Białe zęby są oznaką zdrowia i dbania o swój stan fizyczny. W wielu przypadkach znacząco dodają urody i zwiększają naszą pewność siebie. Jest wiele sposobów na uzyskanie olśniewającego uśmiechu. Które z nich są najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze? Wyjaśniamy, czy można uzyskać pożądany efekt, wybielając zęby w domu i kiedy zdecydować się na profesjonalny zabieg w gabinecie.

Od czego zależy kolor zębów?

Zanim wyjaśnimy, na czym polega skuteczne wybielanie zębów w domu, odpowiemy na pytanie, od czego zależy naturalny kolor zębów. Wpływ ma na niego kilka czynników, a najważniejsze z nich są uwarunkowane genetycznie. Kluczowa jest przede wszystkim barwa zębiny oraz grubość szkliwa – obie te rzeczy są kwestią indywidualną. Właśnie dlatego niektórzy z nas mają zęby o szarym lub żółtym zabarwieniu, a inni cieszą się naturalnie białym uśmiechem. Zębina to tkanka mieszcząca się w koronie zęba i sięgająca jego korzeni. Jeśli jej kolor ma żółty lub czerwonawy odcień, a pokrywające ją szkliwo jest cienkie, to zębom będzie daleko do śnieżnej bieli.

Stomatolodzy dzielą zabarwienie zębów na cztery główne kolory:

 • A – barwa brązowo-czerwona,
 • B – barwa czerwono-żółta,
 • C – barwa szara,
 • D – barwa czerwono-szara.

Każda z tych barw ma jeszcze odcienie, które oznacza się cyframi od 1 (najjaśniejszy) do 4 (najciemniejszy). Nawet domowe wybielanie zębów zapewnia często ich rozjaśnienie już o kilka tonów. Można to osiągnąć za pomocą takich składników, jak węgiel aktywny czy olej kokosowy, o czym dokładniej napiszemy poniżej. Osoby, które mają ciemniejsze zęby, odporne na naturalne metody, mogą zdecydować się na mało inwazyjne lub bardziej radykalne zabiegi wybielania zębów w Gdańsku, w gabinecie stomatologicznym.

 • Warto wiedzieć, że czynnikami wpływającymi na stan szkliwa jest także:
 • Wiek – wraz z upływem czasu szkliwo robi się ciemniejsze,
 • Zażywanie niektórych leków – np., antybiotyków z grupy tetracyklin,
 • Regularne picie kawy, herbaty, czerwonego wina, jedzenie ciemnych warzyw i owoców (buraków, jagód),
 • Palenie papierosów,
 • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – niedokładne szczotkowanie zębów sprawia, że płytka bakteryjne gromadzi się i przybiera żółty lub rdzawy odcień. Można ją łatwo usunąć podczas wybielania zębów w gabinecie w Gdańsku, a także podczas zwykłej higienizacji u stomatologa.

Wybielanie zębów w domu – czy to bezpieczne?

Istnieje wiele metod na skuteczne wybielanie zębów w domu. Możemy je podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich zakłada stosowanie naturalnych substancji, takich jak węgiel aktywny czy olej kokosowy. To środki, którymi raczej trudno sobie zaszkodzić. Do sposobów na bezpieczne wybielanie zębów w domu nie można zaliczyć sody oczyszczonej, mimo że niektórzy ją polecają. Soda nie rozjaśnia szkliwa, a jedynie je ściera i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Druga kategoria to drogeryjne lub apteczne preparaty przeznaczone do domowego wybielania zębów: pasty, płyny, paski i żele, niekiedy stosowane ze specjalnymi nakładkami. Zawierają one niskie stężenie rozjaśniających substancji, dlatego używane zgodnie z instrukcją producenta, pozwalają na bezpieczne wybielanie zębów w domu. Niestety, nie wszyscy mogą ich używać. U osób o wrażliwych zębach, z chorobami przyzębia czy paradontozą mogą wywoływać ból.

Aktywny węgiel – jak działa i czy wybiela zęby?

Na pierwszy rzut oka czarny węgiel i skuteczne wybielanie zębów w domu to dwie sprzeczności. Warto więc wyjaśnić, jakie są właściwości tej substancji. Przede wszystkim nie zmienia ona barwy szkliwa i nie rozjaśnia go. Działanie węgla polega na absorbowaniu osadów, które powstają na zębach ze względu na picie kawy, herbaty, wina czy jedzenie ciemnych warzyw i owoców. Ta metoda sprawdzi się w przypadku osób, które mają problem z niewielkimi przebarwieniami. Dodatkowo preparaty z węglem aktywnym do domowego wybielania zębów często zawierają dodatkowe substancje, np. wyciągi czy olejki z roślin o działaniu antyseptycznym, odświeżającym oddech, czy przeciwbakteryjnym, co dodatkowo wspiera higienę jamy ustnej

Jak używać węgla aktywnego do zębów

Preparaty z węglem aktywnym do bezpiecznego wybielania zębów w domu zazwyczaj występują w postaci past i proszków. W obu przypadkach wystarczy nałożyć węgiel na szczoteczkę i przez dwie-trzy minuty czyścić nim zęby. W zależności od konkretnego produktu zabieg można powtarzać codziennie lub raz-dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy o tym, że drobinki węgla w jakimś stopniu ścierają szkliwo, więc nie należy szczotkować zębów zbyt intensywnie.

Ze względu na swoje właściwości absorbujące węgiel sprawdzi się u osób, które mają problem z osadem i chcą spróbować naprawdę łagodnych metod domowego wybielania zębów. Przy czym warto pamiętać, że słowo „wybielanie” występuje tu umownie. W przypadku trwałych przebarwień efekt nie będzie spektakularny.

Kokosowe wybielanie zębów

Kolejnym sposobem na naturalne wybielanie zębów w domu, jest stosowanie oleju kokosowego. To bardzo stara technika pochodząca z ajurwedy. Jej celem jest niekoniecznie samo rozjaśnienie uśmiechu, co zadbanie o higienę całej jamy ustnej. Olej kokosowy ma właściwości przeciwbakteryjne i antywirusowe. Praktycy ajurwedy przekonują, że używany regularnie niweluje płytkę nazębną, przeciwdziała jej powstawaniu, pomaga zapobiegać próchnicy, redukuje krwawienie z dziąseł, nieświeży oddech i nadwrażliwość zębów. To również dobry sposób na wsparcie odporności całego organizmu, poprzez pozbycie się z jamy ustnej bakterii i wirusów.

Pielęgnacja z użyciem oleju kokosowego jest bardzo prosta. Wystarczy nabrać niewielką ilość na łyżeczkę i płukać nim usta przez około dwie minuty. Zgodnie z ajurwedą powinno się to robić codziennie rano.

Wybielanie zębów w domu za pomocą oleju kokosowego jest z pewnością bezpieczne, ale nie daje bardzo widocznych zmian w kolorze szkliwa. Trudno znaleźć badania, które potwierdzają właściwości rozjaśniające oleju kokosowego.

Wybielanie zębów w gabinecie

Osoby, którym zależy na radykalnym rozjaśnieniu uśmiechu, zamiast domowych metod, powinny rozważyć wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym w Gdańsku. Trzeba jednak mieć świadomość kilku istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest to, że nawet zabieg u specjalisty może nie dać nam efektu perłowobiałego uzębienia. Stomatolog musi wziąć pod uwagę różne czynniki, np. nasze indywidualne uwarunkowania biologiczne. Dzięki temu będzie mógł dobrać rodzaj zabiegu tak, by uzyskać maksymalnie jasny odcień szkliwa przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Większość gabinetów oferujących wybielanie zębów w Gdańsku stosuje dwie podstawowe metody. Decydując się na pierwszą z nich, lekarz przygotuje dla nas nakładkę z żelem wybielającym w stężeniu 10 lub 15 procent. Zadaniem pacjenta będzie zakładanie jej przez około pięć kolejnych nocy.

Drugi sposób to jednorazowy zabieg, dzięki któremu efekt będzie natychmiastowy. Lekarz nakłada wówczas na zęby żel wybielający i naświetla je lampą laserową. Całość trwa do 40 minut. W ten sposób można również wybielić pojedynczy martwy ząb, który ściemniał po leczeniu kanałowym.

Około dwa tygodnie po zabiegu można wykonać korektę wybielania, ponieważ kompozyty nie ulegają rozjaśnieniu. Ciemniejsze wypełnienia będzie można wtedy wymienić na nowe.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów w Gdańsku, stomatolog z pewnością przekaże nam zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Najważniejsze jest zachowanie tzw. białej diety. Oznacza to, że przez dwa tygodnie po zabiegu powinniśmy unikać produktów spożywczych zawierających ciemne barwniki. Do pielęgnacji zębów należy używać pasty zapobiegającej gromadzeniu się nalotu i chroniącej przed powstawaniem przebarwień. Warto stosować także płyn z fluorem do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Pozwoli to na wzmocnienie szkliwa i dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Profesjonalny zabieg powinien dawać widoczny efekt rozjaśnienia uśmiechu, ale przede wszystkim musi być bezpieczny. Wybierając stomatologa w Gdańsku, który przeprowadzi wybielanie zębów, zapytajmy o przeciwskazania. Lekarz wytłumaczy nam, dlaczego w niektórych przypadkach, zabieg nie będzie możliwy. Są to m.in.:

 • Paradontoza,
 • Nadwrażliwość zębów,
 • Odsłonięte szyjki zębowe,
 • Próchnica,
 • Zaawansowany bruksizm.

Zabiegu nie przeprowadza się u osób z różnymi chorobami:

 • Nowotworowymi,
 • Padaczką,
 • Cukrzycą,
 • Alergią na składniki preparatu wybielającego.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, które planują wybielanie zębów w Gdańsku, powinny odłożyć zabieg na inny czas.

Bezpieczne wybielanie oznacza także przygotowania do zabiegu. Przede wszystkim trzeba będzie wyleczyć próchnicę oraz wszelkie ubytki. Preparat rozjaśniający ma bardzo silne działanie, więc mógłby wywołać bardzo silny ból w przypadku niewyleczonych zębów. Z tego samego względu należy zając się wszelkimi stanami zapalnymi czy owrzodzeniami w jamie ustnej.

Przed zabiegiem wybielania zębów w Gdańsku stomatolog oczyści wyleczone zęby i przygotuje ich powierzchnię.

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas