allon4

Zdrowie idzie w parze z estetycznym wyglądem, szczególnie jeśli chodzi usługi dentystyczne. Można zauważyć, że coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie ubytków z wykorzystaniem implantów. Dzięki temu klasyczne protezy odchodzą pomału w zapomnienie, a stawia się na komfort i wygodę pacjenta.

 

Implanty zygomatyczne — charakterystyka

Impanty zygomatyczne, inaczej zwane jarzmowymi, to metoda polegająca na uzupełnianiu ubytków uzębienia poprzez wszczepianie implantów bezpośrednio w kości jarzmowe. Jest to rewolucyjny sposób przeznaczony dla pacjentów borykających się z zanikami kostnymi szczęki. Dzięki opracowaniu implantów zygomatycznych, pacjenci chcący ponownie cieszyć się pełnym uśmiechem nie muszą korzystać z tradycyjnych implantów.

Implanty zygomatyczne (jarzmowe) a tradycyjne — czym się różnią

Tym, co wyróżnia implanty zygomatyczne od tradycyjnych, jest ich budowa. Są one dłuższe od klasycznych i w całości wykonane z tytanu, czyli takiego materiału, który jest w pełni akceptowalny przez ludzki organizm. Dodatkowo bardzo rzadko występują na niego uczulenia.

Metoda ta znacznie skraca czas leczenia, a co za tym idzie również środki przeznaczone na odbudowę swojego uśmiechu. Wybierając leczenie przy jej pomocy, nie ma potrzeby przeprowadzania przeszczepów kości lub ich regeneracji, których nie można ominąć, korzystając z klasycznych metod leczenia i tradycyjnych implantów.

Kiedy są używane i co wyróżnia implanty zygomatyczne?

Implanty zygomatyczne najczęściej używane są wśród pacjentów, którzy:

 • posiadają uzębienie resztkowe,
 • cierpią na całkowite bezzębie,
 • nie posiadają zębów górnych.

Cechą wyróżniającą implanty jarzmowe od tradycyjnych, jest zdecydowanie czas leczenia, który zostaje znacząco skrócony i zminimalizowany, są to więc dla implantów zygomatycznych ogromne zalety. Co więcej, leczenie tą metodą nie wymaga przeprowadzania czasochłonnej regeneracji albo przeszczepów kości, dlatego implanty zygomatyczne cechują takie zalety jak oszczędność czasu i pieniędzy pacjenta.

Dla kogo są implanty zygomatyczne, a dla kogo tradycyjne?

Tradycyjne implanty zębowe wykorzystuje się w leczeniu pojedynczych ubytków zębowych, paru zębów lub też w sytuacji całkowitego bezzębia. Jeśli mówimy o implantach tradycyjnych, przeciwwskazaniami tak naprawdę nie są ilości posiadanych zębów, a wiek samego pacjenta. Zbyt młode osoby muszą poczekać, aż zakończy się etap wzrostu kości, a seniorzy często obciążeni są osteoporozą, która również jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu implantacji.

Implanty zygomatyczne są idealne dla osób z całkowitym bezzębiem, posiadających uzębienie szczątkowe, bądź cierpiących na brak górnych zębów. Dzięki tej metodzie nie ma potrzeby powtarzania procesów chirurgicznych, stąd też duże grono jej wielbicieli.

Jak przygotować się do zabiegu wszczepienia implantu?

Przygotowania do zabiegu rozpoczynają się od przeprowadzenia tomografii komputerowej związanej z częścią twarzową czaszki. Jest to konieczne, aby móc ocenić warunki do wszczepienia implantów jarzmowych. Przy okazji wyklucza się wystąpienie chorób zatok szczękowych, infekcji oraz możliwych do wystąpienia stanów zapalnych organizmu, które są jednoznacznym przeciwwskazaniem do wykonywania tego zabiegu.

Kolejnym etapem jest przeanalizowanie przypadku pacjenta i dobranie odpowiednich możliwości protetycznych.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Co więcej, wszczepienie implantów jarzmowych może być przeprowadzone jedynie przez wykwalifikowanego specjalistę, który ukończył odpowiednie szkolenia i może udowodnić to certyfikatami.

W trakcie operacji wszczepienia implantów jarzmowych wprowadza się długie tytanowe śruby do kości jarzmowych, pod 45-stopniowym kątem. Wykorzystując zakotwiczenie kortykalne i odpowiednią konstrukcję wierzchołka, zapewnia się taką stabilność, dzięki której od razu po zabiegu można przeprowadzać odbudowę brakującego uzębienia.

Co po wszczepieniu implantów?

Po wszczepieniu implantów jarzmowych nie ma konieczności, aby odczekiwać półroczny okres integracyjny z kością. Najczęściej już w ciągu doby od zabiegu możliwe jest założenie tymczasowego mostu. Po kolejnych 6 miesiącach zastępuje się go mostem ostatecznym.

Implanty zygomatyczne — powikłania

Ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu wszczepienia tych implantów jest stosunkowo niewielkie. Zaletami implantów zygomatycznych są:

 • dokładne ich sprawdzenie i przebadanie;
 • bezpieczne materiały, z których są stworzone;
 • brak konieczności przeprowadzania większej ilości zabiegów chirurgicznych.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że dzięki wykorzystaniu tej metody nie trzeba przeprowadzać dodatkowych procedur chirurgicznych, co znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Metoda ta jest uznana za niezwykle bezpieczną i skuteczną.

Implanty tradycyjne — powikłania

Każdy zabieg i przeprowadzona operacja mogą wiązać się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Bardzo ważne jest, aby pacjent był do zabiegu odpowiednio przygotowany i przeszedł wszystkie niezbędne badania kwalifikujące go do implantacji.

Powikłania związane z implantami tradycyjnymi najczęściej dotyczą:

 • wystąpienia infekcji;
 • przeciążenia implantu;
 • uszkodzenia implantu;
 • uszkodzenia nerwów, zębów, naczyń krwionośnych lub samych kości.

Należy podkreślić, że wybór odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty w znaczącym stopniu ogranicza możliwość wystąpienia powikłań po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Dlatego tak ważne jest, żeby decydując się na tego typu zabiegi trafiać pod opiekę odpowiednich lekarzy, dla których przeprowadzenie tego typu zabiegu nie stanowi żadnego problemu.

Implanty tradycyjne mają też swoje przeciwwskazania:

 • organizm w fazie wzrostu;
 • ciąża;
 • osteoporoza;
 • padaczka;
 • nowotwory;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • zły stan jamy ustnej;
 • narkomania;
 • choroba alkoholowa;
 • bruksizm – zgrzytanie zębami.

W powyższych przypadkach nie należy korzystać z tego rodzaju implantów.

Ile kosztują implanty zygomatyczne?

Wiele osób zastanawia się nad kosztem implantów zygomatycznych, cena jednak, jak przy każdym sposobie leczenia, omawiana jest indywidualnie, i podawana przez lekarza po przeanalizowaniu dokładnie konkretnego przypadku pacjenta.

Myśląc nad implantami zygomatycznymi, ceną i tym, co ma na nią wpływ,

pamiętać należy, że koszt leczenia to nie tylko same implanty, ale również cała analiza i badania przed zabiegiem, a także szereg innych składowych. Implanty jarzmowe a tradycyjne, to również różnica w cenie. Warto więc dobrze ten temat ze swoim lekarzem omówić, aby poznać dokładne koszty leczenia.

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas