Szynowanie zębów jest to zabieg stomatologiczny, który polega na połączeniu kilku rozchwianych zębów za pomocą szyny. Procedura ta wzmacnia siłę i wytrzymałość zębów na ścieranie. Przede wszystkim jednak zabieg ten pozwala przywrócić stabilność zębów, co znacząco poprawia komfort i jakość życia. Co więcej, taka stabilizacja ruszającego się zęba zwiększa nasze szanse na utrzymanie naturalnego uzębienia w jamie ustnej bez konieczności zastosowania ruchomych uzupełnień protetycznych.

Co tak naprawdę oznacza szynowanie zębów i w jakim celu się je stosuje?

Pacjenci często zastanawiają się, co tak właściwie kryje się pod pojęciem szynowania zębów. Otóż, jest to inaczej mówiąc stabilizacja ruszającego się zęba lub zębów. Celem zabiegu szynowania jest unieruchomienie zębów w przypadku problemów związanych z ich rozchwianiem. Tego typu sytuacje pojawiają się najczęściej na skutek paradontozy lub też silnego urazu mechanicznego. Szyna może być zastosowana na zębach tymczasowo lub na stałe.

Zabieg szynowania zębów stosuje się przede wszystkim w przypadku zaawansowanych zmian, które powstały w wyniku chorób przyzębia. Niekiedy procedurę tę stosuje się także podczas terapii ortodontycznej lub też tymczasowo w procesie leczenia po niektórych zabiegach chirurgicznych.

Jak przebiega stabilizacja ruszającego się zęba i ile trwa?

Wiele osób nie do końca orientuje się, jak w zasadzie wygląda stabilizacja ruszającego się zęba. Otóż, sam zabieg szynowania zębów nie trwa zbyt długo. Zależnie od sytuacji, trwa on zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Niemniej jednak, w zależności od wskazań do jego przeprowadzenia, konieczne jest również poprzedzenie go odpowiednią higienizacją (w tym przede wszystkim usunięciem nagromadzonej płytki nazębnej oraz kamienia). Następnie zęby osusza się i wytrawia kwasem.

Kolejnym etapem jest aplikacja systemu zespalającego rozchwiane zęby. Może on być wykonany z włókna szklanego lub kompozytu. Taki element umieszczany jest na podniebiennej lub językowej powierzchni zębów. Dzięki temu jest on mniej widoczny i bardzo dyskretny. W niektórych sytuacjach do połączenia zębów wykorzystuje się miejsca po starych wypełnieniach, które zostały usunięte.

Czy szynowanie zębów jest bolesne?

Szynowanie zębów to bezbolesna procedura stomatologiczna, bez względu na wybór zastosowanego materiału. Niemniej jednak takiemu zabiegowi może towarzyszyć lekki dyskomfort. Jest to związane z koniecznością wcześniejszego przygotowania zębów przy pomocy wiertła stomatologicznego. Zmniejszenie tego nieprzyjemnego uczucia możliwe jest dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Koszt szynowania zębów

Ten aspekt zależy przede wszystkim od ilości, a także rodzaju zastosowanego materiału. Cena będzie wahała się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Na koszt zabiegu szynowania zębów wpływa oczywiście również renoma wybranego przez nas gabinetu stomatologicznego oraz jego indywidualny cennik.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu szynowania zębów

Lekarz stomatolog może zalecić zabieg stabilizacji ruszającego się zęba lub zębów w przypadku ich rozchwiania. Zdrowe zęby są solidnie osadzone w kości i dziąsłach, a zatem nie powodują dyskomfortu nawet podczas intensywnego żucia. Natomiast, gdy tracą one swoją stabilizację, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich metod stomatologicznych, aby tę stabilizację przywrócić.

Jedną z głównych przyczyn rozchwiania zębów są choroby przyzębia, takie jak paradontoza. Schorzenie to jest przyczyną nie tylko bolesności czy krwawienia dziąseł. Z czasem może ono skutkować właśnie nadmierną ruchomością zębów, a ta z kolei powoduje duży dyskomfort podczas żucia pokarmów i odgryzania kęsów. Dentyści zazwyczaj stosują różnego rodzaju metody mające na celu zahamowanie rozwoju tego schorzenia. Jednakże, zanim taka terapia przyniesie oczekiwane rezultaty, może być konieczne wdrożenie szynowania zębów.

Warto tutaj wspomnieć, że jeśli już doszło do rozchwiania zębów, oznacza to, że najprawdopodobniej choroba jest w dość zaawansowanym stadium. Wtedy powinniśmy bezzwłocznie zgłosić się do dentysty, gdyż bez specjalistycznej pomocy możemy nawet dopuścić do utraty zębów. Innym częstym powodem stabilizacji ruszającego się zęba jest rozchwianie spowodowane silnym urazem mechanicznym, który przyczynił się do utraty stabilności jednego zęba lub kilku zębów.

Zalety szynowania zębów

Do zalet zabiegu szynowania zębów zaliczyć możemy:

  • ustabilizowanie rozchwianych zębów
  • niewidoczność szyn zakładanych na zębach
  • przywrócenie komfortu podczas jedzenia
  • wyleczenie paradontozy (szynowanie jest często ostatnim etapem leczenia w tym przypadku)

Wady szynowania zębów

Pomimo wielu zalet, szynowanie zębów wiąże się także z pewnymi wadami. Przede wszystkim są to trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, gdyż w wyniku szynowania szczeliny międzyzębowe stają się bardzo wąskie. Dlatego też problematyczne jest czyszczenie zębów nićmi dentystycznymi. Zaniedbanie tej codziennej czynności może prowadzić do rozwoju próchnicy. Dodatkowo, po zabiegu szynowania zębów konieczne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym co około 3–6 miesięcy.

O czym powinniśmy pamiętać po zabiegu szynowania?

Pacjent będący po zabiegu szynowania musi niezwykle dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. W miejscach, w których szyna łączy się z zębami, bardzo często mogą gromadzić się resztki jedzenia. Dlatego też powinno się myć zęby właściwie po każdym posiłku. Z tego też powodu niewskazane jest spożywanie słodyczy czy słodkich napojów, które niestety w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju próchnicy.

Może się zdarzyć nawet, że szczeliny między zębami, na których znajduje się szyna, będą wąskie do tego stopnia, że nie będzie możliwe wyczyszczenie ich nicią dentystyczną. Warto w takiej sytuacji myć zęby specjalną szczoteczką soniczną lub elektryczną. Co jednak najważniejsze, nie wolno nam zapomnieć o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, podczas których dentysta skontroluje stan naszych zębów, a zwłaszcza tych, które poddane były szynowaniu.

Jak należy dbać o zęby, aby nie doszło do ich rozchwiania?

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, jak możemy zadbać o nasze zęby, aby uniknąć ich rozchwiania. Szynowanie zębów to często jeden z ostatnich etapów walki o zachowanie naturalnego uzębienia. Warto zatem wdrożyć pewne działania, aby zminimalizować ryzyko konieczności przeprowadzenia takiego leczenia.

Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Powinniśmy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie i stosować do tego pastę o właściwościach zwalczających płytkę nazębną i powstrzymujących namnażanie się bakterii próchnicotwórczych. Dzięki temu unikniemy rozwoju chorób przyzębia. Nie wolno również zapominać o codziennym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych, specjalnych szczoteczek międzyzębowych lub czyścików. Z pewnością przyda nam się też płyn do płukania ust o właściwościach antybakteryjnych.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas