Z brakami zębowymi zmagają się osoby w każdym wieku. Powody takiej sytuacji są różne, choć najczęściej mowa tutaj o chorobach przyzębia, niewłaściwej higienie lub o urazach mechanicznych. W rezultacie osoby zmagające się z całkowitym lub częściowym bezzębiem mogą mieć trudność w gryzieniu pokarmu czy zrozumiałym wypowiadaniu słów. Cierpią one też na pogorszone samopoczucie i brak pewności siebie — brak zębów sprzyja również rozwojowi różnych groźnych chorób. Rozwiązaniem takiej sytuacji w wielu przypadkach są specjalistyczne implanty zębowe. Z czego są produkowane i co warto na ich temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Implanty zębowe — dlaczego się je stosuje?

Braki w uzębieniu nie wyglądają dobrze, ale kwestie estetyczne nie są tutaj jedynym problemem. Szacuje się bowiem, że na całym świecie na częściowe lub całkowite bezzębie cierpią miliony zarówno starszych, jak i młodszych osób. Utrata zębów spowodowana jest nieszczęśliwymi wypadkami, chorobami, podeszłym wiekiem czy nawet zmianami genetycznymi. Rozwiązaniem tego problemu stają się nowoczesne implanty zębowe, które pozwalają szybko odbudować wszelkie braki w uzębieniu.

Warto jednak podkreślić, że jeśli kość żuchwy lub szczęki zostaje pozbawiona zęba, to jednocześnie nie bierze już udziału w mechanicznych czynnościach fizjologicznych i w konsekwencji — zanika. Taka sytuacja może znacząco utrudnić przeprowadzenie zabiegu implantacji, dlatego wcześniej może być konieczne wykonanie tzw. augmentacji kości.

Współczesna stomatologia oferuje szereg rozwiązań, w tym implanty zębowe, mosty, protezy czy protezy częściowe. Ważne jest jednak, aby podejść do tego problemu z należytą uwagą i skonsultować się z doświadczonym stomatologiem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla danego pacjenta.  

Korzyści z zastosowania implantów zębowych to przede wszystkim:

 • Odbudowa funkcji żucia — utracone zęby mogą utrudniać żucie jedzenia, co może prowadzić do problemów trawiennych. Implanty przywracają pełną funkcję zgryzu.
 • Estetyka i pewność siebie — brak zębów może powodować kompleksy estetyczne i wpływać na pogorszone samopoczucie. Implanty zębowe są stabilne, trwałe i wyglądają naturalnie.
 • Zapobieganie utracie kości — utracone zęby mogą prowadzić do zaniku kości szczęki lub żuchwy. Implanty zębowe zapobiegają temu procesowi.
 • Poprawa ogólnej jakości życia — dzięki implantom zębowym pacjenci mogą cieszyć się lepszym komfortem życia, odzyskując zdolność do jedzenia ulubionych potraw i uśmiechając się z większą pewnością siebie.

Jak wygląda implant zęba?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak wygląda implant zęba. Implanty stomatologiczne są skonstruowane tak, aby zastąpić brakujący ząb, naśladując jego naturalną strukturę. Na budowę implantu składają się trzy główne części:

 • Implant wewnątrzkostny, który działa jak śruba lub stożek zastępujący korzeń zęba. Jest on umieszczany w kości szczęki i łączy się z nią, stając się jej częścią. Istnieje wiele różnych rodzajów implantów, różniących się kształtem, materiałem i powierzchnią.
 • Łącznik implantologiczny, czyli kolejny element budowy implantu, który jest do niego przymocowywany i służy jako filar dla korony zęba, czyli widocznej części zęba ponad dziąsłem. Istnieje wiele różnych typów łączników, różniących się rozmiarami, kątem nachylenia i materiałem. Dzięki nim można dopasować łącznik do konkretnego implantu, jego położenia w łuku zębowym oraz wymiarów i wysokości korony zęba.
 • Korona protetyczna, imitująca wygląd i kształt naturalnego zęba. Jest dostosowywana kolorystycznie i kształtem do reszty zębów, aby zapewnić estetyczny wygląd i funkcjonalność.

W skrócie, implant składa się z elementu wewnątrzkostnego, łącznika łączącego implant z koroną zęba oraz korony protetycznej, które razem tworzą kompletną i naturalnie wyglądającą zastępczą strukturę uzębienia.

Implanty tytanowe — co warto o nich wiedzieć?

Implanty są produkowane z materiałów, które muszą być kompatybilne z ludzkim organizmem, aby zminimalizować ryzyko ich odrzucenia. Najczęściej stosowanymi są implanty tytanowe (rzadziej z cyrkonu) ze względu na swoją wytrzymałość i bardzo niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Co więcej, implanty tytanowe szybko łączą się ze strukturami kości, co przyspiesza proces gojenia się rany.

Zalety implantów zębowych wykonanych z tytanu:

 • Trwałość i wytrzymałość — tytan jest materiałem, który cechuje się wysoką trwałością i wytrzymałością mechaniczną. Implanty zębowe wykonane z tego materiału są w stanie wytrzymać duże obciążenia podczas żucia, co przyczynia się do ich długotrwałego funkcjonowania.
 • Biokompatybilność — tytan jest biokompatybilnym materiałem, co oznacza, że jest dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Dzięki temu implanty zębowe z tytanu rzadko wywołują reakcje alergiczne czy odrzut immunologiczny.
 • Integracja z kością — proces osteointegracji, czyli zrośnięcie się implantu z kością, przebiega zazwyczaj sprawnie przy zastosowaniu implantów zębowych z tytanu. Materiał ten sprzyja wytworzeniu trwałego połączenia między implantem a kością szczęki lub żuchwy, co umożliwia stabilne osadzenie implantu.
 • Długotrwałe rozwiązanie — w porównaniu do protez czy mostów, implanty zębowe oferują długotrwałe rozwiązanie w leczeniu braków zębowych. Po prawidłowo przeprowadzonym procesie osadzania implantu i prawidłowej opiece pozabiegowej, implanty zębowe mogą służyć przez wiele lat, często przez całe życie pacjenta.
 • Estetyka i funkcjonalność — dzięki możliwości precyzyjnego dopasowania implantów zębowych, pacjenci mogą cieszyć się naturalnym wyglądem i pełną funkcjonalnością.

Implanty ceramiczne, najczęściej z dwutlenku cyrkonu, są kruche, ale także dobrze integrują się z kością. Stosuje się je głównie w przypadku alergii na tytan, która jest bardzo rzadka (0,6% społeczeństwa) lub u osób z problemami z paradontozą, ponieważ płytki bakteryjne osadzają się na nich w mniejszym stopniu niż na tytanie.

Procedura implantacji zębowej w kilku krokach

Pierwszym krokiem jest konsultacja z doświadczonym stomatologiem. Podczas tej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, oceniając ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Sprawdza także warunki kostne w jamie ustnej, co jest istotne dla pomyślnego przebiegu implantacji. Podczas tej wizyty pacjent może zadawać pytania dotyczące samego zabiegu, procesu rekonwalescencji i kosztów.

Kolejnym krokiem, jest etap wszczepienia implantu, który zaczyna się od znieczulenia miejscowego. Lekarz wykonuje nacięcie dziąsła, uzyskując dostęp do kości. Poprzez odpowiednie narzędzia implantologiczne, lekarz nawierca otwór, w którym umieszcza implant. W przypadku implantów jednofazowych, podczas tej samej wizyty mocuje się koronę protetyczną lub most. Natomiast w przypadku implantów dwufazowych, osadzenie protetyki odbywa się po okresie gojenia. Można też skorzystać z innowacyjnego zabiegu All-4-one, który pozwala wszczepić 4 implanty podczas jednej wizyty — pacjent odzyskuje więc piękny uśmiech w zaledwie jeden dzień. 

Później następuje okres rekonwalescencji. Lekarz stomatolog udziela zaleceń dotyczących pielęgnacji i przeprowadza wizyty kontrolne, usuwając szwy oraz monitorując proces gojenia. Ostatnim etapem jest leczenie protetyczne — na implantach umieszcza się wówczas uzupełnienia stałe lub ruchome, zależnie od potrzeb pacjenta.

Na czas leczenia pacjent może otrzymać tymczasowe uzupełnienia, zapewniające estetykę i komfort. Warto dodać, że sam zabieg implantacji jest bezbolesny dzięki znieczuleniu, a cała procedura, obejmująca gojenie i osadzenie protetyki, zazwyczaj trwa do około pół roku.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas