resekcja wierzchołka zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Jak przebiega? Czy jest bolesny? Ile trwa regeneracja po wycięciu? Odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez naszych pacjentów. Sprawdź, kiedy warto wybrać się do dentysty i jak umówić się na zabieg u stomatologa w Gdańsku.

Resekcja wierzchołka korzenia – wskazania do zabiegu

Resekcja wierzchołka zęba, czyli po prostu jego wycięcie, to zabieg, który wykonywany jest w wielu przypadkach. Najczęstsze wskazania do zabiegu to:

 • uszkodzenia wierzchołka korzenia zęba np. w wyniku urazu;
 • nieprawidłowa budowa zęba;
 • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych;
 • powikłania po leczeniu protetycznym lub endodontycznym (kanałowym).

W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Dzięki temu istnieje większa szansa, że uda się zachować ząb będący przyczyną powstania dolegliwości. Warto pamiętać, że powikłania po źle przeprowadzonym leczeniu endodontycznym mogą pojawić się nawet po wielu latach. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie symptomy (np. ból, obrzęk czy ropień) mogące świadczyć o tym, że kanał zęba nie został oczyszczony w sposób prawidłowy lub w kanale zostało ciało obce np. kawałek narzędzia.

Na czym polega zabieg resekcji wierzchołka zęba?

Resekcja wierzchołka zęba to inaczej apektomia. Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej. Polega na odcięciu wierzchołka korzenia i usunięciu chorej tkanki, która powoduje stan zapalny i dolegliwości bólowe. Resekcja wierzchołka zęba to szansa na zachowanie zęba leczonego kanałowo. Wszystkie zabiegi chirurgiczne w naszej klinice są przeprowadzane z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, co wpływa na skuteczność leczenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Przed wykonaniem zabiegu konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG zęba. Zabieg resekcji wierzchołka przebiega kilkuetapowo. Niezbędne będzie nacięcie śluzówki i usunięcie zainfekowanej tkanki. Następnie lekarz przystąpi do wypełnienia kanału korzeniowego. Zabieg kończy się zszyciem rany. Konieczne będzie usunięcie szwów, zazwyczaj 7 dni po przeprowadzeniu zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Resekcja korzenia zęba, tak jak każdy zabieg chirurgiczny, nie może być wykonywana u każdego. Apektomii najczęściej nie wykonuje się u osób, które:

 • cierpią na zaawansowaną cukrzycę lub choroby nowotworowe (m.in. białaczkę);
 • są w I trymestrze ciąży;
 • mają stan zapalny w obrębie jamy ustnej lub gardła;
 • cierpią na zaburzenia krzepnięcia;
 • zmagają się z chorobami nerek;
 • chorują na paradontozę;
 • mają podłużne złamanie korzenia zęba;
 • mają nieprawidłową budowę szczęk (wadę zgryzu).

Każdy przypadek zawsze jest jednak rozpatrywany indywidualnie. Stomatolog bierze pod uwagę wiele czynników, starając się znaleźć rozwiązanie, które przywróci pacjentowi komfort życia i będzie obarczone jak najmniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań. Dlatego warto przyjść na wizytę konsultacyjną, w trakcie której lekarz oceni stan pacjenta i podejmie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu lub zaproponuje inną, równie skuteczną, metodę leczenia.

Ile trwa resekcja korzenia zęba?

Usunięcie wierzchołka zęba to zabieg, który wykonuje się podczas jednej wizyty. Apektomia trwa zazwyczaj około 60 minut (wraz z przygotowaniem do zabiegu i zszyciem rany). Czas ten może się jednak wydłużyć, jeśli konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych działań. W naszym gabinecie stomatologicznym w Gdańsku korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, co pozwala zredukować czas wykonywania zabiegów do niezbędnego minimum. Jednocześnie dbamy także o komfort pacjenta, odpowiadając na wszystkie pytania i rozwiewając ewentualne wątpliwości, które mogą pojawić się tuż przed zabiegiem. To również może wpłynąć na czas pobytu w gabinecie.

Czy zabieg odcięcia wierzchołka korzenia jest bolesny?

Zabieg resekcji korzenia zęba, tak jak wszystkie inne zabiegi chirurgiczne wykonywane w naszym gabinecie stomatologicznym, jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Nie wiąże się więc z dolegliwościami bólowymi (nieco wrażliwsi pacjenci mogą jedynie odczuwać pewien dyskomfort spowodowany koniecznością unieruchomienia i dłuższego otwarcia szczęk). Po zabiegu może jednak pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, a nawet niewielkie krwawienie. Miejsce wokół zęba może być tkliwe i opuchnięte. Wymienione wyżej objawy nie świadczą o tym, że zabieg został źle przeprowadzony, wręcz przeciwnie, to naturalna reakcja organizmu na ingerencję w tkanki.

Wszystkie objawy powinny ustąpić po około 3-5 dniach (warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje nieco inaczej, więc u niektórych osób czas regeneracji po zabiegu może się nieco wydłużyć, nawet do tygodnia). W przypadku jakichkolwiek obaw warto skonsultować się z osobą przeprowadzającą zabieg.

Czego należy unikać po zabiegu resekcji wierzchołka korzenia?

Aby uniknąć powikłań po zabiegu, należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zaleceń lekarskich, które są zbliżone do tych po ekstrakcji zęba. Pacjent przez 24 godziny po zabiegu powinien:

 • unikać intensywnego wysiłku fizycznego;
 • unikać spożywania pokarmów, które mogłyby podrażnić miejsce niedawno poddane leczeniu (chodzi przede wszystkim o temperaturę potraw);
 • unikać spożywania alkoholu i palenia tytoniu;
 • nie płukać jamy ustnej i omijać okolicę, która została poddana zabiegowi, podczas szczotkowania.

Przez kilka dni po zabiegu warto stosować dietę półpłynną. W menu osoby po resekcji korzenia wierzchołka zęba powinny znaleźć się przede wszystkim zupy przecierowe, kleiki i kisiele. Następnie można uzupełnić dietę o gotowane mięsa, ryby czy ryż. Warto pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Jak dbać o ząb po resekcji wierzchołka? Gdy minie niebezpieczeństwo przypadkowego usunięcia skrzepu zabezpieczającego ranę, jamę ustną można delikatnie płukać ziołowymi płukankami o działaniu odkażającym. Po wygojeniu się rany o miejsce poddane zabiegowi należy dbać tak samo jak o inne zęby.

Resekcja wierzchołka korzenia – powikłania

Resekcja korzenia zęba to zabieg chirurgiczny, po którym mogą pojawić się powikłania. Do najczęstszych zaliczamy stan zapalny zębodołu. W skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia zęba. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich i zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Powikłania mogą wynikać także z błędu popełnionego przez osobę przeprowadzającą zabieg. Dlatego warto umówić się na wizytę do chirurga dysponującego odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Resekcja korzenia zęba – cena

Koszt przeprowadzenia zabiegu usunięcia wierzchołka korzenia jest zawsze ustalany indywidualnie. Jedną z najważniejszych kwestii jest umiejscowienie zęba (inny będzie koszt resekcji zębów przednich, a inny bocznych). Cena zabiegu będzie wyższa, jeśli apektomii będzie towarzyszyć dodatkowy zabieg chirurgiczny. Koszt zabiegu zawsze jest znany pacjentowi przed rozpoczęciem leczenia.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – jak umówić się na zabieg do stomatologa w Gdańsku?

Przed umówieniem się na zabieg konieczna będzie wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz zapozna się z ogólnym stanem pacjenta, dotychczasową dokumentacją medyczną dotyczącą obszaru podlegającemu leczeniu i przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, a następnie zakwalifikuje do zabiegu. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą kliniką lub wypełnienia krótkiego formularza znajdującego się w zakładce kontakt. W naszym gabinecie dentystycznym na Żabiance pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 20:00, a także w soboty od 10:00 do 18:00. Na wizytę można umówić się także osobiście w rejestracji. Naszym priorytetem jest nie tylko skuteczne leczenie, ale także dostępność, dlatego staramy się oferować naszym pacjentom możliwie najszybsze terminy zabiegów i konsultacji.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas