas przygotowywane są wyciski i przymiarki pod ostateczną wersję mostu stałego. Koniec leczenia obejmuje wymianę mostu tymczasowego na stały.

Czy o most wykonany metodą All-on-4 trzeba dbać jak o naturalne zęby?

Należy pamiętać o tym, że metoda All-on-4 nie wyklucza codziennej dbałości o jamę ustną. Wręcz przeciwnie. Dla utrzymania efektu konieczne jest codzienne, skrupulatne czyszczenie mostu. Bardzo ważne jest także dokładne czyszczenie przestrzeni pomiędzy dziąsłem i mostem. Dodatkowo należy regularnie, co 6 miesięcy korzystać z profesjonalnego czyszczenia mostu przez higienistkę stomatologiczną. Oprócz stosowania zwykłej szczoteczki i pasty do zębów warto stosować również irygator wodny, który dociera do najmniejszych zakamarków jamy ustnej. Istotne jest także sięganie po płyn do płukania jamy ustnej. W ten sposób można zapewnić sobie piękny uśmiech przez wiele lat.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas