Leczenie objawów zapalenia miazgi zęba

Zapalenie miazgi to jeden z najczęstszych problemów, z którym pacjenci przychodzą do stomatologa. Bagatelizowany może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet utraty zęba. Jakie objawy powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty w gabinecie dentystycznym? Jak wygląda i ile trwa leczenie? Czy w przypadku zapalenia miazgi zawsze konieczne jest wdrożenie leczenia endodontycznego? Rozwiewamy wątpliwości!

Co to jest, gdzie się znajduje i jakie funkcje pełni miazga zęba?

Ząb zbudowany jest z korzenia, szyjki oraz korony. Miazga to mocno unerwiona tkanka, która wypełnia komorę wewnątrz korony (miazga koronowa), a także kanały zębowe (miazga korzeniowa). Dzięki niej do zęba docierają składniki odżywcze. Miazga pełni także funkcję odbudowującą. Dzięki zlokalizowanym w niej receptorom bólowym (nocyceptorom) do mózgu docierają informacje m.in. o rozwijających się stanach zapalnych. Ząb pozbawiony miazgi np. w wyniku leczenia kanałowego nie odbiera receptorów bólowych. Pozbawiony składników odżywczych łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli nie wiesz na czym polega leczenie kanałowe, możesz sprawdzić nasz artykuł, w którym wyjaśniamy na czym polega leczenie kanałowe.

Przyczyny zapalenia miazgi zęba

  • Zapalenie miazgi zęba a Próchnica

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia miazgi jest próchnica. To bardzo zakaźna choroba o charakterze przewlekłym. Według szacunków problem ten może dotyczyć ponad 90% osób dorosłych w Polsce! Niestety coraz więcej statystyk pokazuje, że z próchnicą zmagają się także dzieci, nawet trzy- i czterolatki. Próchnica może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Pojawiające się niekiedy skąpe objawy, które przechodzą samoistnie, często są przez pacjentów bagatelizowane. To duży błąd! O ile próchnica na początkowym etapie jest do wyleczenia, tak później staje się coraz groźniejsza i może prowadzić do poważnych powikłań nie tylko w obrębie jamy ustnej. Liczne badania pokazują, że bakterie próchnicze mogą przedostać się do narządów wewnętrznych, powodując większe ryzyko występowania chorób serca, nerek czy stawów.

W jaki sposób dochodzi do rozwoju próchnicy?

Najpierw na zębie pojawia się biały nalot. To sygnał, który powinien zapalić w naszej głowie pomarańczową lampkę ostrzegawczą. Rozwój próchnicy można wówczas jeszcze powstrzymać, regularnie szczotkując i nitkując zęby, a także stosując specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej. Następnie dochodzi do rozpadu szkliwa oraz zębiny. Wówczas odbudowa zęba jest możliwa tylko w gabinecie dentystycznym. Jeżeli dalsza degradacja zęba nie zostanie powstrzymana, zajęta zostaje miazga zębowa. Na tym etapie konieczne może być przeprowadzenie leczenia endodontycznego, potocznie nazywanego kanałowym, które polega na usunięciu zainfekowanej tkanki z kanałów oraz komory i wypełnieniu tych miejsc materiałami plastycznymi. W niektórych przypadkach infekcja może objąć także sąsiadujące tkanki. Wówczas niezbędne może się okazać leczenie chirurgiczne. Zapalenie miazgi może prowadzić do przedwczesnej utraty zęba. O konieczności przeprowadzenia ekstrakcji zawsze decyduje lekarz. I choć ratowanie zębów jest priorytetem każdego stomatologa, to w niektórych sytuacjach okazuje się niemożliwe. Na szczęście usunięcie zęba nie oznacza konieczności pożegnania się z pięknym uśmiechem. Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny oraz technologii dentystycznych stomatolodzy są w stanie w precyzyjny sposób zastąpić utracone zęby np. za pomocą implantów.

  • Urazy zębów powodem zapalenia miazgi zęba?

Jedną z przyczyn zapalenia miazgi zęba mogą być także urazy zębów spowodowane wypadkiem lub nawykowym zgrzytaniem (bruksizm).

  • Niewłaściwie wykonane leczenie

W rzadkich przypadkach do zapalenia miazgi zęba dochodzi w wyniku niewłaściwego wypełnienia ubytku (zapalenie miazgi po plombowaniu) lub przygotowywania zęba do odbudowy protetycznej. Jeżeli po zabiegu odczuwasz ból i dyskomfort, natychmiast zgłoś się do lekarza, który go przeprowadzał, aby sprawdzić, czy nie rozwija się stan zapalny.

Jak objawia się zapalenie miazgi?

Zapalenie miazgi objawia się nagłym, przenikliwym bólem, który może wystąpić samoistnie lub po spożyciu zimnego pokarmu czy napoju. To sygnał, aby jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa! Jeżeli problem zostanie zbagatelizowany, dolegliwości zaczną powracać i będą powodować coraz większy dyskomfort. Na tym etapie rozwoju choroby pacjenci często skarżą się na ból nie tylko po spożyciu słodkich czy zimnych pokarmów, ale także przy jakimkolwiek dotknięciu, a nawet zmianie pozycji. Zdarza się, że ból promieniuje do żuchwy, ucha, a nawet oka, utrudniając normalne funkcjonowanie. Pacjenci skarżą się także na gorsze samopoczucie. W niektórych przypadkach pojawia się także stan podgorączkowy.

Zapalenie miazgi – leczenie

Zadowolona pacjentka po leczeniu zapalenia miazgi zęba

O zastosowaniu konkretnego rodzaju leczenia decyduje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem, badania stomatologicznego oraz zdjęć rentgenowskich. Jeżeli powodem zapalenia miazgi jest przedostanie się bakterii próchniczych do komory oraz kanałów i pacjent zgłosi się do stomatologa odpowiednio wcześnie, to leczenie zęba może zakończyć się na wypełnieniu ubytku (w niektórych przypadkach dentysta może zdecydować o uprzednim nałożeniu opatrunku w miejscu występowania dolegliwości). Jeżeli jednak choroba jest już na zaawansowanym etapie, to konieczne może okazać się leczenie endodontyczne (kanałowe). Leczenie miazgi zęba jest bezbolesne. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po plombowaniu lub usunięciu z kanałów oraz komory zainfekowanej miazgi może pojawić się przejściowy dyskomfort, który powinien przejść samoistnie po kilku dniach.

Jak uśmierzyć ból przy zapaleniu miazgi zęba?

Pacjenci często zastanawiają się, jak złagodzić ból w przypadku zapalenia miazgi. Jeżeli dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie, można zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (przestrzegają c dawkowania opisanego w ulotce lub na opakowaniu). Należy jednak pamiętać, że to działanie o charakterze doraźnym, które nie może zastąpić wizyty u stomatologa! Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany, ból będzie powracał, aż w końcu stanie się trudny do wytrzymania.

Ile zazwyczaj trwa ból przy zapaleniu miazgi?

Pierwszy etap zapalenia miazgi, w którym odczuwalne mogą być dolegliwości bólowe, trwa około 3 dni. To czas, by jak najszybciej udać się do stomatologa. Niestety w wielu przypadkach toczącemu się stanowi chorobowemu nie towarzyszą żadne dolegliwości. Dlatego warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, który w trakcie przeglądu jest w stanie zidentyfikować problem i zapobiec rozwojowi choroby.

Zapalenie miazgi zęba a antybiotyk

Zapalenie miazgi zęba w większości przypadków nie wymaga leczenia za pomocą antybiotyku. Nie jest on bowiem w stanie wyeliminować źródła zakażenia. Stosuje się go, gdy doszło do powikłań (np. pojawił się ropień), ale nie w celu zastąpienia leczenia stomatologicznego, ale jego uzupełnienia. O rozpoczęciu antybiotykoterapii zawsze decyduje lekarz stomatolog.

Co zrobić, aby uniknąć zapalenia miazgi?

Ze względu na to, że jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia miazgi zęba jest nieleczona próchnica, należy zadbać o profilaktykę, czyli:

  • regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny (każda osoba dorosła powinna pojawić się na fotelu dentystycznym przynajmniej raz w roku; w przypadku nadwrażliwości zębów oraz problemów z odsłoniętymi szyjkami nawet częściej, raz na 3-6 miesięcy),
  • szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie,
  • oczyszczać przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej,
  • stosować specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej,
  • dbać o prawidłową dietę bogatą w warzywa i owoce,
  • unikać jedzenia słodyczy, stosowania używek oraz picia słodkich napojów.

Jak umówić się na wizytę w Klinice Frankowski Dental?

Ból zęba powoduje dyskomfort? Nie pamiętasz ostatniej wizyty u stomatologa? Nie czekaj, aż pojawią się dolegliwości lub ból utrudni Ci normalne funkcjonowanie! Umów się do stomatologa w naszej Klinice: telefonicznie, za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie w zakładce: „Umów się na wizytę” lub w wiadomości na Messengerze.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas