Zdrowe zęby odgrywają kluczową rolę nie tylko w estetyce uśmiechu, ale także w codziennym funkcjonowaniu. Niestety, próchnica, urazy mechaniczne czy wady rozwojowe, mogą prowadzić do uszkodzeń lub utraty zębów, które wymagają rekonstrukcji. Rekonstrukcja zębów to proces przywracania funkcji, wyglądu i zdrowia zębów za pomocą różnorodnych metod i procedur dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mowa tutaj m.in. o protezach, koronach czy implantach. Jak proces rekonstrukcji zębów wygląda w praktyce? I dlaczego jest on aż tak ważny? Zapraszamy do lektury!

Rekonstrukcja zębów dla zdrowego uśmiechu

Wiele osób bagatelizuje konsekwencje utraty zębów, traktując to jako jedynie problem kosmetyczny. W praktyce jednak nie powinno się tego lekceważyć, bo bierność może prowadzić do rozwoju groźnych chorób. Dlatego też w przypadku ubytku zębowego, utraty pojedynczego zęba lub częściowego i całkowitego bezzębia zaleca się natychmiastową wizytę w wyspecjalizowanym gabinecie stomatologicznym. Lekarz oceni wówczas stan uzębienia pacjenta i zadecyduje o dalszym leczeniu. 

Istnieją różne możliwości rekonstrukcji zębów, takie jak protezy, mosty, korony i implanty. Co więcej, współczesna stomatologia pozwala odbudować zęby w zaledwie jeden dzień dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii leczenia.

Rekonstrukcja zębów — metody

Wypełnienia

W przypadku mniejszych ubytków zębowych stosuje się wypełnienia, najczęściej z materiałów kompozytowych lub amalgamatów. Materiał jest aplikowany do ubytku, a następnie utwardzany, zapewniając odtworzenie naturalnego kształtu zęba.

Korony i mosty

Korony i mosty są rodzajem stałych protez stomatologicznych, które trwale mocuje się na naturalnych zębach lub implantach. Służą one do odbudowy zębów mocno uszkodzonych przez próchnicę lub urazy mechaniczne oraz do zastąpienia brakujących zębów.

Implanty

Implanty są trwałymi rozwiązaniami zastępującymi korzeń zęba. Składają się z metalowego (najczęściej tytanowego) elementu, wszczepianego w kość szczęki lub żuchwy oraz korony zębowej, która jest zamocowana na korzeniu. To doskonałe rozwiązanie dla osób z brakującymi zębami, które chcą odzyskać pełną funkcjonalność i estetykę uśmiechu.

Protezy

Protezy są stosowane w przypadku braku większej liczby zębów. Mogą być całkowite (zastępujące wszystkie zęby w łuku zębowym) lub częściowe (zastępujące jednego lub więcej brakujących zębów).

Odbudowa zębów metodą All-4-one

Natychmiastowa odbudowa zębów za pomocą metody All-on-4 to innowacyjna technika przywracania pełnego uzębienia, stworzona przez Dr. Paulo Malo przy wykorzystaniu implantów Nobel Biocare. Ta zaawansowana procedura umożliwia pacjentom (również tym bez przeszczepu kości) odzyskanie trwałego i pięknego uśmiechu w zaledwie jeden dzień.

Podczas zabiegu, lekarze umieszczają 4 implanty w odpowiednich miejscach w szczęce i/lub żuchwie. Następnie mocują na nich stały most z kompletnym zestawem zębów, który jest instalowany jeszcze tego samego dnia. Po około pół roku tymczasowy most zostaje zastąpiony tzw. mostem stałym, który wzmacnia się wówczas specjalną i niewyczuwalną tytanową belką. Dodatkowo, dzięki precyzyjnemu umiejscowieniu 4 implantów, nie jest konieczny przeszczep kości, co może obniżyć ogólny koszt zabiegu w porównaniu z konwencjonalnym leczeniem implantologicznym.

Metoda All-on-4 dedykowana jest osobom, które cierpią na duże braki zębowe, schorzenia przyzębia lub mają dość noszenia protez wyjmowanych. Z techniki tej mogą również skorzystać pacjenci, którzy zmagają się z zanikiem kości. Jednym z głównych atutów tej metody jest możliwość wykonania wszystkich niezbędnych zabiegów w ciągu jednego dnia, co ogranicza łączną liczbę wizyt w gabinecie do trzech. All-on-4 nie wymaga typowych zabiegów przy leczeniu implantologicznym, co znacznie skraca czas rehabilitacji w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

All-4-one to gwarancja pełnej satysfakcji z zabiegu — skuteczność tej metody wynosi aż 98%! Pacjenci cenią również fakt, że sam zabieg odbudowy zębów i okres rekonwalescencji jest praktycznie bezbolesny.

Jak wygląda odbudowa zęba?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda odbudowa zęba. Metod jest tutaj mnóstwo, a wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Przykładowo, odbudowa zęba za pomocą kompozytu to powszechna metoda przywracania pierwotnego kształtu zęba po niewielkich uszkodzeniach. Dzięki zastosowaniu elastycznego kompozytu przywraca się powierzchniowe mikrowgłębienia, odzyskując wygląd zęba. Z kolei w przypadku odbudowy zęba na włóknie szklanym wykorzystuje się trwałe i estetyczne materiały. Jest to często stosowane rozwiązanie przy leczeniu kanałowym lub przy złamaniach zęba.

A jak wygląda odbudowa zęba na korzeniu? W tym wypadku odtwarza się brakującą koronę przy zachowaniu zdrowego korzenia, wybierając spośród różnych metod, takich jak korony protetyczne czy licówki. Z kolei po leczeniu kanałowym często stosuje się odbudowę zęba za pomocą światłoutwardzalnych materiałów lub włókna szklanego. W przypadku dużych zniszczeń zastosowanie korony protetycznej lub mostu jest konieczne. Jeśli zaś korona lub korzeń zęba uległ utracie, często stosuje się wkład koronowo-korzeniowy jako wzmocnienie przed wykonaniem korony protetycznej. 

Proces odbudowy zęba przebiega następująco:

  • Ocena i diagnoza — stomatolog przeprowadza badanie zęba, wykonuje niezbędne zdjęcia RTG i diagnozuje stopień uszkodzenia lub braku zębowego.
  • Przygotowanie do zabiegu — usuwanie próchnicy lub uszkodzonej tkanki zęba i przygotowanie miejsca pod odbudowę.
  • Wybór materiału — stomatolog i pacjent wspólnie wybierają odpowiedni materiał służący do odbudowy.
  • Przeprowadzenie zabiegu — stomatolog aplikuje odpowiedni materiał, formuje go i dostosowuje do naturalnego kształtu zęba.

Ile trwa odbudowa zęba?

Proces odbudowy zęba może różnić się w zależności od skomplikowania uszkodzenia, wybranej metody naprawy oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. To, ile trwa odbudowa zęba, zależy m.in. od:

  • Wielkości uszkodzenia.
  • Metody naprawy.
  • Stanu zdrowia jamy ustnej.

W przypadku prostych wypełnień zębów z kompozytu, proces ten może trwać około 30-60 minut. Natomiast bardziej skomplikowane procedury, takie jak zakładanie koron czy licówek lub zabiegi implantologiczne, mogą trwać łącznie od dwóch do trzech wizyt. W razie wątpliwości warto zapytać lekarza stomatologa, ile trwa odbudowa zęba w tym konkretnym przypadku.

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Odbudowa zęba jest niekiedy konieczna z powodu uszkodzeń, próchnicy lub urazów, które mogą wpłynąć na strukturę zęba, jego funkcjonalność i estetykę. Często pacjenci zastanawiają się, ile kosztuje odbudowa zęba, ponieważ koszty mogą się różnić w zależności od rodzaju odbudowy, miejsca i stopnia uszkodzenia.

Cena może być uzależniona od kilku czynników, takich jak:

  • Technika i materiał odbudowy — istnieje kilka metod odbudowy zęba, w tym korony, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe czy implanty. Każda z tych metod różni się kosztem związanych z materiałami i czasem potrzebnym do wykonania zabiegu.
  • Stopień uszkodzenia — zakres uszkodzenia zęba również wpływa na cenę odbudowy. Jeśli uszkodzenie jest znaczne i wymaga dodatkowych zabiegów lub specjalistycznych technik, koszty mogą wzrosnąć.

To, ile kosztuje odbudowa zęba, zależy głównie od czasochłonności zabiegu, użytych materiałów i stanu jamy ustnej pacjenta. Przykładowo, w przypadku koron, ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za jeden ząb. Wkłady koronowo-korzeniowe, będące bardziej skomplikowanym rodzajem odbudowy, mogą kosztować więcej ze względu na zaawansowaną konstrukcję i czasochłonność zabiegu. Natomiast implanty zębowe, które są jedną z najtrwalszych opcji odbudowy, także są relatywnie drogim rozwiązaniem, choć w kontekście korzyści, jakie oferują, cena ta nie jest zbyt wysoka. 

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas