Ubytki próchnicowe to nie tylko problem natury estetycznej. Nieleczona próchnica prowadzi do demineralizacji szkliwa, czyniąc je bardziej podatnym na uszkodzenia. Nieprawidłowy kształt zębów może także w negatywny sposób wpływać na zgryz pacjenta. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą wypełniania ubytków były tradycyjne plomby. Dziś coraz częściej stosuje się nowoczesne wkłady i nakłady koronowe wykonywane z materiałów kompozytowych lub ceramicznych. Jakie są zalety tego rozwiązania? Ile kosztuje odbudowa zęba z wykorzystaniem tej technologii? Sprawdź!

Rodzaje wypełnień ubytków próchnicowych

Leczenie ubytków pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy. Dziś mamy coraz więcej nowoczesnych metod odbudowy zębów. Wypełnienia amalgamatowe, powszechnie stosowane jeszcze 15-20 lat temu, zostały zastąpione kompozytami światło- i chemoutwardzalnymi. Ale to nie koniec możliwości. Przy rozległych ubytkach coraz częściej stosuje się wypełnienia onlay i inlay. Obecnie to najnowocześniejsza metoda leczenia ubytków próchniczych, która pozwala na odtworzenie naturalnego kształtu zębów.

Czym są wkłady inlay i nakłady onlay?

Inlay i onlay to angielskie określenia wkładów i nakładów koronowych. To alternatywa dla tradycyjnych metod uzupełniania ubytków zębowych. Nowoczesne wkłady i nakłady protetyczne powstają z biozgodnych kompozytów technicznych oraz materiałów ceramicznych. W naszej klinice stosujemy oba rodzaje materiałów: kompozyt techniczny oraz pełnoceramiczny. Ile kosztuje takie rozwiązanie? Koszt odbudowy zębów za pomocą wkładów lub nakładów jest dwukrotnie wyższy niż koszt tradycyjnego wypełnienia kompozytowego jednej powierzchni. W przypadku korony pełnoceramicznej koszt ten jest odpowiednio wyższy ze względu na rodzaj wykorzystanego materiału, który gwarantuje trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Wkłady i nakłady koronowe – dla kogo?

Onlay i inlay to technologia przeznaczona dla osób, które mają rozległe ubytki zębowe spowodowane działaniem bakterii próchniczych. Wkłady i nakłady koronowe najczęściej stosuje się do odbudowywania zębów przedtrzonowych i trzonowych. To propozycja dla osób, którym zależy nie tylko na perfekcyjnej rekonstrukcji, ale także wzmocnieniu zębów.

Zalety onlay i inlay

Wkłady i nakłady koronowe mają wiele zalet. Przede wszystkim:

  • pozwalają odbudować zęby w ich naturalnym kształcie

Zęby nie bez powodu mają nieco inne kształty. Pełnią bowiem nieco inne funkcje. Ubytki spowodowane bakteriami próchniczymi wpływają na zmianę kształtu zębów. Wkłady i nakłady wykonywane przez protetyka pozwalają dokładnie odwzorować powierzchnię żująca, a także naturalnie występujące guzki. Dzięki temu trudno odróżnić odbudowany ząb od naturalnego.

  • są odporne na uszkodzenia mechaniczne

Wkłady i nakłady, zarówno te wykonane z materiałów kompozytowych, jak i ceramicznych, charakteryzują się wyjątkową trwałością. Są odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych i uszkodzeń mechanicznych.

  • powstają z wysokiej jakości, biozgodnych materiałów

Do produkcji wkładów i nakładów koronowych wykorzystuje się wyłącznie te materiały, które zostają uznane za takie, które mogą mieć bezpośredni kontakt z tkankami organizmu (podobnie jak implanty).

  • wzmacniają zęby

Wkłady i nakłady koronowe pozwalają wyrównać siłę nacisku w trakcie rozdrabniania pokarmów, minimalizując ryzyko pękania zębów.

  • zabezpieczają przed próchnicą

Wkłady i nakłady koronowe w lepszy sposób niż tradycyjne plomby chronią przed nawrotami próchnicy. Utrudniają bakteriom próchniczym wnikanie w głąb zęba (co oczywiście nie zwalnia z konieczności dbania o profilaktykę).

  • nie ulegają przebarwieniom

Wkłady i nakłady są odporne na przebarwienia spowodowane m.in. piciem kawy, ciemnej herbaty czy czerwonego wina

  • są estetyczne

Lekarz może dopasować kolor wkładek i nakładek do barwy zębów pacjenta. Inlay i onlay kompozytowy pozwala uzyskać naturalny efekt. Dzięki temu odbudowane zęby nie różnią się od pozostałych.

Wkłady i nakłady koronowe czy tradycyjna plomba? Co wybrać?

Wkłady i nakłady koronowe, w przeciwieństwie do dużej plomby, dają możliwość naturalnego ukształtowania powierzchni żujących. Charakteryzują się dużo większą trwałością niż tradycyjne wypełnienia kompozytowe. Dzięki temu wkłady i nakłady koronowe nie muszą być tak często wymieniane.

Wkłady onlay i onlay – przeciwwskazania

Wkłady inlay i nakłady onlay mogą być stosowane u większości pacjentów. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody jest znaczne uszkodzenie korony zębowej, które uniemożliwia osadzenie nakładki na powierzchni żującej. Ostateczną decyzję o założeniu wkładu lub nakładu zawsze podejmuje lekarz po konsultacji z pacjentem i zapoznaniu się ze stanem jego uzębienia. W trakcie wizyty należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach. Jeżeli zastosowanie wkładu lub nakładu nie będzie możliwe, lekarz zaproponuje inne rozwiązanie, które pozwoli uzupełnić ubytki próchnicze i poprawić wygląd zębów.

Jak wygląda zakładanie protetycznych wkładów i nakładów koronowych?

Wkłady i nakłady inlay/onlay powstają w pracowni protetycznej. Zanim jednak dojdzie do odbudowania zęba, konieczne będzie jego całkowite wyleczenie. Na pierwszej wizycie protetyk pobiera od pacjenta wyciski, aby jak najlepiej dopasować element. Lekarz dobiera także kolor do pozostałych zębów. Pacjent, czekając na wykonanie wkładu, otrzymuje wypełnienie tymczasowe, które zostaje usunięte, gdy inlay lub onlay jest gotowy. Protetyk uzupełnia ubytek, montując inlay lub onlay na uprzednio przygotowanej powierzchni za pomocą specjalistycznego kleju. Zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Założenie nakładek protetycznych nie trwa długo. Konieczne są jednak dwie wizyty – pierwsza, podczas której pobierane są wyciski, i druga, podczas której montowane są wkłady lub nakłady.

Zalecenia po uzupełnieniu ubytków wkładam inlay i nakładami onlay

Po uzupełnieniu ubytków należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Ze względu na to, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent do kilku godzin po odbudowie zęba może odczuwać pewien dyskomfort. Aby zapobiec rozwojowi próchnicy, należy dbać o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan uzębienia (przynajmniej raz na pół roku lub częściej, jeśli takie będą zalecenia lekarskie – dotyczy to przede wszystkim pacjentów z paradontozą).

Założenie nakładek protetycznych – jak się umówić na wizytę?

Zadbaj o piękny i zdrowy uśmiech! Nowoczesna stomatologia daje wiele możliwości leczenia ubytków próchnicowych, które pozwalają na odtworzenie naturalnego kształtu zębów. Zapraszamy na wizytę konsultacyjną, podczas której nasz stomatolog odpowie na wszystkie pytania związane z odbudową zębów za pomocą nakładek koronowych i sprawdzi, czy istnieje możliwość zastosowania tego rozwiązania. Zachęcamy do umawiania się na wizytę telefonicznie (+48 (58) 622 06 26, +48 606 607 810), za pomocą formularza na naszej stronie lub osobiście w recepcji naszej kliniki Frankowski Dental.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas