Implanty zębowe to innowacyjna metoda odbudowy brakujących zębów, która pozwala na przywrócenie pełnej funkcjonalności i estetyki jamy ustnej. Jako klinika dentystyczna z wieloletnim doświadczeniem w zakresie implantologii, często spotykamy się z pytaniem: czy każdy może mieć implanty zębów? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i wyjaśnić, dla kogo są implanty zębowe.

Czym są implanty zębowe

Zanim wyjaśnimy, dla kogo są implanty zębów, powinniśmy pokrótce wytłumaczyć, czym one są. Mowa tutaj o specjalistycznych konstrukcjach w formie śrub wprowadzanych w dziąsła. Implant zastępuje korzeń zęba, który wypadł lub z dowolnych przyczyn musiał zostać usunięty. Profesjonalnie wykonane wszczepienie implantu gwarantuje komfort i wysoką estetykę uzębienia.

Dla kogo są implanty zębowe?

Przejdźmy teraz do kwestii kluczowej, a mianowicie wyjaśnienia, dla kogo są implanty zębowe. Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla osób, które straciły jeden, kilka lub wszystkie zęby z powodu próchnicy, chorób przyzębia, urazów czy wad genetycznych. Dzięki implantologii pacjenci mogą cieszyć się wygodą i naturalnym wyglądem odbudowanych zębów, które są niezwykle trwałe i funkcjonalne. Implanty zębowe sprawdzają się zarówno u osób młodszych, jak i starszych. Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, kto kwalifikuje się do wszczepiania implantów, a u kogo przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe.

Konsultacja implantologiczna

Jeśli zastanawiasz się nad leczeniem implantologicznym, warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem dentystą. Podczas konsultacji lekarz oceni stan Twojej jamy ustnej, ogólny stan zdrowia i omówi z Tobą wszystkie dostępne opcje leczenia. Poinformuje Cię w przypadku ewentualnych przeciwwskazań i możliwości ich redukcji.

W naszej klinice dentystycznej oferujemy profesjonalne konsultacje implantologiczne. Stawiamy na indywidualne podejście do każdego pacjenta, dbając o jego komfort i zadowolenie.

Kto kwalifikuje się do wszczepiania implantów?

Aby przeprowadzić zabieg wszczepienia implantów zębowych, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Oto najważniejsze z nich:

  • Dobry ogólny zdrowia – pacjent musi być w dobrej kondycji zdrowotnej, aby móc przejść zabieg wszczepienia implantu. Niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby serca, mogą wpłynąć na proces gojenia i zwiększyć ryzyko powikłań. W takich przypadkach lekarz może zdecydować, że konieczne jest dodatkowe przygotowanie przed zabiegiem lub zastosowanie innego rodzaju leczenia.
  • Zdrowe przyzębie – implanty zębowe wymagają zdrowego przyzębia, ponieważ stanowi ono podstawę, na której opiera się implant. Pacjenci z zaawansowanym periodontitis, czyli zapaleniem przyzębia, które może prowadzić do utraty kości, nie kwalifikują się do wszczepiania implantów, dopóki nie zostanie wyleczona choroba. W takich przypadkach może być konieczne przeprowadzenie dodatkowego leczenia periodontologicznego, aby stworzyć odpowiednie warunki dla implantów.
  • Wystarczająca ilość kości – implanty zębowe zakotwiczane są w kości szczęki lub żuchwy, dlatego pacjent musi mieć wystarczającą ilość materiału kostnego, aby móc utrzymać implant na miejscu. U niektórych osób może występować zbyt mała ilość kości z powodu długotrwałego braku zębów, chorób przyzębia, urazów lub innych czynników. W takich przypadkach może być konieczne przeprowadzenie zabiegu odbudowy kości (tzw. augmentacji) przed wszczepieniem implantu.
  • Rezygnacja z nałogów – palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu może negatywnie wpłynąć na proces gojenia po wszczepieniu implantów zębowych, a także zwiększyć ryzyko powikłań i odrzucenia implantu. Zalecamy, aby pacjenci, którzy decydują się na implanty zębowe, zrezygnowali z palenia tytoniu i unikali nadmiernego spożywania alkoholu, zarówno przed, jak i po zabiegu.

Regularne wizyty kontrolne

Pacjenci, którzy kwalifikują się do wszczepienia implantów zębowych, powinni być gotowi na regularne wizyty kontrolne u dentysty. Dbając o zdrowie jamy ustnej i kontrolując stan implantów, można zapewnić ich trwałość oraz uniknąć ewentualnych problemów. W naszej klinice dentystycznej oferujemy kompleksową opiekę po wszczepieniu implantów, a także indywidualne plany leczenia dla każdego pacjenta.

Alternatywy dla implantów zębowych

Przeważnie implanty to najlepsze rozwiązanie, które zdecydowanie najczęściej polecamy naszym pacjentom. Jednak jak już wyjaśniliśmy, odpowiedź na pytanie, czy każdy może mieć implanty zębów, jest niestety negatywna. Dlatego warto pamiętać, że istnieją również inne opcje leczenia protetycznego. W przypadku, gdy pacjent nie może mieć implantów zębów z powodów zdrowotnych, lekarz może zasugerować inne metody odbudowy brakujących zębów (np. All-on-4). Tym samym, choć wszczepianie implantów to metoda polecana, niemożliwość przeprowadzenia procedury nie oznacza wcale konieczności rezygnacji z pięknego uśmiechu.

W naszej klinice dentystycznej oferujemy indywidualne podejście do każdego przypadku, dbając o najwyższy standard leczenia oraz komfort pacjenta. Jeśli zastanawiasz się nad implantami zębowymi, zapraszamy do kontaktu z nami i umówienia się na konsultację. Każdorazowo przeprowadzamy kompleksowe badanie oraz pogłębiony wywiad z pacjentem. Wszystko po to, aby wykryć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Jeśli rzeczywiście występują, tworzymy plan działania, poszukując rozwiązań, które pozwolą przeprowadzić zabieg wszczepiania implantów. Jeśli nie jest to możliwe, wdrażamy opcje alternatywne, które również zapewniają bardzo dobre efekty. Nasz zespół specjalistów pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, aby przywrócić piękny uśmiech i pełną funkcjonalność Twojego zgryzu.

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas