pacjent wybierający implant zębowy
Dla wielu osób wszczepienie implantu zębowego to szansa na odzyskanie pełnego uzębienia jednak nie u wszystkich to rozwiązanie okazuje się w pełni skuteczne i długotrwałe. Z reguły dobrze wykonany implant utrzymuje się bezawaryjnie przez wiele lat od wykonania. Niemniej czasami następuje odrzucenie implantu, które kończy się niczym innym, jak koniecznością usunięcia. W takiej sytuacji dochodzi do ponownego wszczepienia innego implantu lub zastosowania innej metody uzupełnienia luk w uśmiechu. Zanim zdecydujesz się na zabieg, sprawdź, co może powodować odrzucenie implantu zębowego – niektóre przyczyny możesz wyeliminować!

Czy implant zębowy może się nie przyjąć?

Nowoczesna medycyna i stomatologia mają wiele do zaoferowania. Metamorfozy uśmiechów potrafią być spektakularne. Jednak pewne ryzyko niepowodzenia zawsze istnieje, a odrzucenie implantu stomatologicznego jest możliwe, nawet kiedy lekarz zrobi wszystko najlepiej, jak się da.

Komplikacje po wszczepieniu implantów zębów mogą mieć różne przyczyny. Odrzucenie implantu może być spowodowane tak prozaicznymi kwestiami, jak brak właściwej higieny jamy ustnej po wykonanym zabiegu. Używanie soli fizjologicznej i delikatne czyszczenie zębów to podstawa bezpiecznego i skutecznego wygojenia się ran po wkręcaniu ciała obcego w tkankę kostną. Negatywny wpływ na rekonwalescencję może mieć też stan zdrowia pacjenta, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Niemniej istnieją też przyczyny niezależne od postępowania pacjenta. Rozmaite choroby czy niektóre zażywane leki bądź przeprowadzane terapie to przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Dlatego tak ważny jest wywiad z pacjentem. Kompetentny stomatolog zadaje dużo pytań i potrafi zidentyfikować przeciwwskazania. Jeśli nie zostaną usunięte, nie wszczepi implantu. Należy jednak zaznaczyć, że czasami mimo braku  przeciwwskazań organizm zachowuje się w sposób nieprzewidywalny i dochodzi do odrzucenia implantu. Są to przypadki bardzo rzadkie, lecz się zdarzają.

Jak często występuje odrzucenie implantu zębowego?

Implantacja to zabieg, który został dopracowany od A do Z. O ile pacjent został odpowiednio przygotowany do zabiegu, nie powinny pojawić się żadne powikłania, a tym bardziej nie odrzucenie implantu stomatologicznego. Niemniej pisząc, że nie powinny, mamy na myśli, że dochodzi do tego niezwykle wręcz rzadko. Jak często występuje odrzucenie implantu zębowego? Odsetek wszczepień zakończonych niepowodzeniem jest bardzo niski. Statystycznie tylko ok. 2% z wykonanych zabiegów okazuje się nieudanych. To niewiele. Jak mieć pewność, że nastąpiło odrzucenie implantu zęba? Objawy mówią same za siebie. Omawiamy je w dalszej części tekstu.

Objawy odrzucenia implantu zęba

Stan zapalny, który zostanie zauważony w obrębie wszczepionego implantu, powinien być sygnałem alarmującym, że coś mogło pójść niezgodnie z planem. Odrzucenie implantu najczęściej zaczyna objawiać się właśnie w taki sposób. Następnie pojawiają się takie dolegliwości, jak:

  • gorączka,
  • uporczywy ból,
  • ruchomość implantu, która uniemożliwia swobodne przeżuwanie.

Czasami objawy odrzucenia implantu sprowadzają się do krwawienia z dziąsła. Co ważne, wielu tym objawom można zapobiec. Kluczem do sukcesu nierzadko jest dobra higiena jamy ustnej. Płukanie ust przy pomocy odpowiednio dobranego płynu, korzystanie z nici dentystycznej, używanie irygatorów – to wszystko są działania, które zapewniają jak najlepszą higienę i warunki do poprawnej adaptacji implantu.

Jednak nie zawsze da się przewidzieć odrzucenie implantu zęba. Objawy mogą pojawić się zupełnie niespodziewanie. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego implant się nie przyjął, przeanalizuj swój styl życia. Palisz papierosy lub regularnie spożywasz alkohol? Przyjmujesz leki, które spowalniają procesy gojenia się ran? A może cierpisz na którąś z chorób autoimmunologicznych? Te kwestie mogą mieć wpływ na odrzucenie implantu zębowego.

Jak postępować w przypadku odrzucenia implantu?

Odrzucenie implantu od razu daje się we znaki. Z pewnością trudno byłoby tego nie zauważyć. Objawy odrzucenia implantu są dokuczliwe i nie należy się do nich przyzwyczajać. Trzeba szybko reagować, a więc zgłosić się do kliniki stomatologicznej na konsultację w trybie pilnym.

Najczęściej odrzucenie implantu ma miejsce w ciągu trzech miesięcy od zabiegu. To decydujący czas. Co ważne, nie zawsze objawy odrzucenia muszą oznaczać konieczność usunięcia implantu. Po kontroli u lekarza może okazać się, że wystarczy zastosować odpowiednie leki (antybiotyki) w celu zniwelowania zakażenia bakteryjnego. W innej sytuacji korzystnym rozwiązaniem jest przeszczep tkanki kostnej. Kiedy wiadomo już, dlaczego implant się nie przyjął, warto robić wszystko, aby nie doprowadzić do jego ekstrakcji.  Lekarze nieustannie powtarzają, że higiena to podstawa. Zgadzamy się z tym. Korzystając z usług naszej kliniki implantologicznej, możesz mieć stuprocentową pewność, że jesteś w dobrych rękach, doświadczonych specjalistów, którzy nawet z kryzysowej sytuacji znajdą odpowiednie wyjście

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas